زمان مطالعه: 4 دقیقه
بیوگرافی مسعود سلطانی فر

بیوگرافی مسعود سلطانی فر

مسعود سلطانی فر وزیر سابق ورزش و جوانان بوده است و به خواسته خود از این سمت کناره گیری کرد.
نام و نام خانوادگی مسعود سلطانی فر
تاریخ تولد 16 بهمن 1338
سن 62 سال
محل تولد تهران
محل زندگی تهران
ملیت ایرانی
حرفه سیاستمدار
وضعیت تاهل متاهل

مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان بوده است. اگر می خواهید با مسعود سلطانی فر بیشتر آشنا شوید این بخش آسمونی را حتما مطالعه نمایید چرا که بیوگرافی مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان را برای شما عزیزان منتشر می کنیم.

درباره مسعود سلطانی فر

مسعود سلطانی‌فر (متولد 1338 در تهران)، سیاست‌مدار اصلاح طلب، وزیر ورزش و جوانان کیش، عضو سابق فراکسیون اصلاح طلبان چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران و از اعضای حزب اعتماد ملی است.
وی معاون اسبق سازمان تربیت بدنی، قائم‌مقام مصطفی هاشمی‌طبا در زمان ریاست وی بر سازمان تربیت بدنی به مدت دو سال (در سال‌های 1374 و 1375) و همزمان معاونت اداری و مالی این سازمان، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده‌است.
سلطانی‌فر دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم سیاسی است. وی عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده و سابقه همکاری با حسن روحانی را داراست و به عنوان مسئول کمیته ورزش دولت روحانی فعالیت کرده‌است. سلطانی‌فر به عنوان نماینده مردم تهران در شورای شهر نیز انتخاب شده بود که پس از رفتن به میراث فرهنگی از شورای شهر تهران استعفا کرد.

زندگی سیاسی مسعود سلطانی فر

 • عضویت مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان در چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران

سلطانی‌فر که در انتخابات چهارمین دوره شورای شهر تهران توانسته بود جایگاه 32 را کسب کند، به عنوان اولین عضو علی‌البدل شورای شهر انتخاب شد که نهایتاً با حذف محمد مهدی مفتح به دلیل راه یافتن وی به مجلس شورای اسلامی در انتخابات میان دوره‌ای، به شورای اسلامی شهر تهران راه یافت.

 • عضویت مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان در هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش

در 31 شهریور 1392 با تصویب وزیران عضو شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و تأیید حسن روحانی، سلطانی‌فر به مدت سه سال به عنوان عضو غیرموظف هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش انتخاب گردید و جایگزین علی صدوقی شد.

 • معاونت رئیس‌جمهور و ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

در 10 بهمن 1392 و پس از استعفای محمدعلی نجفی از ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، حسن روحانی، طی حکمی مسعود سلطانی‌فر را به عنوان معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منصوب نمود. او تا بر عهده گرفتن تصدی وزارت ورزش و جوانان دولت یازدهم در آبان 1395 در این سمت بود.

 • مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان در وزارت ورزش و جوانان دولت یازدهم

سلطانی‌فر یکی از سه وزیر پیشنهادی کابینه حسن روحانی بود که موفق به اخذ رای اعتماد از مجلس نهم نشد. وی که به عنوان وزیر ورزش و جوانان معرفی شده بود با 117 رای موافق، 148 رأی مخالف و 18 رأی ممتنع موفق به کسب رای اعتماد از مجلس نهم نشد. پس از استعفای محمود گودرزی از وزارت ورزش و جوانان، سلطانی فر مجدداً از سوی رئیس جمهور به عنوان نامزد وزارت ورزش به مجلس معرفی شد. در جلسه رای اعتماد مجلس شورای اسلامی در تاریخ 11 آبان ماه سال 1395 سلطانی‌فر توانست با 193 رأی موافق، 72 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع به سمت وزارت ورزش و جوانان برگزیده شود.

