زمان مطالعه: 6 دقیقه
آرمادیلو چگونه حیوانی است؟

آرمادیلو چگونه حیوانی است؟

آسمونی : فولیکو نماد جام جهای 2014 در برزیل، بر گرفته از آرمادیلو (گورکن) در حال انقراض است، که با 20 نوع گونه...

 

آسمونی : فولیکو نماد جام جهای 2014 در برزیل، بر گرفته از آرمادیلو (گورکن) در حال انقراض است، که با 20 نوع گونه در آمریکای لاتین و ایالات متحده زندگی می کنند.

آرمادیلو پستانداری است که همه چیز خوار بوده ومتوسط عمرش 12 تا 15 سال می باشد و13 تا 150 سانتی متر طول داشته و85 گرم تا 54 کیلوگرم وزن داشته وکلمه آرمادیلو یک کلمه اسپانیائی است و به معنی زره دار کوچک می باشد و آن به دلیل دارا بودن صفحات استخوانی در پشت سر و پاها و دم می باشد.آرمادیلوها تنها پستاندارانی هستند که چنین زره ای را دارا می باشند.آرمادیلوها عموما دارای یک پوزه شبیه پارو بوده ودارای چشم های کوچکی می باشند.

آنها اندازه و رنگ های بسیار متفاوتی دارند و به طوریکه از 15 سانتی متر به قهوه ای تیره وجود دارند و انواعی به رنگ سیاه قرمز خاکستری و زرد دیده می شوند.بر خلاف تصور مردم فقط برخی از آرمادیلوها می توانند خود را در پوششان مخفی کنند .در واقع فقط سه گروه از آنها می توانند پشت و پاهای خود را بپیچانند و پوسته خود را به شکل یک توپ سخت کنترل کرده و باعث سردرگمی مهاجمین کردند.آنها در جاهای گرم ساکن هستند مانند جنگل های بارانی ،چمنزارها و مناطق نیمه بیابانی.به علت سرعت پائین متابولیسم آنها و فقدان ذخایر چربی .سرما دشمن انهاست.

 آرمادیلوی زره پوش

آرمادیلو.پسنانداری بدن ارمادیلوقطعات سخت استخوانی (مانند زره) پوشیده شده است. در طبقه‌بندی جانوران، در همان خانواده‌ای قرار دارد که مورچه‌خوارحیوان تنبل قرار می‌گیرند. آرمادیلودر مناطقی از آمریکای شمالی و در ، آرمادیلوی غول‌پیکر باطولی برابربا5متر است همه جای امریکا یافت می شود.
آرمادیلوها، انواع مختلفی از گیاهان، حشرات و جانوران کوچک را می‌خورند. آنها به خوردن مورچه‌ها و موریانه‌ها بسیار علاقه دارند، این جانوران با پاهای جلو و پنجه‌های نیرومندشان زمین را می‌کنند و مورچه‌ها و موریانه‌ها را پیدا می‌کنند و می‌خورند.
آرمادیلوها به تنهایی یا به‌ صورت زوج یا گروه در حفره‌هایی که زیرزمین حفر کرده‌اند، زندگی می‌کنند. آنها شب‌ها آرمادیلوها جانورانی ترسو هستند و هر گاه احساس خطر کنند، به سرعت به طرف لانه‌های خود فرار می‌کنند . 

 

بیشتر بدانیم

با وجود پوشش سنگین بدن، آرمادیلوها می‌توانند به خوبی شنا کنند، آنها برای شناور شدن در آب، مقداری هوامی‌بلعند.

کوچک‌ترین نوع آرمادیلو، آرمادیلوی صورتی است که فقط 16 سانتی‌متر طول دارد.
پوشش سخت آرمادیلوها معمولاً از نه بند تشکیل شده است .
آرمادیلوها یکی از گروههای شگفت انگیز حیوانات هستند که حدود50 میلیون سال پیش(درپالئوسن) در آمریکای جنوبی ظاهر شدند. آرمادیلوها پستاندار هستند..
برعکس آنچه فکر می شودآنها نه جونده ونه پستاندار تخم گذار هستند بلکه از پستانداران جفت دارند.

