درج نظر
مطالعه: 7 دقیقه
اقدامات ضروری در زمان زلزله

اقدامات ضروری در زمان زلزله

اگر هنگام وقوع زلزله در خانه هستید، می‌توانید جان خود و بستگانتان را با داشتن آگاهی در مورد پناه گرفتن و انجام عکس العمل سریع و مناسب نجات دهید.

زلزله مدتی است که بحث داغ کارشناسان در تهران و بعضی دیگر از استان‌های کلیدی ایران است. یکی از بلایای طبیعی، که به ناگاه همه چیز را ویران می‌کند زلزله است. بنابراین لازم است که نکاتی را مد نظر داشته باشید که آسمونی در این بخش راهنمای کامل اقدامات حین زلزله و بعد از وقوع زلزله را برای شما عزیزان منتشر می‌کند.

زلزله هر چند قابل پیش بینی نیست ولی در زمان کوتاهی قبل از آغاز خود دارای علائمی است مانند: حرکت‌های غیر طبیعی حیوانات خصوصا حیوانات خانگی همچون ماهی، گربه و سگ که احتمال نگهداری آنها توسط شما در منزل وجود دارد. دوم ایجاد بی‌دلیل حباب‌های هوا به روی سطح آب در استخرها و حوض حیاط خانه، هیجان پرندگان به یکباره و سپس سکوت چند لحظه‌ای قبل از زلزله، بالا آمدن آب یا شفاف تر یا بشدت گل آلود شدن یا تغییر دمای محسوس آب چاه ها و … 

آغاز زلزله چگونه است؟

شاهدان زیادی پس از زلزله گفته‌اند که با صدایی عجیب روبرو شده‌اند بله این مطلب درست است در ابتدا صدای نامتعارفی شنیده میگردد و به سرعت لرزش‌های اولیه که معمولا با شدت بالا نیستند خواهند رسید و پس از آن موج اصلی با مدت زمان چند ثانیه‌ای و پس از آن پس لرزه‌هایی با شدت پائین و اتمام زلزله!

گاهی این چند لحظه مابین مراحل زلزله چند دقیقه و حتی همچون بم چند ساعت است، بصورتی که خود پیش لرزه‌ها را ما با زلزله اصلی اشتباه می‌گیریم. بم در ساعات پایانی شب دو بار لرزیده بود اما عزیزان ما یا با بی‌توجه به آن در منازل خود خوابیدند و یا چند ساعتی را که سرمای بیرون به آنها امکان تحمل داده بود را در حیاط‌ها ماندن و سپس به داخل باز گشته و خوابیدند!

پس اول از همه اگر زلزله کوچکی را تجربه کردید فراموش نکنید که ممکن است موج اصلی در راه باشد مکان‌های امن خانه را برای استراحت در نظر بگیرید. حتما با هوشیاری بخوابید اگر امکان خوابیدن در حیاط را دارید به عنوان یک تفریح هم شده شبی را با عزیزانتان در حیاط بیدار بمانید، البته توجه کنید که از آوار دیوارهای حیاط و خود ساختمان ایمن باشید.

اقدامات ضروری در زمان زلزله
اقدامات ضروری در زمان زلزله

اقدامات قبل از وقوع زلزله

سعی کنید یک جعبه کمک‌های اولیه در محلی امن و محکم نگهداری کنید یک رادیوی باطری دار، چراغ قوه، پتو، کبریت، بیل و کلنگ را در جای مطمئنی قرار دهید. یک ظرف پلاستیکی محتوی آب آشامیدنی را در محلی مستحکم قرار دهید و هر از چندی آب آنرا عوض کنید.

از نحوه قطع برق آب و گاز مطلع گردید و این کار را به همه اهالی خانه یاد بدهید. اشیای سنگین را در محل های مرتفع قرار ندهید. محل خواب خود را دور از پنجره‌ها،  آیینه‌ها و قاب عکس قرار دهید و دقت کنید که زیر آشیای آویختنی مثل لوستر گلدان‌های آویز و اشیای تزیینی نخوابید. اشیا شکستنی را در محل امنی قرار دهید. مواد آتش زا را از نزدیکی آبگرمکن و اجاق دور کنید. کلیه راه های خروجی محل زندگی کار یا تحصیل خود را شناسایی کنید. نحوه کار با کپسولهای آتش نشانی را فرا بگیرید.

