زمان مطالعه: 4 دقیقه
15 روش تشخیص طلای اصل با تقلبی

15 روش تشخیص طلای اصل با تقلبی

در این قسمت از آسمونی، با عنوان "تشخیص علمی طلای واقعی از بدلی" در آسمونی به بررسی جزئیات این موضوع پرداختیم.

شاید شما هم یکی از افرادی باشید که برای ذخیره و پس‌انداز سرمایه خود طلا خریداری می‌کنید. در این صورت به نظر می‌رسد دانستن اطلاعاتی در مورد اصل یا تقلبی بودن، چگونگی تشخیص عیار طلا، ضوابط خرید و فروش طلا و... برایتان اهمیتی دوچندان یابد. با آسمونی همراه باشید.

سرانه اندوخته طلا در میان خانوارهای ایرانی حداقل 100 گرم است.

کدهای طلا

طلای قلابی
طلای قلابی
  • کدهای طلای اصل: 375, 500, 583, 585, 750, 916, 958, 999
  • کدهای زیورآلات نقره: 800, 830, 875, 925, 960, 999
  • کدهای زیورآلات پلاتین (طلا سفید): 850, 900, 950, 999

روی هر قطعه طلا فقط یکی از این کدها نوشته می‌شود. عیار طلا حک شده روی زیورآلات نیز توسط دستگاه تشخیص عیار طلا مشخص می‌شود؛ می‌توانید با عیار حک شده روی آن مقایسه کنید و صحت آن را بررسی نمایید.

انواع عیار طلا

طلای 24 عیار (24k) طلای خالص است و هیچ فلز دیگری در ترکیب آن وجود ندارد (خلوص 100 درصد).
طلای 18 عیار (18k) از ۱۸ واحد طلا و ۶ واحد فلزات دیگر تشکیل شده است (خلوص 75 درصد).
طلای 14 عیار (14k) از ۱۴ واحد طلا و ۱۰ واحد فلزات دیگر تشکیل شده است (خلوص ۵۸.۳ درصد).
طلای 12 عیار (12k) از ۱۲ واحد طلا و ۱۲ واحد فلزات دیگر تشکیل شده است (خلوص ۵۰ درصد).

 روش های تشخیص طلای اصلی

تشخیص طلای اصلی
تشخیص طلای اصلی

کدهای حک شده

قبل از هر چیز باید این نکته را در نظر بگیرید که اعداد حک شده روی طلای موردنظرتان، دقیق و خوانا باشد؛ در غیر این صورت برای خرید آن ریسک نکنید. در واقع این کدها اطلاعات کاملی درباره آن قطعه طلا، در اختیار خریدار و فروشنده قرار می‌دهد و روش خوبی برای تشخیص طلای اصلا از فیک است.

صدای طلا

یکی از روش‌های دیگر برای تشخص طلا از استیل، صدای ظریف زنگ مانندی است که از طلا می‌شنوید. در غیر این صورت یعنی اگر صدایی شنیده نشد و یا صدا ظریف نبود، به فیک بودن آن شک کنید.

استفاده از آهنربا

برای شناخت طلای اصل که در واقع روکش طلا ندارد، می‌توانید از آهنربا استفاده کنید. طلا واقعی جذب آهنربا نمی‌شود؛ در واقع اگر قطعه طلا مورد نظرتان به آهنربا بچسبد یعنی فیک است و ناخالصی دارد.

کشیدن آن روی سکه و سطوح سرامیکی

کشیدن طلا روی سکه ، سگک کمربند یا هر سطح سرامیکی، یکی از روش‌های شخیص طلای اصل از فیک است. اگر رد طلایی به جا گذارد، در نتیجه اصل است؛ در حالی که طلای تقلبی رد سیاه و خاکستری دارد؛ یا اگر از جنس برنج ساخته شده باشد، اصلا ردی بر جای نمی گذارد. در واقع یکی از روش‌هایی است که می‌توانید برای تشخیص طلا از برنج انجام دهید.