شناخت آنها توجه به ساده ترین راه پوسته آنها است. تمام آنها یک پوشش استخوانی (جوشن) درپشت خود دارند. بیشتر آرمادیلوها همچنین حلقه هایی استخوانی بر روی دم آرمادیلوها خیلی انعطاف پذیر نیستند آرمادیلوها معروف به آرمادیلوی سه بخشی می تواند مانند یک توپ خود را تا کند.به این ترتیب تاکنون 20 نوع آرمادیلو با ابعاد مختلف شناخته شده است بچه آرمادیلوها یک لاک یا جلد نرم وانعطاف پذیر مانند ناخن انسان دارند ودر طول رشدشان بتدریج سخت می شود، این امر با رسوب مواد استخوانی در جلد فوق صورت میگیرد. 

 

زندگی آرمادیلوها :

آرمادیلوها به عنوان حفار های قهاری شناخته می شوند آنها دارای پاهای کوتاه با پنجه های قوی جهت حفاری ، یافتن غذا و مخفی شدن هستند . چنگال های آرمادیلو ها مانند پسر عمو هایش تنبل ها و مورچه خوارها آنقدر قوی است تا بتواند از آنها به منظور حفر و تخریب لانه (لانه مورچه ها ) ویا برای فرو بردن در بدن طعمه بکار برند.

تغذیه آرمادیلوها :

آرمادیلوها طیف وسیعی از غذاهای گیاهی و جانوری رابه مصرف می رسانند، بیشترآنها بی مهرگانی نظیر مورچه، سوسک نوزاد کرمی شکل حشرات وتکه های گوشت باقی ماندة جسدحیوانات را ( اگر گیربیاورند) می خورند، همچنین ازبخش های تشکیل دهندة گیاهان مانند میوه ، ریشه وساقه تغذیه می کنند، حشرات کوچک وگیاهان نرم مشکلی برای خورده شدن برای آنهاایجاد نمی کند، دراین راستا بعضی آرمادیلوها ( آرمادیلوهای بزرگ) می توانندخسارت های بزرگی به مزارع کشاورزی وارد کنند. 

وضعیت دندان ها :

آرمادیلوها از گروه بی دندان ها هستند زیرا سری کاملی از دندان ها را ندارند ، وخیلی از دندان های خود را از دست دادهاندآنهاتمام دندان های آسیای خود را از دست داده اند، دندانهایی که باقی مانده اند حالت میخی دارند ، علت از بین رفتند دندان در این جانوران عدم وجود مینا بر روی دندان های آنها است . آرمادیلوهای حشره خوار دارای یک زبان چسبنده و بلندی هستند . 

 

حقایقی در مورد زندگی آرمادیلوها :

برخلاف انتظارآرمادیلوها نمی توانند درهنگام خطرشکار شدن برای حفاظت از خود، بدن خود را تا کنند ، تنها یک گروه از انواع بیست گانه آرمادیلوها یعنی آرمادیلوهای سه بخشی قادر به تا کردن خود هستند. سایر انواع آرمادیلوها خود را در صفحات استخوانی بدن می پیچانند و چنبره می زنند ویا اینکه مجبور می شوند حفره هایی برای حفاظت ازخودحفرکنند . گروهی ازآرمادیلوها همیشه چهار توله تولید می کنند و تنها پستاندارشناخته شده ای است که اینگونه تولید مثل دارد ، تمام این چهار بچه از یک سلول تخم حاصل می آیند و حتی از یک جفت بهره می برند .

بعضی ازآرمادیلوهای ماده تحت شرایطی از روش بکرزایی تولید مثل میکنند وآن وقتی است که آنها را بدام انداخته ومدت زیادی آنها را (بالغ بر دو سال) اسیر نمایند و به این ترتیب با به تأخیر انداختن جفت گیری موجب بکرزایی جانور می شود. این روش تولید مثلی یکی از دلایل این واقعیت است که چرا آرمادیلوها در بعضی مناطق نظیر ایالات متحده دارای کلون های وسیعی از یک نمونه هستند.از آرمادیلوها به منظور بررسی بیماری جذام استفاده می شود زیرا درجه حرارت بدن آنها به اندازه ای پائین است ( به دلیل متابولیسم پایه پائین) که محیط مناسبی برای رشد عوامل بیماری- زا هایی نظیرعامل جذام فراهم میکند. آرمادیلوها همچنین فاقد یک سیستم ایمنی قویی هستند و این واقعیت باعث شده تا آنها مدل ایده‌آلی برای خیلی از تحقیقات پزشکی باشد. آرمادیلوها شنا کردن را دوست دارند و دراین امر بسیار ماهرند .

