زمان مطالعه: 5 دقیقه
معرفی سوره الشوری

معرفی سوره الشوری

سوره شوری در چينش كنونى قرآن كريم چهل‌ودومين سوره به شمار می آید...

شورى

 

شورى اسم است به معنى مشورت و به قول راغب شورى كارى است كه در آن مشورت مي‌كنند.

 

مفهوم کلی سوره

 

نشانه هاى توحيد در آفاق و انفس ؛

اقسام وحى و ارتباط با خدا؛

دوستى خاندان پيامبر صلى‌الله‌عليه‌وآله، اجر رسالت ؛

لزوم مشورت بين مؤمنان ؛

وجود موجودات زنده در آسمان ها؛

صحنه هاى رستاخيز.

 

اسامی سوره

 

شوری، حم عسق، حم شریعه.

 

علت نام‌گذاری

 

«سوره شوری»؛ سبب نام‌گذارى آن به «شورى» آيه ى سی و هفتم اين سوره است كه مسلمانان را به مشورت دعوت مى كند.

«سوره حم عسق»؛ سبب نام‌گذارى اين سوره به «حم عسق» حروف مقطعۀ اولين آيه این سوره می‌باشد.

«سوره حم شریعه»؛ در چند تفسیر از این اسم برای سوره شوری نامبرده شده است که به نظر می‌رسد از وجود عبارت «شرع لکم» در آیۀ سیزدهم این سوره، که تشریع کلیت دین اسلام را همانند سایر ادیان می‌داند چنین استفاده‌ای شده است. همچنین عبارت «حم» هم به خاطر تمییز آن از سوره جاثیه است زیرا که آن سوره را هم سوره شریعت می‌نامند.

 

تعداد آیات

 

سوره شوری پنجاه‌وسه آيه دارد.

 

تعداد کلمات

 

سوره شوری هشتصدوشصت‌وشش كلمه دارد. (لازم به ذکر است اقوال در تعداد کلمات سوره های قرآن مختلف است)

 

تعداد حروف

 

سوره شوری سه‌هزاروپانصدوهشتادوهشت حرف دارد. (لازم به ذکر است اقوال در تعداد حروف سوره های قرآن مختلف است)

 

اهداف و آموزه ها

 

هدف سوره شورى ، هم چون ديگر سوره هاى مكى، بيان اصول دين است، يعنى به توحيد، نبوت و معاد مى پردازد، اما در اين سوره تأكيد بر محور اساسى وحى و نبوت است.

 

محتوا و موضوعات

 

سوره شوری بحثهاى مختلفى دارد كه به طور خلاصه چنين است:

بخش اول: كه مهمترين بخش اين سوره را تشكيل مى دهد بحث پيرامون وحى و ارتباط خداوند با پيامبران از اين طريق مرموز است، كه مى توان گفت بر تمام سوره سايه افكنده، با آن آغاز مى شود، و با آن پايان مى يابد، و در لابلاى سوره نيز از آن سخن به ميان آمده، و به تناسب آن، بحثهايى پيرامون قرآن و نبوت پيامبر اسلام صلی‌الله‌عليه‌وآله و آغاز شروع رسالت از زمان نوح عليه‌السلام مطرح شده است.

بخش دوم: اشاراتى است پر معنى به دلائل توحيد، و آيات خداوند در آفاق و انفس كه بحث وحى را تكميل مى كند، و همچنين بحثهايى از توحيد ربوبيت.

بخش سوم: اشاراتى به مساله معاد و سرنوشت كفار در قيامت دارد اين بخش نسبت به بخشهاى ديگر در اين سوره كم است.

بخش چهارم: يك سلسله مباحث اخلاقى است كه با ظرافت مخصوصى بيان شده، گاه به ملكات برجسته اى همچون استقامت و توبه و عفو و گذشت و شكيبايى و فرونشاندن آتش خشم يا تعبيرات لطيفى دعوت مى كند.

و گاه از ملكات رذيله اى همچون طغيان به هنگام رو آوردن نعمتهاى الهى، و لجاجت، و دنيا پرستى، و جزع و فزع به هنگام بروز مشكلات، با عبارات زنده اى نهى مى كند.

و در نهايت مجموعه اى است كامل و دارويى است شفا بخش براى رهروان راه حق.

 

فضائل، خواص و ثواب قرائت

 

ابى‌بن‌كعب از پيامبر خدا صلی‌الله‌عليه‌وآله روايت كرده است: «هر كس سوره حم عسق را بخواند از كسانى است كه فرشتگان بر او درود مي‌فرستند، و برايش آمرزش و رحمت مي‌خواهند».