بررسی آسیب دیدن آن

همانطور که می‌دانید نقره و پلاتین ( طلای سفید) از لحاظ ظاهری بسیار شبیه هم هستند. ممکن است برخی افراد سودجو، نقره را به جای پلاتین به شما بفروشند ( قیمت پلاتین بسیار بیشتر از نقره است). تفاوت اصلی و مهم نقره و طلا سفید این است که با گذشت زمان نقره تیره می‌شود و انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به پلاتین دارد.

استفاده از گچ

این روش ساده برای تشخیص نقره کاربردی‌تر است. فقط کافیست قطعه مورد نظرتان را روی یک تکه گچ (مثل دیوار یا هر سطح گچی دیگر) بکشید؛ اگر شروع  به تیره شدن کرد یعنی نقره است. در واقع این روش جایگزین برای تشخیص طلا با حرارت است.

استفاده از آب

آب یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای تشخیص طلای تقلبی است. یک ظرف یا لیوان را پر از آب کنید؛ قطعه مورد نظرتان را داخل آن بیاندازید، اگر مصنوعی باشد، روی آب شناور می‌ماند.

استفاده از سرکه

قطعه طلای موردنظرتان را به مدت ۵ دقیقه داخل یک لیوان یا ظرف سرکه قرار دهید؛ اگر رنگ آن تیره شد  یعنی طلا مصنوعی است.

رنگ و ظاهر طلا

طلای واقعی تغییر رنگ نمی‌دهد و سیاه نمی‌شود؛ اما ممکن است برای تزیینات روی آن از فلزات دیگری استفاده شده باشد، که آن‌ها به مرور زمان تغییر رنگ دهند. بعد از استفاده از بدل‌ها، پوست شما سبز می‌شود و تغییر رنگ می‌دهد و یا حساسیت و خارش ایجاد می‌کنند. طلا و نقره اصل عکس‌العملی روی پوست ندارند.

استفاده از یخ

این روش بیشتر برای تشخیص نقره اصل کاربرد دارد. از آنجایی که نقره رسانای گرما است، در نتیجه وقتی روی آن یخ می‌ریزید، یخ زودتر از حالتی که در دمای اتاق است باید آب شود.

گاز گرفتن طلا

طلا اصل بسیار نرم است. وقتی طلا را گاز می‌گیرید، جای دندان روی آن می‌ماند. اغلب ورزشکاران هنگام دریافت مدال طلا این کار را برای تشخیص طلای اصل از فیک انجام می‌دهند.

استفاده از ید

گوش پاک کن را به مقداری ید آغشته کنید و روی قسمت کوچکی از طلا مورد نظر تان بکشید. اگر روی آن لکه ایجاد شد یعنی طلا شما تقلبی است. تاثیر ید روی پلاتین نیز همین طور است و لکه باقی می‌گذارد؛  هرچه درصد پلاتین بیشتر باشد، رد ید روی آن بیشتر خواهد بود.

استفاده از وایتکس

برای تشخیص طلا با وایتکس، چند قطره وایتکس را روی قسمت کوچکی از طلا بریزید. اگر تغییر رنگ داد و سیاه شد یعنی بدل است؛ اما اگر تغییر رنگ آن سبز، قهوه ای یا قرمز شد یعنی اصل است.

استفاده از اسید نیتریک (تیزآب)

تشخیص طلا با اسید، دقیقا مثل روش تست وایتکس است؛ با این تفاوت که احتمال آسیب رسیدن به طلا کمتر خواهد بود.

استفاده از آمونیاک یا پماد سولفوریک

این روش فقط برای تشخیص تشخیص طلای سفید از استیل کاربرد دارد. اگر با قرار دادن مقدار کمی آمونیاک یا پماد سولفوریک روی قسمتی از زیورالات مورد نظرتان رنگ آن تغییری نکرد و تیره نشد، یعنی پلاتین است و نقره نیست. تاثیر آمونیاک روی بقیه فلزات این است که آن‌ها را تیره می‌کند.

نظر خود را درباره «15 روش تشخیص طلای اصل با تقلبی» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره 15 روش تشخیص طلای اصل با تقلبی فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.