زمان مطالعه: 2 دقیقه
نگاهی به فیلم صبح اعدام؛ فیلمی بسیار دور از ساختار سینمایی

نگاهی به فیلم صبح اعدام؛ فیلمی بسیار دور از ساختار سینمایی

فيلم صبح اعدام ساخته بهروز افخمى از فيلم هايى است كه در بخش مسابقه جشنواره فيلم فجر حضور دارد.

شنبه ١٤ بهمن ١٤٠٢
نرگس خرقانى

ساخت فیلم هایی بر اساس داستان واقعی که خصوصا از یک واقعه تاریخی برگرفته شده باشند همواره در سینمای نه تنها ایران بلکه در سینمای جهان هم معمول بوده است و گاهی نیز بسیار تحسین شده و جوایز زیادی را به خود اختصاص داده. فیلم اخیر بهروز افخی با نام صبح اعدام نیز در زمره همین فیلم ها قرار می گیرد و بر اساس یک واقعه در تاریخ معاصر ایران ساخته شده است.

پس از ساخت فیلم پر سر و صدای فرزند صبح که هنوز هم ظاهرا به پایان نرسیده، افخمی با ساخت این فیلم تا حدی توانست از جنجال فیلم فرزند صبح فاصله بگیرد. اما باید دید که تا چه اندازه این فیلم توانسته است یادآور خاطره فیلم های خوب این فیلمساز باشد. فیلم هایی نظیر عروس و شوکران که هر دو از جایگاه ویژه ای در سینمای ایران برخوردار بودند از جمله ساخته های خوب بهروز افخمی به شمار می روند.

فیلم صبح اعدام در ابتدا به روایتی از تاریخ معاصر ایران از دهه 40 می پردازد. لحن گوینده به ظاهر طنز گونه است. روندی که در ادامه فیلم حفظ نمی شود و فیلم کاملا قالبی جدی به خود می گیرد و هیچ شباهتی به شروع فیلم ندارد.

فیلم صبح اعدام
فیلم صبح اعدام

دو نفر راوی داستان هستند خبرنگار روزنامه کیهان در سال 1342 و شخصی که به عنوان کلید دار معرفی می شود. این دو نفر در واقع به بیان آخرین ساعات زندگی طیب حاج رضایی و حاج اسماعیل رضایی می پردازند که در سال 1342 توسط ساواک دستگیرو سپس در یک دادگاه نظامی محکوم به اعدام و تیرباران شدند.

لوکیشن های فیلم بسیار محدود است و فیلم بسیار مبتنی بر مونولوگ های طولانی دو راوی است. برای تنفس در میان این مونولوگ ها و گفتگوهای شخصیت های فیلم، در میانه کار مرتبا ترانه هایی پخش می شود تا بتواند فضای فیلم را جذاب تر کند و البته از خسته کننده بودن فیلم نیز بکاهد. شاید تحت شرایطی خاص این ترفند می توانست به فیلم کمک کند. اما ترانه ها و موسیقی ها به هیچ وجه تناسبی با فضای فیلم ندارند و این لوکیشن های محدود هم بیش از پیش کار را خسته کننده می کنند.

در واقع سوژه فیلم در کلیت خود در صورتی می توانست ظرفیت یک فیلم سینمایی را داشته باشد که ما بیشتر با زندگی دو شخصیت اصلی فیلم و دغدغه هایشان و گذشته شان آشنا می شدیم. ولی با توجه به نوع روایتی کارگردان برگزیده از همان نیم ساعت اول فیلم می توان متوجه شد که سوژه فیلم صبح اعدام مناسب یک کار سینمایی نیست.
آشنایی با دو فرد محکوم به اعدام تنها منتهی می شود به یک سری مونولوگ های طولانی که چیزی ما به ازای آن پخش نمی شود و مرتبا تصاویر تکراری از آدم های حاضر در لوکیشن های محدود را در نماهای درشت می بینیم که در قالب موارد در حال سیگار کشیدن هستند.

فیلم صبح اعدام
فیلم صبح اعدام

به نظر می رسد تنها ترفند فیلمساز برای نمایش فضای ملتهب انباشته کردن فیلم از دود سیگار است. در این میان تنها نکته مثبت فیلم گریم های خوب و نزدیک به آن دوران و طراحی صحنه و دکور فیلم است که درست و دقیق انجام شده است.

فیلمساز برای رساندن زمان به فیلم به 90 دقیقه که زمان استاندارد در سینما است به حربه های مختلفی دست می زند. از نمایش صحنه های طولانی حرکت افراد در راهرو تا نشان دادن جز به جز حرکت ماشین ها تا محل اعدام و بسیاری از جزئیات بی مورد دیگر که نه تنها کمکی به فیلم نمی کند بلکه بیشتر فیلم را خسته کننده و خارج از صبر و حوصله مخاطب می کند.

با دیدن فیلم جدید صبح اعدام بیشتر می توان به این نتیجه رسید که بهروز افخمی با سال های درخشان خود در عرصه فیلمسازی هنوز فاصله زیادی دارد و این فیلم نیز به مانند دیگر کارهای اخیر کارگردانش بسیاری از مخاطبان و منتقدان سینما را از این کارگردان سینما نا امید کرده است.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «نگاهی به فیلم صبح اعدام؛ فیلمی بسیار دور از ساختار سینمایی» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.