سيف‌بن‌عميره از حضرت صادق علیه‌السلام روايت مي‌كند كه فرمودند: «هر كس حم عسق را بخواند خداوند او را روز قيامت برخواهد انگيخت در حالى كه صورتش مانند ماه شب چهارده مي‌درخشد تا اينكه در پيشگاه پروردگار مى ايستد، خداوند مي‌فرمايد: بنده ام سوره حم عسق را بسيار خواندى و ندانستى چقدر ثواب دارد، ولى اگر مي‌دانستى اين سوره چه ثوابى دارد از خواندنش خسته نمي‌شدى ولى به زودى تو را پاداش نيك خواهم داد، او را بهشت بفرستيد، كه او در بهشت كاخى از ياقوت سرخ دارد كه در و پنجره ها و پله هايش نيز از ياقوت سرخ است، از داخل اين كاخ بيرونش و از بيرونش اندرونش ديده ميشود، و در اين كاخ براى او دو حورالعين و هزار كنيز و هزار غلام از آن ولدان مخلدون كه در قرآن توصيف شده است مي‌باشد.

 

محل نزول

 

از حسن نقل شده است كه سوره شوری مكى است جز آيه «وَ الَّذِينَ اسْتَجابُوا و الَّذِينَ إِذا أَصابَهُمُ تا لا يُحِبُّ الظَّالِمِينَ».

از ابن عباس و قتاده نيز نقل شده است كه اين سوره مكى است بجز چهار آيه از آن كه در مدينه نازل شده است و آن اين آيات است: «قُلْ لا أَسْئَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْراً إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبى » ابن عباس گويد: هنگامى كه اين آيه نازل شد، مردى گفت: بخدا كه اين آيه را خداوند نازل نكرده است، بدنبال اين سخن بود كه خداوند اين آيه را نازل كرد: «أَمْ يَقُولُونَ افْتَرى عَلَى اللَّهِ كَذِباً» يعنى: ميگويند: بر خدا افتراء بسته است، سپس آن مرد توبه كرده پشيمان شد آن گاه اين آيه نازل شد «وَ هُوَ الَّذِي يَقْبَلُ التَّوْبَةَ عَنْ عِبادِهِ» تا لَهُمْ عَذابٌ شَدِيدٌ يعنى: «خداوند است كه توبه بندگانش را مى پذيرد».

 

زمان نزول

 

تاريخ نزول سوره شوری بعد از اسراء و كمى قبل از هجرت پيامبر به مدينه است و بعد از سوره حم سجده يعنى (فصلت) نازل شده است.

 

فضای نزول

 

سوره شوری همانند دیگر سور مکی در فضای انکار و مخالفت مشرکان مکه نازل شده است انکار وحی بر رسول خدا و غیر وحیانی دانستن قرآن از بارزترین اتهامات مشرکان بر پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله بود که خداوند متعال در این سوره در آیات متعدد به مسأله وحی بر پیامبران، وحیانی بودن قرآن، وحیانی بودن دین اسلام، انواع وحی و مسائل پیرامون آن می پردازد.

 

ترتیب در مصحف

 

سوره شوری در چينش كنونى قرآن كريم چهل‌ودومين سوره به شمار می آید.

 

ترتیب بر اساس نزول

 

سوره شوری شصت‌و‌دوّمين سوره در ترتيب نزول می باشد و بعد از سوره فصلت نازل شده است. (لازم به ذکر است اقوال در ترتیب نزول سوره های قرآن مختلف است)

 

ارتباط با سوره قبلی

 

خداوند سوره فصلت را با ياد قرآن ختم فرمود، و اينك هم سوره شوری را با ياد قرآن شروع كرده است.

 

ویژگی

 

سوره شوری از سور " حواميم" است (حواميم هفت سوره از قرآن است كه با" حم" شروع مى شود و پشت سر هم قرار گرفته و همه از سوره هاى مكى است). سور حوامیم عبارتند از: مؤمن، فصلّت، شوري، زخرف، دخان، جاثیه و احقاف.

پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله می فرمایند: هر چيزى را ميوه ايست و ميوه قرآن حواميم است چه اين سوره ها روضه هاى زيبا و معمورند كه متصلند بيكديگر هر كه خواهد در مرغزار بهشت چرا كند بايد كه حواميم بخواند. و حاكم از ابن مسعود آورده كه گفت: حواميم ديباى قرآن است. پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) در حدیثی فرمود: مَثَل سوره های حم دار در قرآن، مثل لباس حریر در میان لباس ها است.

سوره شوری در هر دو ترتیب مصحف و نزول بعد از سوره فصلت قرار گرفته است.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «معرفی سوره الشوری» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
: برای دریافت مشاوره درباره معرفی سوره الشوری فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.