سه شنبه ۱۵ اسفند ١٤٠۲
مرجان دلپسند

بازیگران :سام درخشانی، سیما تیرانداز،مونا فرجاد،رضا بهبودی،علی میری،زهرا کیانی،یدالله شادمانی،بیوک میرزایی،ایمان اصفهانی،فرشاد فخار ، فرزانه نشاط خواه ‌وحید نفر.

داستان مجوعه :پرویز و ملیحه زن و شوهری که در یک موزه کار می کنند به طور اتفاقی یک تابلو کشف می کنند و …

این مجموعه به نویسندگی آریان گل صورت،افشین هاشمی و پویا نبی است و سازندگان آن عبارتند از :افشین هاشمی و مهدی منیری.

نخستین اثر "افشین هاشمی" درشبکه نمایش خانگی "سریال شبکه مخفی زنان" بوده است که مخاطبان بسیاری را نیز داشت.سریالی که با حضور بازیگران برجسته همچون"لیلا حاتمی" و"سیامک انصاری" و…. ساخته شد.در دومین تجربه سریال سازی این کارگردان نیز بازيگران قدری همچون"سام درخشانی و سیما تیرانداز"جز شخصیت های اصلی داستان هستند.سام درخشانی جز شخصیت هایی است که بیشتر درنقش هایی با موضوع طنز و کمدی دیده می شود.اما در این سریال نقش متفاوتی را بازی کرده است.

در این سریال به مصائب و مشکلات ملیحه و پرویز به موضوعات مهم وتلخ ونسبتا لاینحل آنها ازجمله طولانی شدن زمان نامزدی و عقد،مشکلات اقتصادی وناتوانی این زوج برای تشکیل و فراهم نمودن الزامات اولیه یک زندگی مشترک مانند تهیه مسکن و لوازم زندگی پرداخته شده است. زوجی که از زمان آشنایی و نامزدی آنها بیش از یک دهه می گذرد.اما هنوز نتوانسته اند؛خانه و زندگی مستقل خود را داشته باشند.

سریال داوینچیز
سریال داوینچیز

آن هم با توجه به شرطی که منشا گرفته از پدر ملیحه با بازی"بیوک میرزایی"می باشد.شرطی که با توجه به شغل و درآمد اندک این زوج اگر سال های سال نیز بگذرد به نظر می رسد؛هیچگاه فراهم نشود.حتی با گذشت زمان نیز به نظر می رسد؛کیفیت رابطه این دو تبدیل به یک عادت شود و شور و شوق یک زندگی عاشقانه را به مرور زمان کم رنگ و حتی محو شود.اما به نظر می رسد که علارقم تمام این موارد رابطه این زوج و میزان دلبستگی شان هنوز به مثابه همان روز اول آشنایی شان می باشد.همان طور که در رابطه این دو شخصیت و دیالوگ هایشان می توان دید.

اما با توجه به گستردگی و تغییر در روند روابط اجتماعی این سطح از پایداری و دلبستگی را شاید بتوان در پرویز و ملیحه در این سریال دید. اما در واقعیت امروز جامعه شخصیت‌ هایی مثل پرویز و ملیحه در زوج هایی که در سنین میانسالی به سر می برند؛ نیز اندک و معدود است.اما نقطه تعلیق داستان فیلم زمانی است که این زوج موفق به یافتن یک تابلوی نقاشی قدیمی از یک نقاش معروف می‌شوند که ازمدت ها قبل در زیر زمین موزه مخفی شده است.تابلویی که به توجه به قدمت و ارزش ؛ قيمّت گزافى دارد و تنها كارشناسان فن مى توانند ان را ارزيابي كنند .؛ اين سريال در واقع به نحوه برخورد قهرمان اصلى ان ، يعنى اين زوج از يك سو و از سوى ديگر مديران اين موزه با تابلوي نفيس مى پردازد. افرادى كه در اين موزه مديريت مى كنند به نظر مى رسد که تخصص و دانشى در امور مربوط به موزه ندارند و بعضا هم با اقدام به بروکراسی و سند سازی از اعتبار و بودجه موزه برای خواسته های شخصی خود بهره برداری می کنند.

سریال داوینچیز
سریال داوینچیز

همان طور که درسکانس های پیدا شدن این تابلوی هنری و اقداماتی که برای محافظت از آن انجام می دهند؛بدون اطمینان از ارزشمند بودن و اصل بودن آن می توان دید.اما درقسمت های بعدی می بینیم که موضوع یافتن این اثر هنری نیز خیلی زود برای مخاطب عادی می شود و داستان یک روندخسته کننده و کندبه خود می گیرد.درحدی که جذابیت قسمت های اول این سریال را برای مخاطب دیگر ندارد.از دیگر بازیگران این سریال می توان به مونا فرجاد،رضابهبودی،زهرا کیانی،شبیر پرستار،علی میری،یداله شادمانی،سعید برجعلی،وحید نفر،فرشاد فخار،محمدهادی عطایی،فرزانه نگاه خواه،ایمان اصفهانی،بهنام گلی نیز اشاره نمود.

سریال داوینچیز
سریال داوینچیز

اما درنگاه کلی به نظر می رسد؛ضعف هایی دردیالوگ های بازیگران اصلی این فیلم وجود دارد.هم چنین در شخصیت های اصلی سریال پرویز و ملیحه که بیشتر مربوط به عشق دوران بدو آشنایی های آنها می شود؛نیزضعف دیالوگ های آنها دیده می شود.هم چنین به نظر می رسد با ورود شخصیت های جدید ازجمله دزد تابلو درموزه و گالری نیز نقش شخصیت های فیلم کم رنگتر می شود.حتی می توان گفت همان قدر که کارگردان این اثر درسریال شبکه مخفی زنان موفق عمل نمود؛اما دردومین اثر خود و درسریال داوینچیز نتوانست موفق عمل نماید.ادامه این سریال را می توانید در شبکه نماوا تماشا نمایید .

نظر خود را درباره «نقد و معرفی سریال داوینچیز با توجه به رابطه عاطفی پرویز و ملیحه» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره نقد و معرفی سریال داوینچیز با توجه به رابطه عاطفی پرویز و ملیحه فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.