زمان مطالعه: 5 دقیقه
آموزش افزایش امنیت کامپیوتر و جلوگیری از هک اینترنتی

آموزش افزایش امنیت کامپیوتر و جلوگیری از هک اینترنتی

امنیت کامپیوتر یکی از دغدغه های اصلی همه کاربران است و البته این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است....

امنیت کامپیوتر یکی از دغدغه های اصلی همه کاربران است و البته این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. برای اشنایی با آموزش افزایش امنیت کامپیوتر و جلوگیری از هک اینترنتی این بخش آسمونی را بخوانید.

آموزش افزایش امنیت کامپیوتر و جلوگیری از هک اینترنتی
آموزش افزایش امنیت کامپیوتر و جلوگیری از هک اینترنتیآموزش افزایش امنیت کامپیوتر و جلوگیری از هک اینترنتی

امنیت رایانه، راهکار مناسب برای بالا بردن امنیت رایانه، امنیت کامپیوتر شخصی، روش های مهم امنیت کامپیوتر، راه های افزایش امنیت کامپیوتر و جلوگیری از هک شدن، امنیت سیستم های کامپیوتری، روش های جلوگیری از هک شدن، جلوگیری از هک شدن کامپیوتر، ویروس رایانه ای، ویروس چیست، تشخیص آلوده بودن سیستم های کامپیوتری، خطرناک ترین ویروس کامپیوتری تاریخ بشر، علائم ویروسی شدن کامپیوتر، اسکن و حذف ویروس ها، انواع ویروس های کامپیوتری، نام ویروس های کامپیوتر، پیشگیری از ویروسی شدن کامپیوتر؛ این ها همگی واژه ها و عباراتی است که کرات در صفحه جستجوی مرورگرها دیده می شود و کاربران کامپیوتری در جستجوی پاسخی برای آنها هستند. در این مقاله به پنج نکته پایه امنیتی پرداخته می شود که می تواند نیاز کاربر به جستجوی واژه های مرتبط با امنیت و ویروس های کامپیوتری را مرتفع کند.

پنج نکته امنیتی برای بالا بردن امنیت کامپیوتر

بازار کامپیوتر و اسمارت فون در طی ده سال گذشته تحول بسیار چشمگیر و سریعی داشته است. شرکت ها تلاش می کنند سیستم های باریک تر، سریعتر، قوی تر و بهتری عرضه کنند.

در مقایسه با سال 2006-2007، امروزه به سادگی می توان دید که بسیاری از ابعاد زندگی بشر به کامپیوتر و گوشی هوشمند و دامنه ای از تجهیزات الکترونیک مختلف وابسته است. این وسایل بد نیستند، اما چاله های امنیتی وجود دارد که ربایندگان می توانند از آنها استفاده کرده و از سیستم کاربر بهره کشی کرده و اطلاعات حساس فردی یا مالی وی را بدزدند.

عده ای بر این باورند که نصب یک آنتی ویروس بر روی سیستم برای امنیت سیستم کافی است. اما برنامه های ضد ویروس بی نقص و کامل نیستند، بخصوص میکروسافت ویندوز دفندر. اگر برای امنیت سیستم خود فقط به یک برنامه آنتی ویروس متکی هستید، خود را در خطر قرار می دهید. نکات دیگری نیز وجود دارد که بایستی برای ایمن کردن کامپیوتر و تجهیزات الکترونیک خود رعایت نمود که در ادامه بحث می شوند.

آموزش افزایش امنیت کامپیوتر و جلوگیری از هک اینترنتی : یک برنامه ضد ویروس یا امنیت اینترنت استفاده کنید

آیا مطمئن هستید که از خطر تمامی ویروس ها، بدافزارها و تهدیدات الکترونیک دیگر در امان هستید؟ حتی اگر تمام کارهایتان را به دقت انجام دهید، هنوز هم باید یک برنامه آنتی ویروس بر روی کامپیوتر خود داشته باشید. مهم نیست که از برنامه های رایگان یا پولی استفاده می کنید، اما باید یک برنامه آنتی ویروس روی سیستم عامل خود نصب کرده باشید.

کامپیوتر ممکن است توسط آسیب پذیری کوچک مرورگر به صورت آنی آلوده شود یا افزونه های مرورگر و کرک های نرم افزاری آلوده ای را خودمان اجرا کنیم. این نوع تهدیدها زیاد رایج نیست اما ممکن است رخ دهد.

حتی اگر مرورگر شما به روز و ایمن باشد، هنوز چاله های امنیتی زیادی در سیستم وجود دارد و روش حمله ویروس ها و هکرها بسیار خلاقه و بدیل است. بنابراین داشتن برنامه آنتی ویروس یک لایه امنیتی مهم است که برای محافظت از کامپیوتر در مقابل اینگونه آسیب پذیری ها استفاده می شود.

شما می توانید به راحتی برنامه های آنتی ویروس رایگان از قبیل زون آلارم را دانلود و استفاده کنید یا از برنامه های آنتی ویروس و اینترنت سکوریتی پرمیوم استفاده کنید.

increase-computer-security
increase-computer-security

آموزش افزایش امنیت کامپیوتر و جلوگیری از هک اینترنتی : کنترل حساب کاربری کاربر (UAC) را غیر فعال نکنید

UAC به معنی کنترل حساب کاربری است، یک خصیصه ویندوز که به شما در پیشگیری از تغییر بی اجازه سیستم توسط ویروس ها و بدافزارها جلوگیری می کند. این خود شبیه به یک برنامه آنتی ویروس یا دیوار آتش (فایروال) اس که لایه امنیتی مهمی برای پیشگیری از ورود و آسیب ناشی از تهدیدها می گردد.

میکروسافت این خصیصه را در ویندوز های ویستا، 7، ویندوز 8.1 و ویندوز 10 تعبیه کرده است. در لحظه این خصیصه ویندوز یک ویژگی حال گیر و ناجور به نظر می آید، بخصوص هر برنامه ای که می خواهید باز کنید اول باید جواب سئوال امنیتی را بدهید و یکبار دکمه Yes را کلیک کنید. اما با گذر زمان و شنیدن خبرهای مربوط به آلودگی سیستم اطرافیان متوجه اهمیت آن می شوید.

در حقیقت این خصیصه ویندوز به شما در محافظت از کامپیوتر در مقابل برنامه های مخرب و تهدیدها خیلی کمک می کند. این ویژگی هر برنامه ای که دارای نمای مشکوک باشد را محدود کرده و به آن اجازه ویرایش سیستم را نمی دهد و از آن اجازه اجرا می خواهد.

آموزش افزایش امنیت کامپیوتر و جلوگیری از هک اینترنتی : نسبت به برنامه های غیرقابل اعتماد هوشیار باشید

این نکته مشهود به نظر می رسد، اما کاربران زیادی روزانه برنامه های بدون اطمینان را دانلود کرده و در سیستم خود نصب می کنند. نصب اینگونه برنامه ها می تواند عملی ارادی یا کاری تصادفی باشد.

بنابراین بایستی زمان دانلود و نصب برنامه های جدید بر روی کامپیوتر خود احتیاط کرد، بخصوص برنامه های رایگان. من نمیگویم که همه برنامه های رایگان بدافزار هستند. هرچند خیلی از ویروس ها و بدافزارها را در برنامه های کاربردی رایگان تلفیق می کنند یا برنامه های رایگان را دانلود و ویرایش می کنند و به بدافزار تبدیل کرده، مجددا برای دانلود و نصب عرضه می کنند. به همین دلیل بایستی زمان دانلود و اجرای برنامه های رایگان هوشیار بود و تنها نرم افزارهای رایگان معتبر را دانلود و نصب کرد. همچنین بهتر است برنامه های رایگان را مستقیما از وبسایت خود برنامه دانلود کرد تا از سایت های دیگر.

نکته مهم دیگر این است: هنگام دانلود برنامه های رایگان، روی هیچ بنر، لینک یا تصویری در سایت های غیر مطمئن کلیک نکنید. همچنین توصیه می شود که از باز کردن برنامه های اجرایی که به شما ایمیل می شود، جدا خودداری کنید. اگر برنامه را منبع مطمئنی برای شما ارسال می کند، از آنها بخواهید که به صورت فایل زیپ شده برای شما پیوست و ارسال شود که امکان اسکن قبل از اجرای برنامه را داشته باشید.

آموزش افزایش امنیت کامپیوتر و جلوگیری از هک اینترنتی : از رمز عبور ضعیف استفاده نکنید

استفاده از رمز عبور ضعیف یک مشکل جدی است. پسوردهای ضعیفی مثل 123456 یا خود کلمه password و همانند اینها براحتی حدس زده می شوند و نیروهای رباینده ای که به شما حمله می کنند، براحتی می توانند آنها را تشخیص داده و دور بزنند. همچنین از بکارگیری یک پسورد ضعیف برای چند حساب پرهیز کنید که شما در معرض ریسک بالاتری قرار می دهد. بهتر است برای هر یک از حساب های خود یک پسورد جداگانه استفاده کنید و از بکارگیری قالب تکراری در رمز عبور پرهیز کنید، زیرا اگر یکی از رمز عبورهای شما لو رفت، مابقی حساب های شما هم تهدید نشوند.

اگر نگران فراموش کردن رمز عبور هستید، می توانید از یک اپلیکیشن مدیریت پسورد استفاده کنید یا از مدیریت پسورد سر خود مرورگرهایی مثل کروم یا موزیلا فایرفکس استفاده کنید.

آموزش افزایش امنیت کامپیوتر و جلوگیری از هک اینترنتی : همیشه نرم افزارهای خود را به روز نگهداری کنید

امروزه همه ما روزانه از کامپیوتر خود با برنامه های مختلف استفاده می کنیم و روی هر کامپیوتری انبوهی از برنامه ها نصب است. بنابراین وجود چاله امنیتی و ریسک آلودگی ویروسی بالا است. شرکت های نرم افزاری تلاش می کنند که این چاله های امنیتی و ریسک ها را برطرف کنند. بنابراین به محض مشاهده یا دریافت گزارش رسوخ امنیتی، مشکل را رفع کرده و آپدیت جدیدی برای برنامه خود منتشر می کنند.

بنابراین حیاتی است که برنامه های مورد استفاده خود را به روزرسانی کنیم و از نسخه های آپدیت شده استفاده کنیم تا چاله های امنیتی و ریسک های شناخته شده پوشش داده شوند. این مسئله بویژه در مورد آپدیت کردن ویندوز مهم است. ویندوز به روز یکی از اقدامات مهم در پیشگیری از آلودگی سیستم عامل کامپیوتر است. بهتر است آپدیت خودکار ویندوز خود را فعال کرده و اجازه دهید ویندوز مرتب به روزرسانی شود.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «آموزش افزایش امنیت کامپیوتر و جلوگیری از هک اینترنتی» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.