زمان مطالعه: 2 دقیقه
ورزش های دوران بارداری

ورزش های دوران بارداری

اگر به ورزش علاقه‌مند باشید بارداری ممکن است یک مانع بزرگ برای‌تان باشد اما هیچ دلیلی وجود ندارد چیزی را که...

exercise-during-pregnancy
exercise-during-pregnancy

اگر به ورزش علاقه‌مند باشید بارداری ممکن است یک مانع بزرگ برای‌تان باشد اما هیچ دلیلی وجود ندارد چیزی را که دوست دارید، کنار بگذارید. حقیقت این است که شما باید در طول بارداری ورزش کنید. فعال ماندن برای داشتن بارداری سالم حیاتی است. حتی اگر یک تازه وارد به دنیای ورزش باشید، بارداری زمان خوبی برای پرداختن به آن است. اما آیا همه تمرین‌ها به یک اندازه مناسب است؟ چه ورزشی در دوران بارداری بی‌خطر است؟ اگر این سوال شما بهتر است مطلب را تا پایان بخوانید.

مزایای ورزش در دوران بارداری
ناراحتی بارداری را کم می‌کند: بارداری زمانی که بدن شما احساس سنگینی داشته باشد، ناراحت کننده است و می‌تواند علائم ناراحت‌کننده‌ای را هم به بار بیاورد. وزرش مشکلاتی مانند کمردرد، یبوست و خستگی را از شما دور می‌کند.
وزن‌تان را تحت کنترل نگه می‌دارد: شما در دوران بارداری نیاز به افزایش وزن دارید. اما اگر در حال حاضر اضافه وزن داشته باشید ممکن است بخواهید اضافه وزن‌تان را کنترل کنید. ورزش می‌توانید به مدیریت اضافه وزن شما کمک کند.
به خواب بهتر کمک می‌کند: خواب یکی از بزرگ‌ترین قربانیان دوران بارداری است. اگر ورزش کنید می‌توانید مطمئن باشید که شب‌ها راحت‌تر بخوابید.
اعتماد به نفس‌تان را افزایش می‌دهد: تغییراتی که در بدن شما اتفاق می‌افتد می‌تواند تاثیرات بدی بر سطح اعتماد به نفس شما داشته باشد اما ورزش می‌تواند به عزت نفس شما کمک کند.
زایمان را راحت می‌کند: ورزش کردن می‌تواند فرایند زایمان را آسان‌تر کند.

ورزش‌های ممنوع در دوران بارداری
برخی از ورزش‌ها برای بارداری مناسب نیستند برخی از آنها عبارتند از:

دراز ونشست و کرانچ: قبل از بارداری این دو تمرین یکی از بهترین تمرین‌ها محسوب می‌شدند اما  وقت آن است که استراحتی به خودتان بدهید. بدن شما مثل سابق نیست. دراز و نشست و کرانچ انتخاب های خوبی برای عضلات شکم شما که در حال حاضر کشیده شده، نیستند.
ورزش با شدت زیاد: ورزش با شدت زیاد مناسب همه نیست، مهم نیست که چقدر برای بدن مفید باشد. وقتی شما باردارید این تمرین‌ها می‌تواند خطرناک باشد. این ورزش‌های فشار زیادی به قلب می‌آورد زیرا در حال حاضر قلب شما به شدت در حال کار است تا 30 درصد خون بیشتر را پمپاژ کند. یک تست ساده این است که ببینید در حین ورزش می‌توانید مکالمه کنید یا نه. اگر بتوانید یعنی قلب شما خوب کار می‌کند.
پرس سینه: این ورزش هم در دوران پیش از بارداری زیاد انجام می‌شود اما همینطور که شکم شما بزرگ می‌شود فشار مضاعفی به کمرتان وارد می‌شود. در این حالت پرس سینه ایده خوبی نیست چون فشار را بیشتر میکند.
به پشت خوابیدن: خوابیدن به پشت به هر دلیل در دوران بارداری به ویژه بعد از سه ماهه اول توصیه نمی‌شود. خوابیدن به پشت می‌تواند موجب سندرم فشار خون شود. این سندرم می‌تواند نشانه‌هایی مانند سرگیجه و فشار خون پایین داشته باشد.
ورزش با ضربه بالا: ورزش از هر نوعی که به شکم آسیب بزند در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. اگر قبلا این ورزش را انجام می‌دادید بهتر است در بارداری از آن صرفنظر کنید چون می‌تواند ترومای شکم ایجاد کند و حتی باعث سقط جنین شود.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «ورزش های دوران بارداری» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.