دوشنبه ٢٨ اسفند ١٤٠٢
نویسنده:مرجان دلپسند

فیل ها جانوران عظیم الجثه ای هستند که بیشتر در جنوب آفریقا ،جنوب آسیا و جنوب شرقی آسیا یافت می شوند. فیل ها ارتفاعی بیش از چهار متر دارند .حس شنوایی و بویایی خوبی دارند .قدرت بویایی این پستاندار در حدی است که بتواند آب و غذا و جنسیت زن و مرد را از فاصله بیست کیلومتری تشخیص بدهد. این حیوان باهوش توانایی تشخیص چهره خود را در آینه دارد . زاد و ولد در این حيوان هر چهار یا پنج سال یکبار است و بالاترین میزان زمان بارداری را در بین دیگر حیوانات دارد .فیل ها به خاطر عاج ها و گوشتشان بسیار مورد سو استفاده انسان ها به خصوص شکارچیان غیر مجاز قرار می گیرند .

 سريال شكارچى غير مجاز
سريال شكارچى غير مجاز

عاج فیل در واقع دندان پیشین بالایی فیل ها به حساب می آید که از آن برای دفاع ،غذا خوردن از درختان بلند ،کندن زمین ،جابجایی اشیای سنگین و تصاحب فیل های ماده استفاده می کنند . برخی از کشورهای آسیایی مانند چین،فیلیپین و تایلند از جمله کشورهای درخواست کننده عاج فیل هستند. فیل ها در اکوسیستم طبیعت و جنگل‌ها نقشی مضاعف دارند و حتی باعث افزایش رشد برخی از گونه های گیاهی در طبیعت می شوند . فیل ها و نقش آنها در اکوسیستم طبیعت هندوستان موضوعی است که در سریال "شکارچی غیرمجاز" به کارگردانی "ریچی متها"در ژانر درام و اجتماعی درسال ۲۰۲۳ به آن پرداخته شده است .

این سریال محصول مشترک هند و آمریکا است . درسکانس ابتدایی این فیلم " آکروکو" یکی از شکارچیان غیر مجاز است با اظهار ندامت و پشیمانی به قتل و کشتار چند فیل در جنگل اعتراف می کند. صحبت‌های این شخصیت با "مالا" که یک مامور جنگلبانی است باعث می شود تا داستان این فیلم با یک چالش بزرگ مواجه شود . در واقع نقطه عطف این فیلم زمانی شروع می شود که مالا بعد از شنیدن صحبت‌های این شکارچی با دیگر ماموران و نیروهای داوطلب برای بررسی این موضوع و برخورد با ناقضان عدالت دست به کار می شود. مالا حامی حیوانات و دوستدار آنها می باشد و به عنوان یک مامور جنگلبانی اهمیت بسیاری برای طبیعت و حیوانات قائل است .تا جایی که تعدادی از سگ های بی صاحب را نیز در خانه اش نگهداری می کند.

 سريال شكارچى غير مجاز
سريال شكارچى غير مجاز

اما زمانی که موضوع کشتن فیل‌ها را از زبان آن شکارچی می شنود ؛به یاد پدر مرحومش می افتد.او نیز جنگلبانی بود که سالها قبل به خاطر بررسی موضوع قتل عام فیل ها توسط شکارچیان‌غیر مجاز از دنیا رفته است . اما دغدغه اصلی او در این سریال این است که اگر نسل فیل‌ها منقرض شود ؛اولین تاثیر منفی آن بروز و شیوع بیماری‌های تنفسی در کودکان و بزرگسالان است . همان طور که یکی از مافوق های مالا نیز به یک بیماری تنفسی مبتلاست و اگر نسل این حیوان منقرض شود نیز این امکان وجود دارد که در کودکان نیز این بیماری شیوع یابد . پس از انجام تحقیقات و بررسی های لازم توسط مالاو آلان و دیگر نیروهای داوطلب جنگلبانی به یکی از مظنونین اصلی به نام آراز می رسند. در تحقیقات به دست آمده از کارگاه "آراز" مشخص می شود که او با کشتن فیل‌ها به خاطر عاج هایشان دست به تجارتی بزرگ با کشورهای تایلند،فیلیپین و چین زده است .

دربررسی های میدانی از کارگاه وی کاتالوگ هایی از تصاویر اشیا زینتی که با عاج فیل ساخته می شوند ؛کشف و ضبط می شوند. حتی تعدادی از هنرمندان سنگ تراش نیز طی این بررسی ها از کارگاه وی دستگیر می شوند.اما نکته قابل توجه این فیلم این است که مردم روستا خانواده های فقیری هستند که حاضرند در قبال اندک پولی تن به انجام هر کاری بدهند و هر کسی که بتواند پول بیشتری به آنها بدهد؛را بزرگ و بخشنده تصور می کنندو برایش ارزش قایل می شوند.اما از دید قانون و جنگلبانی شخصیت" آراز" یکی از شخصیت هایی است که در گذشته نه چندان دور جز شکارچیان غیرمجاز حیوانات عظیم الجثه مانند فیل بوده است .

 سريال شكارچى غير مجاز
سريال شكارچى غير مجاز

اما بعد از بازداشت و با وساطت مالا و دیگر ماموران جنگلبانی آزاد شده است . به عبارتی دیگر آراز جز آن دسته از افرادی است که بسیاری از مردم روستا او را رابین هودی فرض می کنند که می تواند برایشان رزق و روزی روزانه را فراهم نماید.از دیگر بازیگران این سریال می توان به (نیشا ساجایان،راشن مثیو،کانی کاسروتی،مالد پرواتی‌،دیبیندو بهاتاچاریا ) اشاره نمود‌. هر قسمت از این سریال اتفاقات و ماجراهایی را برای مخاطبان رقم می زند؛ماجراهایی که به جذابیت های این سریال اضافه می کند. این سریال را می توانید در شبکه نمایش خانگی فیلیمو تماشا نمایید.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «نقش فیل ها در اکوسیستم طبیعت ، نگاهى به سريال شكارچى غير مجاز» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
: برای دریافت مشاوره درباره نقش فیل ها در اکوسیستم طبیعت ، نگاهى به سريال شكارچى غير مجاز فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.