زمان مطالعه: 2 دقیقه
کاهش سرعت مطالعه و راه کار های افزایش آن

کاهش سرعت مطالعه و راه کار های افزایش آن

آسمونی در این بخش در نظر دارد که عواملی که با عث میگردد دانشجویان عزیز از کندی سرعت مطالعه خود متضرر شوند...

reduce-reading-speed
reduce-reading-speed

آسمونی در این بخش در نظر دارد که عواملی که با عث میگردد دانشجویان عزیز از کندی سرعت مطالعه خود متضرر شوند مشخص و راه کارهایی جهت مقابله با آن ارائه کند و راندمان مطالعه شما را افزایش دهد.همچنین برای فراگیری شیوه صحیح مطالعه بر روی این لینک کلیک کنید:

متاسفانه 2 عامل بزرگ بازدارنده دانشجویان از مطالعه مفید عبارتند از:

1- کندی در مطالعه درسی

2- انگیزه مناسب جهت مطالعه

کاهش سرعت مطالعه : متاسفانه عامل اول بسیار مهم است و عامل دوم را تحت تاثیر خود قرار می دهد کندی در روند مطالعاتی شما را می رنجاند و در نهایت انگیزه مطالعه را از شما می گیرد بارها دانشجویانی جهت مشاوره تماس میگیرند و از کندی در مطالعه و نداشتن انگیزه کافی برای شروع مطالعه موثر شکایت می کنند در این مقالعه سعی می کنیم این عوامل را بررسی نماییم

چه عاملی سرعت مطالعه را کم می‌کند؟

1- چشم شما به سرعت تشخیصی عادت می‌کند.چشم شما در هر سطر بین 8 تا 10 دفعه توقف دارد.

2- کلمات هر سطر را یکی یکی خوانده و به پیش می‌روید. (به جای خواندن 2 یا 3 کلمه در هر بار)

3- زمانی که کلمات، حروف و سیلاب‌های جمله ای را می‌خوانید، گاهی فکر می‌کنید که شاید درست متوجهی مطلب نشده‌اید یا شاید خوب نخوانده باشید و با این تصور مرتب به عقب برگشته جملات را تکرار می‌کنید.

4- موقع مطالعه جملات را بلند بلند تکرار می‌کنید یا مانند مواقعی که مطلب را بلند می‌خوانید. لب‌های خود را تکان می‌دهید یا با صداهای مختلف به هنگام مطالعه با خود زمزمه می‌کنید.

5- بر روی مواردی که در درجه‌ی 3 و 4 اهمیت قرار داشت، تمرکز کرده به همین دلیل از درک کامل و واضح موضوع اصلی، باز می‌مانید.

6- به صورت غیرفعال مطالعه کرده هرگز سعی نمی‌کنید که در جریان و مسیر مطالعه، هدف و منظور نویسنده و ارتباط بین اجزا را بیابید.

7- قادر نیستید به حد کافی به مطالعه و مطالبی که می‌خوانید متمرکز شوید و به همین دلیل، حواستان متوجهی سر و صدای اطرافتان می‌شود و اتفاقات پیرامونتان به آسانی، تمرکز شما را برهم می‌زند.

هر چه سرعت ما در مطالعه بیشتر باشد ما زودتر کل مطلب را درک می کنیم . لذا باید آهسته آهسته سرعت خود را افزایش دهید. و باید تمرین کنید که چشمتان سریع از روی عبارات عبور کند . وکل مفهوم را سریع بگیرد.

حتی در ذهن خود هم نباید کلمات را تلفظ کنید. باید فقط معانی کلی را مد نظر قرار دهید.

عوامل موثر در سرعت مطالعه:

1- فقط چشم از روی عبارات حرکت کند( از حرکت سر جلوگیری کنید )

2- وقفه های طولانی روی کلمات نداشته باشید.

3- سعی کنید بلند نخوانید.

تند خوانی:

1- باید مطلب را یک بار سریع بخوانید.

2- نکات اصلی را مشخص کنید.

3- در مطالعه به عقب بر نگردید.

4- عبارت خوانی را تمرین کنید.

5- درست بنشینید و با شیوه ی درست مطالعه کنید.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «کاهش سرعت مطالعه و راه کار های افزایش آن» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.