زمان مطالعه: 3 دقیقه
معرفی رشته گرافیک

معرفی رشته گرافیک

گرافیک زبان تصویری است و دنیایی از حرف و معنا را در خود جای داده است و بخاطر تنوع شاخه های این رشته، افراد می توانند استعداد خود را در همه زمینه ها نمایان کنند

رشته گرافیک متنوع ترین رشته فنی و حرفه ای است. دلیل این نکته نیز تعداد مهارت هایی است که هنر جویان در این رشته می توانند یاد بگیرند. هر یک از این مهارت ها می تواند زمینه ای برای یک راه در آمد و یا یک شغل بسیار جذاب و پر در آمد باشد،به شرط اینکه هنرجوی گرافیک، پشتکار و انگیزه لازم را داشته باشد. به یاد داشته باشیم که یکی از مهم ترین شرایط برای موفقیت، تلاش و جدیت در کار است.

تعریف رشته گرافیک

گرافیک هنری است که توانسته بسیاری از هنرها را به خدمت گرفته و اصیل ترین وظیفه خود را که انتقال پیام است به خوبی به انجام رساند.هنرجویان این رشته در طی دوران تحصیل با مبانی هنرهای تجسمی، طراحی، پایه و اصول صفحه آرایی، رنگ شناسی، مبانی تصویر سازی، خط در گرافیک، خوشنویسی، چاپ دستی و عکاسی آشنا می شوند.

شرایط ورود به رشته گرافیک در هنرستان و دانشگاه

 1. داشتن معدل 16 یا بالاتر در کارنامه سال اول
 2. داشتن علاقه و انگیزه لازم به تحصیل در این رشته آینده تحصیلی رشته گرافیک

دروس رشته گرافیک که هنر جویان در طی گذراندن 2 سال هنرستان می آموزند:

سال دوم هنرستان

 • دروس عمومی: دین و زندگی (2)، تربیت بدنی (2)، عربی (1/2)، زبان خارجی(2)، ریاضی(2)، ادبیات فارسی(2)، زبان فارسی(2)، جغرافیای عمومی و استان، آمادگی دفاعی
 • دروس تخصصی: طراحی (1)، مبانی هنرهای تجسمی، تاریخ هنر ایران، کارگاه چاپ دستی (1)، خوشنویسی، عکاسی (1)

سال سوم هنرستان

 • دروس عمومی: دین و زندگی(3)، تربیت بدنی (3)، عربی(2/2)، تاریخ معاصر ایران
 • دروس تخصصی: تاریخ هنرجهان، کارگاه گرافیک، مبانی تصویرسازی، عکاسی (2)، علم مناظر و مرایا، مبانی و کاربرد رایانه، پایه و اصول صفحه آرایی، خط در گرافیک، طراحی(2)، کارآموزی (1)

دانشگاه

دانش‌آموزی که گرافیک را انتخاب می‌کند در رساندن فکر خود سرعت، گیرایی و ماندگاری را در سطحی گسترده منتشر کرده و البته با همه این جذابیت‌ها نظر دانشجویان این رشته دال بر گرانی وسائل کار گرافیکی می‌باشد. گرچه امکانات نیروی متخصص در این رشته نامحدود است. داشتن روحیه اجتماعی خوب می‌تواند دانشجو را با سلائق مختلف آشنا ساخته و در مورد استفاده از طرح‌ها و رنگ‌ها و نماد‌ها او را موفق‌تر از دیگران نماید. پذیرش دانشجو در این رشته بصورت نیمه متمرکز است و داوطلبانی که در ردیف معرفی شدگان چند برابر ظرفیت این رشته قرار می‌گیرند باید در آزمون تشریحی (طراحی) با ضریب 4 شرکت کنند. ضریب خلاقیت تصویری و تجسمی 4 و درک عمومی هنر 2 است.

دانش آموزان بلافاصله پس از فارغ التحصیل شدن از هنرستان، در تابستان سال سوم، می توانند در کنکور فنی و حرفه ای شرکت نموده و پس از قبولی در کنکور به تحصیل در آموزشکده های فنی و حرفه ای بپردازند و پس از 2 سال، موفق به اخذ فوق دیپلم گردند. پس از اخذ دیپلم هنرستان، هنر جویان گرافیک می توانند بدون آزمون ورودی وارد پیش دانشگاهی هنر شده و پس از یک سال تحصیل، در کنکور سراسری هنر شرکت نموده و در یکی از رشته های عکاسی، صنایع دستی، سینما، تئاتر، مرمت آثار باستانی، هنرهای اسلامی، طراحی و چاپ پارچه و لباس، گرافی، نقاشی، طراحی صنعتی و طراحی فرش به تحصیل پرداخته و پس از 4 سال موفق به اخذ لیسانس گردند.

بازار کار رشته گرافیک در ایران

شاخه های رشته گرافیک در دانشگاه

 • گرافیک تزئینی و محیطی
 • تصویرسازی
 • چاپ و بسته بندی
 • گرایش پوستر و نشانه

تخصص های رشته گرافیک

 1. ارتباط بصری (Visual communication) - مانند طراحی پوستر، طراحی جلد، طراحی نشان (Logo)
 2. طراحی صفحات وب و... تصویرسازی (Illustration) - مانند تصویرسازی برای کتابهای کودک
 3. کتاب های علمی و آموزشی
 4. تصویرسازی برای نشریات، طراحی نقشه و
 5. گرافیک محیطی - (Environmental Graphic Design- EGD ) مانند بیلبور، استند، دیزاین نمایشگاهی، دیزاین شهری ، طراحی پیکتوگرام، برندسازی محیطی و...

توانمندی های و مهارتهای لازم در بدو ورود به رشته گرافیک

توانمندی ها

 1. دید هنری داشته باشند،
 2. طراحی در سطوح ابتدایی بلد باشند،
 3.  علاقه مند واقعی باشند.

مهارت ها

 1. فراگیری عکاسی ومراحل چاپ و ظهور عکس سیاه وسفید
 2. آشنایی با طراحی و رنگ شناسی
 3. مهارت طراحی حروف صفحه آرایی – تصویر سازی کتاب کودک
 4. طراحی پوستر- آرم –بسته بندی و جعبه سازی
 5. خوشنویسی و طراحی حروف – چاپ دستی

هزینه رشته گرافیک

 1. هزینه دوربین و فیلم و کاغذ عکاسی
 2. هزینه گواش – قلمو – مقواآبرنگ –مدادرنگی- پاستل- ماژیک رنگی – رنگ روغن – مقوای ایرانی و خارجی
 3. مداد طراحی – وسایلی مانند چوب – ورقه فلزی

بازار کار رشته طراحی گرافیک

بازار کار این رشته بسیار داغ است. زیرا امروزه تبلیغات، یکی از پردرامدترین حوزه های فعالیت برای گرافیست ها شده است و بیشتر شرکت ها و کسب و کارها برای انجام پروژه های تبلیغاتی خود و توسعه فعالیت هایشان به طراحان گرافیگ نیازمندند. طراحی لوگو و آرم تجاری، طراحی جلد کتاب، پوستر، حروف، صفحه آرایی برای مجلات و روزنامه ها هم از دیگر فعالیت های طراحان گرافیک است.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «معرفی رشته گرافیک» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
نمایش نظرات بیشتر

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.