 • سوابق کاری مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان

 1. دو سال قائم مقام و هچنین معاونت اداری و مالی سازمان تربیت بدنی کشور
 2. چهار سال عضویت در شورای عالی اداری کشور
 3. چهار سال عضویت در شورای عالی اطلاع‌رسانی کشور
 4. دوازده سال سابقه استانداری در سه استان؛ گیلان، زنجان و مرکزی
 5. هشت سال معاون سیاسی در استانداری‌های فارس، همدان و هرمزگان
 6. معاون اسبق سازمان تربیت بدنی کشور
 7. شش سال در مرکز پژوهش‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام
 8. عضو غیرموظف هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش
 9. وی با 225رای موافق برای تصدی وزارت ورزش و جوانان دولت دوازدهم انتخاب شد.
 10. موافقت با استعفای علی اکبر طاهری مدیر عامل موفق باشگاه پرسپولیس.
 • سوابق علمی مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان

 1. تدریس در دانشگاه پیام نور
 2. تدریس در دوره‌های مختلف آموزشی فرمانداران، بخشداران و نیروهای سیاسی وزارت کشور
 3. تدوین ده‌ها مقاله سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در نشریات کشور (در حوزه انرژی و مسائل بین‌الملل)
 4. دوره‌های تخصصی طی شده مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان
 5. چندین دور‍‍ه مدیریت منابع انسانی
 6. مدیریت استراتژیک
 7. مدیریت منابع مالی
 8. اقتصاد توسعه و سنجش و بررسی اقتصادی پروژه‌های عمرانی
 9. طی‌نمودن مدیریت توسعه در مراکز تحقیقاتی و اداری

حقایق و حواشی

بعد از قهرمانی استقلال در 25 اردیبهشت 1401، هواداران استقلال در فضای مجازی شوخی های بسیاری با وزیر سابق ورزش داشته و نبود مسعود سلطانی فر در راس وزارت ورزش را عامل ناکامی مطلق پرسپولیس در فصل اخیر دانستند. آنها معتقدند همه افتخارات و جام های کسب شده پرسپولیس طی پنج شش فصل گذشته به خاطر حمایت های پدرانه او بوده و حالا که نیست رقیب دیرینه رنگ موفقیت در هیچ جامی را نخواهد دید.

مراسم بدرقه و خداحافظی مسعود سلطانی فر از وزارت ورزش و جوانان در سوم شهریور 1400 با حضور صالحی امیری رییس کمیته ملی المپیک، روسای فدراسیون ها، معاونین وزیر و مدیران وزارتخانه در ساختمان وزارتخانه ورزش و جوانان برگزار شد و سلطانی فر در پایان این مراسم، برای همیشه وزارت ورزش و جوانان را ترک کرد.

دوره وزارت مسعود سلطانی‌فر در وزارت ورزش و جوانان با جنجال‌های زیادی همراه بوده‌است و اخراج کارلوس کی‌روش و تحمیل مارک ویلموتس از دیگر مواردی است که سلطانی‌فر شخصاً در آن‌ها دست داشته و وارد کردن افرادی با پیشینه فساد و اختلاس بالا به ورزش ایران از کارهای وی است. خود وی متهم به دست داشتن در فساد مالی شده‌است. همچنین در دوره وزارت مسعود سلطانی‌فر، ورزشکاران زیادی از ایران مهاجرت کردند. همچنین وی از سوی استقلالی‌ها متهم به پشتیبانی از پرسپولیس شده‌است.

راه های ارتباطی

گالری تصاویر

تقویم لباس تیم فوتبال با نام سلطانی فر به مسعود سلطانی فر، وزیر سابق وزارت ورزش و جوانان
تقویم لباس تیم فوتبال با نام سلطانی فر به مسعود سلطانی فر، وزیر سابق وزارت ورزش و جوانان
مسعود سلطانی فر، وزیر سابق ورزش و جوانان
مسعود سلطانی فر، وزیر سابق ورزش و جوانان
مسعود سلطانی فر
مسعود سلطانی فر در حال مصاحبه با گزارشگر صدا و سیما
مسعود سلطانی فر در همایش میراث فرهنگی و گردشگری
مسعود سلطانی فر در همایش میراث فرهنگی و گردشگری
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «بیوگرافی مسعود سلطانی فر» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.