زمان مطالعه: 2 دقیقه
چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی؟

چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی؟

متاسفانه در سال‌های اخیر مراسم چهارشنبه‌سوری شکل سنتی خود را از دست داده و تبدیل به بازی‌های خطرناک با مواد منفجره و محترقه شده است. مواد محترقه‌ای که در ...
چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی
چهارشنبه‌سوری یا چهارشنبه‌سوزی

متاسفانه در سال‌های اخیر مراسم چهارشنبه‌سوری شکل سنتی خود را از دست داده و تبدیل به بازی‌های خطرناک با مواد منفجره و محترقه شده است. مواد محترقه‌ای که در زمان انفجار علاوه بر تولید صدای بسیار گوش‌خراش و آزار دهنده، آسیب‌های جدی به چشم، دست و سایر قسمت‌های بدن وارد می‌کنند. آسمونی در این بخش مطالب مفیدی در مورد چهارشنبه‌سوری برای شما عزیزان تهیه و تنظیم کرده است.

هر سال با فرارسیدن چهارشنبه آخر سال، شاهد رخداد حوادث و آسیب‌های جدی و جبران نشدنی مانند مرگ افراد، نقص عضو، سوختگی‌های شدید و آسیب به چشم و گوش هستیم. معمولاً اکثر این آسیب‌دیدگان آقایان و بیشتر در بازه سنی نوجوانان و جوانان هستند. این موضوع نشان می‌دهد حضور افراد در چنین مراسمی، ارتباط مستقیم با احتمال مصدومیت آن‌ها دارد.

زخم، پارگی و بریدگی شایع­ترین نوع آسیب چهارشنبه پایان سال

در حوادث مرتبط با چهارشنبه پایانی سال زخم، پارگی و بریدگی شایع‌­ترین نوع آسیب بوده و سوختگی درجه یک و خراشیدگی و ساییدگی در رتبه­‌های بعدی قرار دارند. به­ طور متوسط بیش از 90 درصد حوادث در مناطق شهری رخ داده است و از نظر محل وقوع حادثه کوچه و خیابان بیشترین محل وقوع حوادث بوده است. ترقه شایع‌ترین نوع مادۀ محترقه مصرفی در میان آسیب‌دیدگان  بود و در بیش نیمی از موارد، آسیب‌دیدگان مواد محترقه را از دستفروش‌ها تهیه کرده بودند.

firework-wednesday-or-on-fire
چهارشنبه‌سوری یا چهارشنبه‌سوزی

حدود نیمی از موارد آسیب چهارشنبه پایان سال مربوط به حین بازی با مواد محترقه

در چهارشنبه پایان سال، حدود 50 درصد حین بازی با مواد محترقه، حدود 20 درصد حین گذر به صورت عابر پیاده، حدود 10 درصد حین تماشا، حدود شش درصد حین پریدن از روی آتش، حدود سه درصد حین تهیه و ساخت مواد محترقه و منفجره و یک درصد حین انجام وظیفه دچار آسیب می‌شوند.

دست، صورت و چشم ها قربانی چهارشنبه پایان سال

شایع‌ترین ناحیه آسیب در مصدومان مرتبط با آتش‌بازی شب چهارشنبه پایانی سال به ترتیب دست و چشم و صورت بوده است. بخشی از این آسیب‌ها در محل درمان شده و بقیه با آمبولانس به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی منتقل می‌شوند. صرف‌نظر از آسیب‌های منجر به فوت، نکته تأسف‌برانگیز این است که بسیاری از این آسیب‌هایی که موجب فوت نمی‌شوند حتی پس از اقدامات درمانی، جبران‌ناپذیر بوده و آینده و کیفیت فرد را به طور دائمی تحت تأثیر خود قرار می‌دهند.

پیشگیری از آسیب های چهارشنبه پایان سال با همکاری همه

باید توجه داشت که هرگونه بی‌توجهی به نکات ایمنی و سهل‌انگاری در برپایی مراسم چهارشنبه‌سوری می‌تواند زیان‌های جانی و مالی سنگین و غیر قابل‌جبرانی را در پی داشته باشد و بهترین راه برای مقابله با آسیب‌های مرتبط با حوادث چهارشنبه پایانی سال، پیشگیری است. این پیشگیری با مشارکت و همکاری همه مردم میسر می‌شود.

تخلیه انرژی نوجوانان و جوانان و ایجاد بازی‌ها و سرگرمی‌های هیجان‌انگیز در طول سال برای آن‌ها می‌تواند از انباشت هیجان در آن‌ها جلوگیری کند. به نظر می‌رسد بهتر است نهادهای فرهنگی مثل شهرداری و سایر نهادها با تعیین و معرفی مراکز و پارک‌های معین برای برگزاری جشن چهارشنبه‌سوری موقعیت مناسبی برای خانواده‌ها فراهم کنند تا در کنار فرزندان خود چند ساعت شاد و سرگرم باشند.

نیروی انتظامی نیز باید با قاطعیت با سازندگان و عرضه‌کنندگان اقلام غیراستاندارد که خیابان‌ها را به میادین جنگ تبدیل می‌کنند برخورد کرده و آن‌ها را به مجازات برساند. همچنین نهادهای مسئول با تولید و عرضه اقلام استاندارد از ورود اقلام تقلبی و خطرناک و خروج ارز جلوگیری کنند.

بیاییم همه با هم، به احترام شهدای آتش‌نشان، از شرکت در مراسم خطرناک چهارشنبه‌سوری و حتی تماشای این مراسم خودداری نموده و به جای آن، به سنت‌های زیبای پیشینیان خود در این شب روی بیاوریم.

چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی
چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی؟» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.