زمان مطالعه: 1 دقیقه
8 شهریور؛ جشن خزان

8 شهریور؛ جشن خزان

روز هشتم شهريور ماه جشنی به نام جشن خزان یا جشن مُغان در برخی از شهرهای ایران...

روز هشتم شهريور ماه جشنی به نام جشن خزان یا جشن مُغان در برخی از شهرهای ایران به ویژه شهر دماوند برگزار مي شود. این جشن از جمله جشن های کهنی است که همراه با آتش افروزی بر بام خانه ها و چراغانی کردن و آذین بستن کوچه و خیابان برگزار می شده است.

از جمله مراسم این جشن می توان به سوارکاری نیز اشاره کرد. انگیزه برپایی این جشن، پایان تابستان و آغاز فصل خزان است. برخی نیز هنگام برپایی این جشن را درهجدهم شهریورماه دانسته اند. گویا دو جشن با نام جشن خزان برگزار می شده که جشن خزان نخستین در روز دی بآذر، برابر روز هشتم شهریور ماه انجام می شده و جشن خزان دیگر،هرمزد روز از مهرماه ، روز اول مهر. ابوریحان بیرونی نیز از دو خزان نام می برد : خزان خاصه در هجدهم شهریور و خزان عامه در دوم مهر. خلف تبریزی درباره ی این جشنمی گوید: خزان روز هشتم باشد از شهریورماه قدیم و این روز جشن مغان است. گردیزی نیز در زین الاخبار، جشن خزان را به روز پانزدهم شهریورماه منسوب می دارد. جیمزموریه از آخرین کسانی است که در سفرنامه اش از برگزاری این جشن در شهر دماوند درروز هشتم شهریورماه یاد کرده است.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «8 شهریور؛ جشن خزان» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.