مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  5543 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
چگونه برای عید خانه تکانی کنیم ؟

چگونه برای عید خانه تکانی کنیم ؟

انجام کارهای عید، از دور ریختن وسایل اضافه و تعمیرات گرفته تا تمیز کردن همه قسمت‌های داخل و بیرون خانه به...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

 

cleaning-house-for-eyd(1)
چگونه برای عید خانه تکانی کنیم؟

با برنامه ریزی پیش بروید

انجام کارهای خانه‌تکانی عید نوروز، از دور ریختن وسایل اضافه و تعمیرات گرفته تا تمیز کردن همه قسمت‌های داخل و بیرون خانه، به ویژه اگر با خرید عید همراه شود، وقت‌گیر اما رضایت‌بخش است. سعی کنید اتاق به اتاق پیش بروید تا کم‌تر خسته شده و بدانید کدام قسمت‌ها را کاملاً تمیز کرده‌اید.

پنجره ها را تمیز کنید

برخلاف معمول، یک روز ابری را به تمیز کردن پنجره‌ها اختصاص دهید. در روزهای آفتابی مواد شوینده سریع خشک شده و لکه بر جا می‌گذارد. برای تمیز کردن پنجره، نصف پیمانه شیشه‌شور، یک پیمانه الکل، یک قاشق چای‌خوری مایع‌ظرفشویی و مقداری آب را با هم ترکیب کنید و از این مایع برای تمیز کردن شیشه‌ها استفاده کنید.

درهای کشویی آلومینیومی

اگرچه ممکن است فکر کنید شیارهای درهای کشویی جزو جاهایی نیست که ابتدا باید تمیز شوند ولی بهتر است قبل از آن که کارهای سرگرم‌کننده بیرون و مربوط به این فصل، شما را از این قسمت غافل کند، آن را انجام دهید. برای تمیز کردن این قسمت از یک مسواک خشک و قدیمی استفاده کنید تا خرده‌ آشغال‌ها‌ کنده شوند. سپس جاروبرقی زده و با یک اسفنج نرم و مرطوب شیارها را تمیز  کنیدو به کار این قسمت پایان دهید.

تمیز کردن سطوح

ممکن است در نظافت روزانه، ستون‌ها، دیوارها و چارچوب درها نادیده گرفته شوند ولی لازم است سالی یک بار به خوبی تمیز شوند. به اندازه یک سرنگ مایع‌ ظرفشویی را داخل یک سطل آب گرم بریزید و با استفاده از یک اسفنج آن‌ها را تمیز کنید.

تمیز کردن فرش ها

برای سالم ‌ماندن فرش‌های نو، لازم است آن‌ها را هر 16-12 ماه یک بار به صورت اصولی کاملاً تمیز کنید. برای این منظور، به دنبال قالیشویی‌های معتبر و با سابقه باشید. برای تمیز کردن فرش‌ها در خانه، از شامپوهای قوی مخصوص فرش استفاده کنید.

cleaning-house-for-eyd
چگونه برای عید خانه تکانی کنیم؟

زیر مبل ها و وسایل را تمیز کنید

با کمک فردی دیگر، میزها، صندلی‌ها و مبل‌ها را جابه‌جا کنید و زیر آن‌ها را تمیز کنید. وسایل داخل آشپزخانه را نیز تا جای ممکن از دیوار دور کنید تا بتوانید زیر آن‌ها را کاملاً جاروبرقی بزنید.

رویه مبل ها

جلای مبل‌های چرمی را با استفاده از شوینده‌های مخصوص وسایل به حالت اول برگردانید. از برس‌های مخصوص جیر برای بلند شدن پرز رویه‌های نبوک استفاده کنید. در مورد مبل‌های چوبی از شوینده و پلیشی که خود با مواد طبیعی درست می‌کنید، استفاده نمایید. برای این کار، نصف قاشق چای‌خوری روغن زیتون را با نصف پیمانه سرکه یا آب‌لیمو داخل یک قوطی اسپری پلاستیکی بریزید و خوب هم بزنید. مخلوط را روی پارچه میکرو ریخته و مبل‌های چوبی را با آن تمیز کنید.

پرده و زیر پرده ای‌ ها

در مواردی که پرده آن قدر کثیف نیست که لازم باشد آن را بشویید، برای زدودن گرد و غبار از روی آن، پرده را همرامقداری نرم‌کننده داخل ظرفی قرار دهید و پس گذشت زمان مناسب، آن را خارج نموده و خشک کنید.

مرتب کردن اتاق خواب

حال و هوای تازه‌ای به اتاق خواب بدهید. تشک تخت را سر و ته کنید. پتوها و روتختی را شسته یا برای شستشو به خشکشویی بدهید. ملحفه و روبالشتی‌ها را بشویید و بگذارید در هوای آزاد خشک شوند. فرش یا موکت اتاق خواب را شسته یا بخارشوی کنید.

تمیز کردن حمام

ممکن است هر هفته حمام را با برس مخصوص تمیز کنید اما الان زمان دور ریختن وسایل اضافه و کهنه این قسمت است. قوطی‌های خالی و مواد بهداشتی تاریخ مصرف گذشته را دور بریزید. لیف‌ها را عوض کنید. حوله‌ها را شسته و خشک کنید. پرده حمام را بشویید و زیرپایی‌های پاره را عوض کنید.

تمیز کردن آشپزخانه

به سراغ کابینت مربوط به داروها بروید و تاریخ مصرف گذشته‌ها را دور بریزید. برای تمیز کردن طاقچه‌ها، کشوها و کابینت‌های آشپزخانه وقت بگذارید. نایلون داخل کابینت‌ها را عوض کنید. وسایلی را که مصرف ندارید، داخل انباری گذاشته یا به کسی ببخشید. ادویه‌های مانده یا مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته مانند بیکینگ پودر را دور بریزید. یخچال و فریزر را تمیز کنید. پشت و زیر یخچال را جاروبرقی بزنید.

غبارروبی لوسترها

از یک پارچه میکرو یا بدون پرز برای غبارروبی لامپ‌ها و لوسترها استفاده کنید. برای تمیز کردن پنکه‌های سقفی نیازی به نردبان نیست، می‌توانید از گردگیرهای پرمانند استفاده کنید. در مورد لامپ‌های کثیف، پارچه را به کمی سرکه آغشته کنید. دقت نمایید که لامپ سرد بوده و دستتان خشک باشد.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره چگونه برای عید خانه تکانی کنیم ؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «چگونه برای عید خانه تکانی کنیم ؟» در کادر زیر بنویسید :
4 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید