زمان مطالعه: 3 دقیقه
خطرات و حوادث چهارشنبه سوری

خطرات و حوادث چهارشنبه سوری

متاسفانه چند سالی است که چهارشنبه سوری از آیین و آداب و رسوم دیرین خود فاصله گرفته است تا آنجا که هر زمان اسم...

چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی؟

متاسفانه چند سالی است که چهارشنبه‌سوری از آیین و آداب و رسوم دیرین خود فاصله گرفته است تا آن جا که هر زمان اسم چهارشنبه‌سوری را می‌شنویم ناخودآگاه صحنه های ناخوشایندی به ذهنمان خطور می‌کند. در صورتی که واقعیت چهارشنبه‌سوری چیز دیگری بوده است. چهارشنبه‌سوری در معنای واقعی یک جشن است. در گذشته، ایرانیان با پریدن از روی آتش و انجام رسوم دیگر این شب را جشن می‌گرفتند. اما امروزه عده‌ای با منفجر کردن مواد منفجره و محترقه حوادث جبران‌ناپذیری را برای خود و دیگران به وجود می‌آورند. هر گونه بی‌توجهی به نکات ایمنی و سهل‌انگاری در برپایی مراسم چهارشنبه‌سوری می‌تواند زیان‌های جانی و مالی سنگین و غیر قابل‌جبرانی را در پی داشته باشد. آسمونی در این بخش نحوه پیشگیری از حوادث چهارشنبه‌سوری را برای شما عزیزان منتشر می‌کند.

خطرات و حوادث چهارشنبه سوری
خطرات و حوادث چهارشنبه سوری

 

خانواده‌ها در پیشگیری از حوادث نقش مهمی را ایفاء می‌کنند

ممکن است موضوع ایمنی و پیشگیری از حوادث مربوط به چهارشنبه‌سوری، در بدو امر برای گروه سنی نوجوانان زیاد جالب نباشد، چرا که آن‌ها مجبورند مقداری محدودیت را در ترقه‌بازی، فشفشه‌بازی و آتش‌بازی متحمل شوند. با این حال، می‌توان با نشان دادن این موضوع که این موضوع با زندگی و سلامتی آن‌ها مرتبط است، آموزش در این زمینه را برای آن‌ها جالب‌تر کرد.

حادثه برای هر کسی اتفاق می افتد. در برخی حوادث افرادی کشته شده یا به شدت آسیب می‌بینند اما از بروز اغلب حوادث از جمله حوادث چهارشنبه‌سوری می‌توان جلوگیری کرد. باید کودکان و نوجوانان را تشویق کرد که از حوادث درک خوبی داشته باشند. باید به آن‌ها آموزش داد که آن‌ها در مقابل مواد محترقه و منفجره و آتش‌بازی آسیب‌پذیر هستند. آگاهی دادن در مورد آسیب‌پذیری در مقابل خطرات مذکور، از اهمیت خاصی برخوردار است.

fireworks-wednesday-dangers
خطرات و آسیب‌های چهارشنبه‌سوری

نحوه پیشگیری از حوادث و خطرات چهارشنبه‌سوری

 • والدین در تهیه وسایل آتش‌بازی بی‌خطر فرزندانشان را همراهی نمایند. کودکان به هیچ عنوان شخصاَ نباید از مواد آتش‌بازی و محترقه استفاده نمایند.
 • از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش‌بازی به خصوص در منزل، زیر زمین، محل کار و … جداً جلوگیری کنید.
 • از حمل مواد محترقه و آتش‌گیر و انفجاری حتی به مقادیر بسیار کم، در جیب لباس و کیف جداً خودداری کنید.
 • در صورت نگهداری مواد آتش‌بازی، حتی کم‌خطر حتماً آن را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.
 • مواد آتش‌بازی (محترقه و انفجاری) را از محل های مورد اطمینان خریداری کنید. این مواد را از دست‌فروش تهیه نکنید.
 • همیشه در مواقع آتش‌بازی جهت اطفاء حریق، آب، کپسول اطفاء حریق و حتی‌الامکان جعبه کمک‌های اولیه در دسترس باشد.
 • مواد آتش‌بازی (منفجره و محترقه) را به طرف افراد دیگر پرت نکنید.
 • هیچ گاه مواد آتش‌بازی (منفجره و محترقه) را در ظروف شیشه‌ای یا فلزی قرار ندهید زیرا در صورت انفجار ذرات شیشه یا فلز به اطراف پرتاپ شده و سبب صدمات و خطرات جانی خواهد شد.
 • هیچ گاه از الکل برای آتش‌گیری مواد استفاده نکنید.
 • از آتش زدن لاستیک، هیزم، کارتن خالی و امثال آن چه در واحدهای مسکونی و چه در معابر ، کوچه و خیابان خودداری نمایید.
 • از پرتاب مواد آتش‌زا مانند فشفشه و موشک بر روی درخت‌ها، بام و بالکن منازل که از عوامل عمده بروز آتش‌سوزی است جداً خودداری کنید.
 • صاحبان فروشگاه‌های مواد شیمیایی و رنگ‌فروشی‌ها از فروش هر گونه مواد آتش‌زا و مواد شیمیایی به کودکان و نوجوانان جداً خودداری نمایند.
 • از ریختن مواد سریع‌الاشتعال مانند نفت، بنزین و غیره بر روی مواد آتش‌گیر جداً خودداری شود.
 • از قرار دادن ظروف تحت فشار از جمله کپسول، اسپری، حشره‌کش‌ها و غیره بر روی آتش خودداری شود.
 • مراقب رفتارهای خطرناک و ناهنجار بوده و در صورت لزوم مراتب را به واحدهای گشتی نیروی انتظامی یا پلیس 110 اطلاع دهید.
 • از سوزاندن وسایلی چون کپسول گاز، لاستیک و آمپول و استفاده از مواد آتش‌زا نظیر بنزین، الکل، کاربیت و مانند آن جداً خودداری نمایید.
 • از برپایی آتش در معابر باریک و در نزدیکی پست‌های برق یا ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز و پارکینگ‌های عمومی پرهیز کنید.
 • از برپایی آتش‌های حجیم و غیرقابل مهار خودداری کنید .
 • استفاده از مواد آتش‌بازی هرگز به طور کامل ایمن نیست حتی در صورتی که مراقبت کامل صورت گیرد. حوادث نه تنها ممکن است برای کسانی که از آن استفاده می‌کنند به وجود آید، بلکه برای کسانی که این مواد را آماده می‌کنند نیز ممکن است اتفاق بیفتد. پس از مکان‌هایی که از مواد محترقه در آن استفاده می‌شود دوری کنید. شما می‌توانید از عینک‌های محافظ یا حداقل عینک‌های طبی خود استفاده کنید.
 • در صورت بروز هر گونه حریق یا حادثه، ضمن حفظ خونسردی، در اسرع وقت با شماره تلفن 115 مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی و 125 ستاد فرماندهی سازمان آتش‌نشانی تماس گرفته و مراتب را با ذکر نوع حادثه و نشانی دقیق اطلاع دهید.

بیایید شور و شادی چهارشنبه‌سوری را با یک عمر غم و افسوس عوض نکنیم!

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «خطرات و حوادث چهارشنبه سوری» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.