زمان مطالعه: 3 دقیقه
معرفی سوره المطففین

معرفی سوره المطففین

سوره مطففین هشتادوسومين سوره در چينش كنونى قرآن به شمار می آید...

مطففين

 

کم فروشان، تطفيف به معنى كم كردن پيمانه و وزن است .

 

مفهوم کلی سوره

 

يادآورى رستاخيز و ويژگى هاى آن ؛

هشدار در مورد كم فروشى .

 

اسامی سوره

 

مطففین، تطفیف، ویل للمطففین.

 

علت نام‌گذاری

 

«سوره مطففین و سوره تطفیف»؛ نام هاى اين سوره «مُطفّفين» (كم فروشان) و «تَطفيف» (كم فروشى) است كه از آيۀ اول اين سوره گرفته شده، كه كم فروشان و فسادگران اقتصادى را نكوهش كرده است.

«سوره ویل للمطففین»؛ نام‌گذاری این سوره با عبارت آغازین آن که در لسان بعضی از روایات نیز آمده است.

 

تعداد آیات

 

سوره مطففین سی‌وشش آیه دارد.

 

تعداد کلمات

 

سوره مطففین صدوشصت‌ونه کلمه دارد. (لازم به ذکر است اقوال در تعداد کلمات سوره های قرآن مختلف است)

 

تعداد حروف

 

سوره مطففین هفتصدوسی حرف دارد. (لازم به ذکر است اقوال در تعداد حروف سوره های قرآن مختلف است)

 

اهداف و آموزه ها

 

هدف اصلى سوره مطففین يادآورى رستاخيز و عذاب ها و نعمت هاى آن روز است.

 

محتوا و موضوعات

 

بحثهاى سوره مطففین بر پنج محور دور مى زند:

هشدار و تهديد شديدى نسبت به كم فروشان؛

اشاره به اين مطلب كه گناهان بزرگ از عدم ايمان راسخ به رستاخيز سر چشمه مى گيرد؛

بخشى از سر نوشت فجار در آن روز بزرگ؛

قسمتى از مواهب عظيم و نعمتهاى روح پرور نيكوكاران در بهشت؛

اشاره اى به استهزاى جاهلانه كافران نسبت به مؤمنان و معكوس شدن اين كار در قيامت.

 

فضائل، خواص و ثواب قرائت

 

ابى‌بن‌كعب گويد: پيغمبر صلى‌الله‌عليه‌و‌آله فرمود: «كسى كه سوره مطففین را قرائت كند خداوند او را در قيامت از رحيق مختوم و جامهاى در بسته سيراب نمايد».

صفوان‌جمال از امام صادق عليه‌السلام روايت كرده كه: «هر كس در نماز واجبش ويل للمطففين را قرائت كند خداوند او را در روز قيامت امان از آتش عطا كند نه آتش او را ببيند و نه او آتش را ديدار كند و بر جسر دوزخ عبور نكند و روز قيامت محاسبه نشود». 

 

محل نزول

 

سوره مطفّفين در مكه نازل شده است معدّل از قول حسن و ضحّاك و عكرمه گويد: كه مدنى است گويد: ابن عباس و قتاده گفته اند مدنى است. مگر هشت آيه از آن. و آن. إِنَّ الَّذِينَ أَجْرَمُوا تا آخر سوره ميباشد.

 

زمان نزول

 

سوره مطففین آخرين سوره اي است كه در مكه نازل شده است و تاريخ نزول آن بعد از اسراء و كمى قبل از هجرت پيامبر به مدينه است و بعد از سوره عنكبوت نازل شده است.

 

فضای نزول

 

بنابر نقلی نزول سوره مطففین در ابتدای ورود پیامبر صلى‌الله‌عليه‌و‌آله به مدینه بود یا حداقل اوایل سوره در ابتدای ورود پیامبر به مدینه نازل شده است زیرا وقتى كه رسول خدا صلى‌الله‌عليه‌و‌آله وارد مدينه شدند مردم آن از بدترين كم‌فروشان بودند، خداوند وَيْلٌ لِلْمُطَفِّفِينَ را نازل فرمود. در نتيجه پيمانه را درست كردند. اين سخن در مجمع‌البيان از ابن عباس و ديگران نقل شده و در البرهان آن را از ابى‌الجارود از حضرت باقر عليه‌السلام نقل فرموده است و نيز در مجمع گفته: چون آن حضرت به مدينه آمدند مردى به نام ابوجهنه در بازار دو پيمانه داشت: با يكى مى خريد و با ديگرى مى فروخت، به نقل «سدى» آيات در اين زمينه نازل گرديد.

 

ترتیب در مصحف

 

سوره مطففین هشتادوسومين سوره در چينش كنونى قرآن به شمار می آید.

 

ترتیب بر اساس نزول

 

سوره مطففین هشتادوششمين سوره در ترتيب نزول می باشد و بعد از سوره عنكبوت نازل شده است. (لازم به ذکر است اقوال در ترتیب نزول سوره های قرآن مختلف است)

 

ارتباط با سوره قبلی

 

چون خداوند سوره انفطار را به ذكر قيامت و آنچه در آن براى ابرار و فجار مهيا و آماده نموده است پايان داد در سوره مطففین نيز احوال مردم را یاد نمود.

 

ویژگی

 

سوره مطففین از سور مفصلات می باشد ابن قتیبه می گوید: ... مفصلات سوره های کوچکی هستند که بعد از سور مثانی آمده اند اینکه چرا این سوره ها را مفصل نامیده اند به خاطر کوتاه بودن آنها و اینکه بسيار به واسطه بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ از يكديگر جدا شده‌اند. 

روايتى است كه از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل شده كه فرمود: خداوند هفت سوره طوال را به جاى تورات و سوره هاى مئين را به جاى انجيل و سوره هاى مثانى را به جاى زبور به من داد، و پروردگارم مرا با دادن سوره هاى مفصّل فزونى بخشيد.

يعقوبى مى‌گويد: «سوره مطففین اولين سوره‌اى است كه در مدينه نازل شد. و برخى نزول آن را در بين راه مكه و مدينه دانسته‌اند». ولى روايات ترتيب بالاتفاق آن را آخرين سوره مكى شمرده است.

سوره مطففین هشداری برای کم فروشان در همۀ زمانها و عرصه ها می باشد، واژۀ مطففین تنها یکبار در قرآن آمده است.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «معرفی سوره المطففین» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
: برای دریافت مشاوره درباره معرفی سوره المطففین فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.