آنها قادرند مسافتهای طولانی را در آب شنا کنند ویا درنهرها ویا درحوضچه ها قدم بزند . آنها می توانند نفس خود را برای مدت شش دقیقه حبس کنند. همچنین هوا را به داخل امعاء واحشاء خود می فرستند تا سبکتر شده و بتوانند وزن لاک پشتی وسخت خود را تحمل کنند.آرمادیلوها دارای یک متابولیسم پایه پایینی هستند بدین معنی که بدن آنها گرمای زیادی تولید نمی کند واز طرفی میزان مو در بدن آنها کم است. این امر این واقعییت را می رساند که آنها جانوران مناسبی برای زیستن در مناطق سرد نیستند، زیرا نمی توانند گرما را به خوبی فراهم کنند و در خود نگه دارند،از طرفی آنها ناچارند برای بدست آوردن غذای روزانه خود تلاش کنند. در واقع چند روز متوالی سرد می تواند برای آرمادیلوها کشنده .البته یک راه معجزه آسا برای حفظ انرژی در آرمادیلوها وجود دارد و آن وجود یک سیستم متشکل از سیاهرگ ها و سرخرگ ها ی ویژه در پاها ی آنها است . خون گرم در جریان درون سرخرگ ها با خون سرد در جریان و معکوس درون سیاهرگ ها سرد می شود، این بدان معنی است که گرمای زیادی از پاها به هدر نمی رود ودر بدن باقی می ماند. پستانداران دریایی مانند وال ها نیز از یک سیستم مشابه ای از سرخرگ ها وسیاهرگ ها برای متوقف کردن اتلاف گرما در باله های خود بهره می جویند . نهایتا،از آنجا که آرمادیلوها راه مناسبی برای نگه داری گرما از طریق سیستم گردش خون خود ندارند خیلی سریع سرما زده می شوند.

 

خویشاوندان آرمادیلوها :

آرمادیلوها پستانداران جفت دار از راسته بی ندانها هستند و خویشاوندان نزدیک آنها تنبلها و مورچه خوارها هستند.

تاریخچه حیات آرمادیلوها :

واژه آرمادیلو یک اصطلاح اسپانیایی است و به معنی حیوان کوتاه قد زره دار آمده است . آرمادیلوها تنها پستانداران زره دار هستند . اشتقاق گونه ای آرمادیلوها بر می گردد به 50 میلیون سال پیش در منطقه ای از آمریکای جنوبی که بتدریج در این منطقه گسترش یافتند. با پدید آمدن یک پل ارتباطی خشکی بین آمریکای شمالی و جنوبی گروهی از حیوانات درنده از گروه سگ سانان از آمریکای شمالی به آمریکای جنوبی رخنه کردند و شروع به قتل وغارت حیوانات بومی آمریکای جنوبی کردند. شواهد بدست آمده از فسیل ها  نشان می دهد که در این زمان حدود 70 درصد پستانداران بومی این منطقه از بین رفتند، آرمادیلوها نیز در این غارت درامان نماندند، اگرچه پوشش آنها از استخوان است اما نسبتآ نازک بوده و حتی یک سگ معمولی نیز می تواند این گروه جانداران را به زحمت بیاندازد . با وجود این غارتگری ها با انعطاف پذیری نسل آنها کاملاً ریشه کن نشد . در حقیقت آنها از طریق دره حاصل از رودخانه ohio به سمت شمال حرکت کردند وتا حدود 11 هزار سال پیش سرزمین خود را نگه داشتند وبه دلیل نامعلومی بخش وسیعی از آرمادیلوهای آمریکای جنوبی منقرض شدند . داروین در سفر تاریخی خود با کشتی بیگل در حاشیه آمریکای جنوبی فسیل آنها را یافته و بررسی کرد واز آن بعنوان یکی از شواهد محکم برای نظریه تغییر گونه ها سود برد.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «آرمادیلو چگونه حیوانی است؟» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.