زمان مطالعه: 1 دقیقه
18 آذر؛ رحلت آیت الله گلپایگانی (1372 ش)

18 آذر؛ رحلت آیت الله گلپایگانی (1372 ش)

آیت اللّه گلپایگانی،از مراجع تقلید شیعیان در دوران معاصر بود. جدش آیت‌الله سید ابوالقاسم موسوی...

18 آذر، سالروز رحلت آیت الله گلپایگانی

سید محمدرضا موسوی گلپایگانی، از مراجع تقلید و عالمان شیعه در دوران معاصر بود که پس از مرگ سید حسین طباطبایی بروجردی، به مرجعیت تقلید رسید. جد مرحوم ایشان آیت‌الله سید ابوالقاسم موسوی خوانساری معروف به میر کبیر از علماء بزرگ زمان خویش بوده است.

او از مخالفین حکومت پهلوی و از همراهان امام خمینی (ره) بود که پس از تبعید وی به عراق، بیانیه‌ها، اعلامیه‌ها، تلگراف‌ها و سخنرانی‌هایی در حمایت از آیت الله خمینی و انقلاب اسلامی ایراد کرد.

دیدار آیت الله گلپایگانی با امام خمینی (ره)
دیدار آیت الله گلپایگانی با امام خمینی (ره)

 

از فعالیت‌های عام‌المنفعه این مرجع تقلید می توان به تأسیس لندن اشاره نمود.

این بنده صالح خدا، سرانجام پس از عمری سرشار از توفیق و پربار از خدمات دینی و علمی و پس از طی بیماری کوتاه مدت، در 96 سالگی در شامگاه روز پنجشنبه 18 آذر 1372 ندای حق را لبیک گفت.

دیدار آیت الله گلپایگانی و رهبر انقلاب اسلامی
دیدار آیت الله گلپایگانی و رهبر انقلاب اسلامی

 

مردم در سوگ آن مرجع بزرگ از صمیم قلب به سوگواری پرداختند و از سوی دولت هفت روز عزای عمومی و یک روز تعطیل اعلام گردید و مجالس بزرگداشت مقام علمی ایشان درگوشه و کنار جهان و همه جای کشور اسلامی مان تا مدت ها ادامه یافت.

آیت الله گلپایگانی در لندن
آیت الله گلپایگانی در لندن

 

پیکر پاک آن مرجع بزرگ روز جمعه نخست در تهران با حضور صدها هزار نفر و با شرکت رهبر معظم انقلاب تشییع شد و پس از پنج ساعت راهپیمایی به قم انتقال یافت و سپس در روز شنبه 20 آذر نماز به امامت لطف‌الله صافی گلپایگانی (دامادش) بر او خوانده شد و با حضور خیل عظیم و پرشکوه مردم قم تشییع و در مسجد بالاسر مرقد مطهر حضرت معصومه علیهاالسلام در کنار دیگر مراجع تقلید به خاک سپرده شد.

مراسم تشییع پیکر آیت الله گلپایگانی
مراسم تشییع پیکر آیت الله گلپایگانی

 

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «18 آذر؛ رحلت آیت الله گلپایگانی (1372 ش)» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.