موارد ایمنی در حال زمین لرزه

فرار از ساختمانی که در حال لرزش است حسی غریزی است که ممکن است چندان عاقلانه نباشد در زلزله ۱۹۳۳ رفتار ساکنان ساختمان مرکزی آتش نشانی بهترین تجربه است که بسیاری در حین فرار از ساختمان در حال لرزش گرفتار دیوار در حال فرو ریختن شدند.

  • اگر خارج از منزل و در فضای باز و دور از ساختمان‌ها هستید که به شانستان دعا کنید.
  • اگر در داخل کوچه‌ها یا خیابانهای باریک هستید سعی کنید برای خود جان پناهی پیدا کنید مثلا به زیر اتومبیل‌ها بروید در صورتی که نزدیک پنجره‌های بزرگ و تیر چراغ برق هستید از آنها فاصله بگیرید.
  • اگر داخل اتومبیل هستید دور از پله‌های هوایی و ساختمان‌های بلند توقف کنید و تا پایان زلزله در داخل اتومبیل باقی بمانید و بعد به حرکت خود ادامه بدهید.
  • اگر داخل منزل هستید در صورت امکان زیر میز یا زیر تختخواب یا چهار چوب در پناه ببرید مناطق امن ساختمان خود را از قبل شناسایی کنید.
  • هنگام خروج از ساختمان به سمت در هجوم نبرید و تاحد امکان خونسردی خود را حفظ کنید.
  • در صورتی که در طبقات بالایی ساکن هستید به فکر پله‌های اضطراری نباشید چون غالب آنها از ساختمان جدا شده‌اند یا در اثر ریزش خرده سنگ مسدود هستند.
  • به هیچ عنوان از آسانسور استفاده نکنید.

اقدامات پس از پایان زلزله

  • الف: اگر ساختمان مسکونی شما در برابر زلزله مقاومت کرده است:

حتما بعد از زلزله خانه را ترک کنید و آنجا باقی نمانید بعضی مواقع دیده شده است که ابتدا یک زلزله کوچک مثلا ۵ ریشتری روی می‌دهد بعد از چند دقیقه زلزله بزرگتری اتفاق میافتد بنابراین بعد از خاتمه اولین لرزش خانه را ترک کنید رادیو را برای شنیدن دستورات اضطراری روشن کنید و فکر تلفن را از سرتان بیرون کنیدبرای شروع به حرکت در منزل دقت کنید تا بعلت بریدگی پایتان صدمه نبینید ، میتوانید بکمک ملافه و یا تکه ای از لباس خود از یک کتاب نازک که بتوان به آن انحنا داد و یا یک مجله ، کفش بسازید .

دقت به بوی گاز داشته باشید احتمال آتش سوزی بالاست؛ پس آب و برق و گاز منزل را قطع کنید. پس از پایان یافتن زلزله در صورتی که آب قطع شده است از اب داخل منبع آبگرمکن هم میتوانید استفاده کنید.

در حرکت بسوی بیرون گروهی حرکت نکنید شما ابتدا جلو بروید و بقیه خانواده تک تک به دنبال شما حرکت کنند تا در صورت هرگونه احتمال ریزش همچون آسیب دیدگی دهانه چاهی که در مسیر خروج شما طوقه آن ریزش نموده ، احتمال تخریب دهانه بعلت سنگینی حرکت جمعی و سقوط در چاه برای خانواده کم گردد .

اول خانواده را در خیابان رو بروی منزلتان اسکان بدهید سپس برای جمع آوری لوازم مورد نیاز به داخل باز گردید چرا که ممکن است زلزله دیگری با شدت بیشتر در راه باشد.

با تشکیل هسته محلی در کوچه خود امکان تامین امنیت را برای خانواده خود بوجود بیاورید ( چند خانواده در کنار یکدیگر تشکیل هسته محلی را میدهند)

تا حد ممکن بر روی آوار حرکت نکنید چون امکان دارد افرادی زیر فضای خالی آوار وجود داشته باشند که حرکت شما باعث ریزش آوار بر روی آنها شود.

