زمان مطالعه: 1 دقیقه
دهه تکریم و غبارروبی مساجد

دهه تکریم و غبارروبی مساجد

حضور در مسجد و پر رونق نگاه داشتن آن و سعی در پاکیزگی و نظافت آن به‌عنوان مکانی برای راز و نیاز بندگان از مصادیق روشن آباد کردن مسجد است.

در فرهنگ اسلامی و ایرانی، هر ساله مومنین در دهه‌ی آخر ماه شعبان که با عنوان «دهه‌ی تکریم و غبارروبی مساجد» نام‌گذاری شده‌است، با اجرای مراسم غبارروبی و عطرافشانی، حال و هوای مسجد را برای فرا رسیدن بهار قرآن آماده می‌کنند؛ چرا که امام محمد باقر (علیه‌السلام) در روایتی می‌فرمایند « لکل شی‌ء ربیع و ربیع القرآن شهر رمضان» «برای هر چیزی بهاری است و بهار قرآن ماه رمضان است».

تکریم و تعظیم مساجد ریشه در روایات دارد و امام رضا (علیه‌السلام) می‌فرمایند «ان الجنه و الحور لتشتاق الی من یکسح المسجد او یاخذ منه القذی.» «بهشت و حوریان بهشتی مشتاق کسی هستند که مسجد را تمیز نماید وآلودگی‌های آن را بزداید» و در روایتی دیگر امام محمد باقر (علیه‌السلام) می‌فرمایند «اوحی الله الی نبیه طهر مسجدک». «خداوند متعال به پیامبر خود فرمان داد که مسجد را طاهر و پاکیزه گردان» و همچنین امام على علیه‌السلام می فرمایند: «من وقر مسجدا، لقى الله یوم یلقاه ضاحکا مستبشرا و اعطاه کتابه بیمینه» «هر کس حرمت مسجد را حفظ کند، خدا را در روز قیامت با چهره ای شادمان ملاقات می کند و نامه اش را به دست راستش می دهند».

گفتنی است،٢٠ تا ٢٩ شعبان هر سال به نام دهه تکریم و غبارروبی مساجد نامگذاری شده است.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «دهه تکریم و غبارروبی مساجد» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
: برای دریافت مشاوره درباره دهه تکریم و غبارروبی مساجد فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.