زمان مطالعه: 3 دقیقه
معرفی سوره البلد

معرفی سوره البلد

سوره بلد نودمين سوره در چينش كنونى قرآن به شمار می آید...

بلد

 

سرزمین، در این سوره منظور از بلد شهر مکه است.

 

مفهوم کلی سوره

 

انسان بر سر دوراهى ؛

فرجام نيكوكاران و بدكاران. 

 

اسامی سوره

 

بلد، لا أقسم بهذا البلد.

 

علت نام‌گذاری

 

«سوره بلد»؛ نام اين سوره «بلد» (سرزمين يا شهر مكه) است كه از آيۀ اول اين سوره گرفته شده است.

«سوره لا أقسم بهذا البلد»؛ نامگذاری سوره با عبارت آغازین آن که در لسان روایات هم به آن اشاره شده است.

 

تعداد آیات

 

سوره بلد بيست آیه دارد.

 

تعداد کلمات

 

سوره بلد هشتادودو كلمه دارد. (لازم به ذکر است اقوال در تعداد کلمات سوره های قرآن مختلف است)

 

تعداد حروف

 

سوره بلد سيصدوبيست حرف دارد. (لازم به ذکر است اقوال در تعداد حروف سوره های قرآن مختلف است)

 

اهداف و آموزه ها

 

محور اصلى سوره بلد، بيان دو راه اساسى در مسير زندگى انسان و مشكلات و فرجام آنهاست.

 

محتوا و موضوعات

 

سوره بلد در عين كوتاهى حقايق بزرگى را در بردارد.

در قسمت اول اين سوره بعد از ذكر سوگندهاى پرمعنايى اشاره به اين حقيقت شده كه زندگى انسان در عالم دنيا همواره توأم با مشكلات و رنج است، تا از يك سو خود را براى رفتن به جنگ مشكلات آماده سازد، و از سوى ديگر انتظار آرامش و آسودگى مطلق را در اين جهان از سر بيرون كند، آرامش مطلق تنها در زندگى آخرت امكان پذير است و بس؛

در بخش ديگرى از اين سوره قسمتى از مهمترين نعمتهاى الهى را بر انسان مى شمرد، و سپس به ناسپاسى او در مقابل اين نعمت‌ها اشاره مى كند؛

در آخرين بخش اين سوره مردم را به دو گروه: اصحاب‌الميمنة و اصحاب‌المشئمة تقسيم كرده، و گوشه اى از صفات اعمال گروه اول (مؤمنان صالح) و سپس سرنوشت آنها را بيان مى كند، و بعد به نقطه مقابل آنها يعنى كافران و مجرمان و سرنوشت آنها مى پردازد.

 

فضائل، خواص و ثواب قرائت

 

ابى‌بن‌كعب گويد: رسول خدا صلى‌الله‌عليه‌و‌آله فرمود: «كسى كه سوره بلد را قرائت كند خدا او را امان از خشم خويش در روز قيامت عطا فرمايد».

ابوبصير از امام صادق عليه‌السلام روايت نموده كه فرمود: «هر كس سوره بلد را در نماز واجبش بخواند در دنيا معروف شود كه از صالحين است و در آخرت معروف گردد كه براى او در نزد خدا مكان و مرتبه است و از رفيقان پيامبران و شهيدان و صالحين خواهد بود».

 

محل نزول

 

سوره بلد در مكه بر پيامبر صلى‌الله‌عليه‌و‌آله نازل شده است.

 

زمان نزول

 

تاريخ نزول سوره بلد در ما بين هجرت مسلمين به حبشه و اسراء است و بعد از سوره ق (قاف) نازل شده است.

 

فضای نزول

 

فضای نزول سوره بلد هدایتی و تربیتی است زیرا که خداوند متعال در این سوره عنوان نموده است که خلقت انسان بر رنج و مشقت پايه گذارى شده، هيچ كارى از كارهاى زندگى خالى از مشقت و زحمت نيست، راحتى خالص فقط در آخرت ميسر است، پس چه بهتر كه انسان بر تكاليف و فرموده هاى خدا صبر و عمل كند و رنج ترك معصيت را بر خود هموار سازد و داخل عقبه اطعام گرسنگان و اكرام يتيمان شود تا از اصحاب يمين و نيكوكاران گردد و گرنه آخرتش مانند دنيا پر از عذاب و رنج خواهد بود.

ترتیب در مصحف

 

سوره بلد نودمين سوره در چينش كنونى قرآن به شمار می آید.

 

ترتیب بر اساس نزول

 

سوره بلد سى‌وپنجمين سوره در ترتيب نزول می باشد و بعد از سوره ق نازل شده است. (لازم به ذکر است اقوال در ترتیب نزول سوره های قرآن مختلف است)

 

ارتباط با سوره قبلی

 

خداوند سبحان سوره فجر را به یاد نفس مطمئنه پايان داد و در سوره بلد بيان كرد جهت اطمينان را و اينكه بايد نظر در راه معرفت خدا باشد و اين را به قسم و سوگند تأكيد كرده است.

 

ویژگی

 

سوره بلد از سور مفصلات می باشد ابن قتیبه می گوید: ... مفصلات سوره های کوچکی هستند که بعد از سور مثانی آمده اند اینکه چرا این سوره ها را مفصل نامیده اند به خاطر کوتاه بودن آنها و اینکه بسيار به واسطه بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ از يكديگر جدا شده‌اند. 

روايتى است كه از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل شده كه فرمود: خداوند هفت سوره طوال را به جاى تورات و سوره هاى مئين را به جاى انجيل و سوره هاى مثانى را به جاى زبور به من داد، و پروردگارم مرا با دادن سوره هاى مفصّل فزونى بخشيد.

سوره بلد با سوگند های پر معنایی آغاز شده است تعبير آيات آن بسيار قاطع و كوبنده، جمله بنديها كوتاه و پرطنين، و الفاظ بسيار مؤثر و گويا است شكل آيات و محتوا نشان مى دهد كه اين سوره از سوره هاى" مكى" است.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «معرفی سوره البلد» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
: برای دریافت مشاوره درباره معرفی سوره البلد فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.