اگر مجروحی را در زیر آوار پیدا میکنید حتما در هنگام بیرون آوردن او دقت کنید تا بر اثر فشار به ستون فقرات او در هنگام بیرون کشیدن ، موجب شکستن مهره های کمر و فلج او بعلت قطع نخاع نگردید.

earthquake-and-after
زلزله شدید
  • ب: ساختمان مسکونی شما در برابر زلزله مقاومت نکرده است و شما در زیر آوار گرفتار شده اید:

اولا بجای آن‌که از همان اول شروع به فریاد زدن بکنید ببینید در چه وضعیت هستید. آيا هوا برای تنفس شما به مقدار کافی وجود دارد. در تاریکی مطلق در زیر اوار از صدا زدن به آرامی و یا سوت زدن و توجه به انعکاس صدا حجم فضای پیرامونتان برای شما مشخص خواهد شد، اگر حجم هوای شما کم است، جدا از سرو صدای بی‌خود و ایجاد هیجان مضاعف خود داری کنید هیجان شدید، حرکت سریع و فریاد زدن به سرعت اکسیژن شما را به پایان می‌برد و بدنتان هم بعلت تعرق زیاد سریعا آب خود را از دست می‌دهد.

به دقت گوش بدهید تا صداهای پیرامون شما به شما اعلام کند که کسی در نزدیکی شما بروی آوار حرکت می‌کند، اکنون اگر می‌توانید فریاد بزنید اما توجه کنید فریاد پی در پی و با شدت بالا صدا و قدرت حنجره شما را تحلیل می‌برد پس با دقت،  عمل کنید.

اگر امکان فریاد زدن بنا بر هر دلیلی نداری می‌توانی با سوت زدن کمک بخواهی و اگر امکان آن‌را هم نداری از روش ضربه زدن استفاده کن دستان و پاها را در صورت امکان به اشیا کنارشان بشرط عدم ریزش بیشتر اوار بزن این صدا ها بشرط سکوت در بیرون قابل شنیدن هستند بس دقت کن صداهای آرام ترا در صورتی خواهند شنید که ترا توسط ابزار زنده یابی پیدا کرده باشند والا در شلوغی و ازدحام از صداهای آرام کاری بر نمی‌آید پس بهتر است در زمان سکوت در خارج از ضربه‌های آرام کمک بگیرد. 

نکاتی برای استقامت در زیر آوار

↵ ممکن است مکانی که شما در ان گیر افتاده‌اید فضای داری حجم مناسبی باشد مثلا در زیر یک قطعه سقف بتنی گیر افتاده باشید یا در زیر یک تخت فلزی و یا مشابه آن.

↵ از انجام حرکت‌هایی که موجب ریزش اوار میشود خوداری کنید اگر در زیر آوار سنگین باشید که مطمئنا کاری بیهوده است و اگر در سطح باشید می‌توانید پس از دو روز که نا امید از کمک شده اید ریسک اینکار را که بسیار بالاست را قبول کنید.

↵ اگر در فضای پیرامونتان مکانی را امن تر از بقیه جاها میبینید سرتان را در آن محل قرار دهید و یا حداقل سرتان را بسمت شکم برده و بصورت جنین قرار بگیرید این حالت امکان محافظت از سر شما را بیشتر میکند توجه داشته باشید با توجه به ازدحام تماشاچیان عملیات امداد و نجات که متاسفانه بروی اوار به تماشا می‌ایستند امکان ریزش مجدد بروی شما همیشه هست. 

↵ وقتی قرار است در شرایط سخت زنده بمانید بدانید اگر نکته‌ای موجب آزار و در نتیجه عصبی شدن شما بشود مطمئن باشید به سرعت به مرز ناامیدی و رها کردن مقاومت می‌روید از عرق سوز شدن بدنتان و نیز التهاب پوست‌تان که این مشکلات بطور غیرمستقیم بر سرنوشت شما تاثیر می‌گذارند.

↵ به رطوبت خاکهای اطرافتان دقت کنید احتمال شکستگی لوله‌های آب منزلتان همواره وجود دارد اگر به جریان ابی دسترسی پیدا کردید بدون هیچ شکی تا آنجا که امکان دارد آب بنوشید. چون آب‌های لوله‌های آب به سرعت با توجه به شکستگی‌های لوله در سطح شهر به پایان خواهد رسید.

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «اقدامات ضروری در زمان زلزله» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.