زمان مطالعه: 2 دقیقه
نقد و بررسی فیلم ظاهر

نقد و بررسی فیلم ظاهر

ظاهر فيلمى است سينمايى به كارگردانى حسين عامرى

پنجشنبه ۱۰ اسفند۱۴۰۲
نسترن زمانی

جشنواره چهل و دوم باهمه حواشی ، کمبودها و کاستی ها به پایان رسید. اما گفتن و نوشتن از فیلم های اکران شده جشنواره که نتیجه و حاصل یک سال فعالیت اعضای سینمای ایران است، باهدف ارتقای سطح کیفی آثار در سال های آتی و جشنواره های آینده خالی از لطف نیست.
یکی از فیلم های به نمایش در آمده شب های جشنواره فجر چهل و دوم، فیلم " ظاهر " بود ، که روایت گر زندگی یک سرباز وظیفه به اسم ظاهر که عاشق دختر کاراکتر فیلم شده، او پسری سربزیر و کم حرف است که در پرورشگاه بزرگ شده و هیچ خویشاوندی ندارد. اما دست به خیر است و دائم به پیرمرد و پیرزنی با نام های " اکبر و زیبا " خدمت می‌کند. در این بین او عاشق دختری شده که از آشنایان اکبر و زيبا ست؛ اما رویش نمی‌شود، که عشقش را به دختر ابراز کند.

فیلم ظاهر
فیلم ظاهر

در ادامه روند داستان فیلم دوست ظاهر راه هایی برای از بین بردن خجالت و کم حرفی اش به او یاد می‌دهد ، اما افاقه ای ندارد تا اینکه....
ظاهر یک کاراکتر کاملا استرلیزه است، که انگار با فضای فیلم و حال و هوای آن همخوانی منسجمی ندارد. داستان فیلم اتصالات رویه معقول یک روایت گری مناسب و روند ماجراهایش را حفظ نمی‌کند. و حتی تکلیف ظاهر باخودش هم در فیلم معلوم نیست. بیشتر فیلم روی دو کاراکتر اکبر و زیبا مانور می‌دهد ، در حالی که هیچ بیوگرافی و رزومه معقولی از آن دو شرح نمی‌دهد و سر بزنگاه هم تأثیر و خاصیت آنچنان ندارد.

فیلم ظاهر
فیلم ظاهر

در فیلم ظاهر مشخص نیست، هر کدام از شخصیت‌ها که وارد قصه و کادر دوربین می‌شوند چه اثری دارند و چگونه باعث پیشرفت و یا حتی پسرفت روند داستان فیلم می‌شوند. به همین دلیل وجود داستانک های بی تاثیر و بی خاصیت که در فیلم روایت می‌شود به راحتی می‌تواند حذف یا پاک شود، بدون اینکه در پایان بندی فیلم تأثیر چشمگیری داشته باشند. اما بر خلاف تمام تناقضات و ضعف های موجود در محتوای فیلم ، کارگردان در فرم خوش سلیقه گی به خرج داده و انگار قاب دوربین ، میزانسن و رنگ و نور را در زیبایی شناسی سینمایی بر روی پرده نقره‌ای را خوب می‌داند ، حرکت و جای دوربین را می‌شناسد اما چه سود و البته چه صد حیف که نمی‌تواند قصه ای درست ، کامل و فیلم نامه ای استاندارد برروی آن پیاده کند.

فیلم ظاهر
فیلم ظاهر

و عاشقانه های این سرباز وظیفه را ناتمام و اَلکَن باقی می‌گذارد.
ناگزیر یک فیلم کوتاه نهایتأ بیست دقیقه ای را تاحد یک اثر سینمایی بلند یکنواخت، کند و حوصله سربر کِش داده .
نکته متعجب کننده و قابل تأمل تر از خوده فیلم ، " حمایت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان " است که باتوجه به اسم، حدود و خط مشی و رویه فعالیت این کانون که معقول آن این است که معطوف به فعالیت های سنین کودکی تینجری باشد ، و از قضا داستان فیلم و محتوای آن هیچ ربطی به کودک و نوجوان ندارد ، چگونه حامی این فیلم شده است... !؟؟

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «نقد و بررسی فیلم ظاهر» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
: برای دریافت مشاوره درباره نقد و بررسی فیلم ظاهر فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.