زمان مطالعه: 4 دقیقه
زندگینامه دیگو مارادونا

زندگینامه دیگو مارادونا

دیگو مارادونا استعداد منحصر به فردی در روپایی زدن و کارهای نمایشی با توپ داشت و با انجام این کارها در اماکن عمومی دست به نوعی « گدایی آبرومندانه » می‌زد

دیگو ماردوانا ؛ آقای خاص خاص!

دیه‌گو مارادونا در 30 اکتبر 1960 در محله « ویلافیورتیو » ( که امروزه « پاتریدو » نامیده می‌شود) در نزدیکی بوینوس آیرس به دنیا آمد. محله زندگی دیه‌گو یک فقیرنشین به تمام معنا بود. دیه‌گو نیز فرزند پنجم خانواده‌ای 10 نفری بود. شرایط زندگی دیگو را می‌توان با تمام وجود حدس زد.

جوانی چاق با پاهایی ضعیف

مارادونا هم مثل بسیاری از کودکان فقیر، این امکان را پیدا نکرد که با تغذیه‌ای مناسب به رشد کامل جسمی و قامت او هرگز بیشتر از 64/1 متر نشد . او در نوجوانی بسیار شکننده بود اما یک مربی بدنسازی ، تمرین با وزنه‌ را به او پیشنهاد کرد و از آن پس تمرینات او را زیرنظر گرفت . بدین ترتیب جوانک کوتاه قامت به کوهی از عضله تبدیل شد .

به مناسبت 30 اکتبر؛ سالروز خالق دست خدا، مارادونا!
به مناسبت 30 اکتبر؛ سالروز خالق دست خدا، مارادونا!

جوان قهرمان

آرژانتینی‌ها به لطف درخشش جوانک باشگاه آرژانتینیوس جونیورز در سال 1979 قهرمان جام جهانی جوانان شدند . مارادونا از 1976 تا 1981 در 167 بازی ، 115 گل برای تیم خود به ثمر رساند . پس از آن نیز در یک فصل 28 گل برای بوکا جونیورز زد و به عنوان گران‌قیمت‌ترین بازیکن جهان در بارسلونا فوتبال خود را ادامه داد . سال 1982 بود ...

diego-armando-maradona
diego-armando-maradona

ستاره‌ای که ندرخشید

همه منتظر بودند ببینند این جوان چه هنری دارد که این قدر سروصدا به پا کرده است. اما آرژانتینی‌ها در پنج مسابقه 3 بار باختند ! وضعیت دیگو مارادونا بدتر از بقیه بود . وقتی تیم با سه گل از برزیل عقب افتاد ، او نتوانست جلوی خود را بگیرد . یک لگد و کارت قرمز داور ! او باید چهار سال انتظار می‌کشید . شاید که بدرخشد !

حکمرانی در ناپل

مارادونا 85-1984 درخشش خود در تیم ناپل ایتالیا را آغاز کرد و وقتی بزرگانی چون « کاره‌کا » و « آلمائو » از برزیل نیز به این تیم پیوستند ، جمع ستارگان آمریکای جنوبی جمع شد . دیگو هم رهبر آنها بود و بدین ترتیب هواداران ناپل روزهایی پرشکوه را تجربه کردند . قهرمانی لیگ در سالهای 1987 و 1990و فتح جام یوفا در 1989 !

به مناسبت 30 اکتبر؛ سالروز خالق دست خدا، مارادونا!
به مناسبت 30 اکتبر؛ سالروز خالق دست خدا، مارادونا!

دوستی با کویین و  نبرد فالکلند

آن روزها که مارادونا هنوز نظریات سیاسی نداشت ، مثل همه ورزشکاران و هنرمندان واقعی عوالمی خارج از عوامل سیاستمداران داشت . همه می‌دانیم که آرژانتینی‌ها چگونه تصمیم به بازپس‌گیری جزایر مالویناس ( فالکلند ) از بریتانیا کردند و انگلیسی ها نیز با کشتی‌های جنگی خود پاس دندان‌شکنی به آنها دادند . همچنین از ماجرای دست خدا و گلهای حیرت‌انگیز مارادونا – که دست آخر موجب قهرمانی آرژانتین در جام‌جهانی نیز شد – خبر داریم اما حضور مارادونا در کنار « فردی مرکوری ( خواننده فقید گروه کوئین ) عکسی ماندگار بر جای گذاشت . مخصوصاً اینکه دیگو مارادونا لباسی با پرچم بریتانیا و کوئین لباس آرژانتین را به تن کرد. ماجرای این تصویر چه بود ؟ پاسخ خیلی ساده است . عکس قبل از جنگ فالکلند گرفته شده است !

ازدواجی با طعم کوکائین

مارادونا در 1989 ازدواج کرد . پلیسی که به صورت مخفیانه در این ازدواج شرکت کرده بود ، با چشمان خود دید که استفاده از کوکائین در این جشن امری بسیار عادی و پیش پا افتاده است ! دیگو کم کم وارد مسیری می‌شد که شاید باید از کودکی به آن می‌رفت و تنها فوتبال مانع از تسریع مسیر شده بود . او استفاده از مواد مخدر را در هنگام بازی در بارسلونا آغاز کرده بود . مارادونا حتی مادربزرگ خود را که همچنان درحلبی‌آباد زندگی می‌کرد ، از یاد برده بود !

diego-armando-maradona
diego-armando-maradona

مارادونای دوپینگی و مافیایی

تنها یک سال از شکست آرژانتین در فینال جام‌جهانی، اشکهای مارادونا و دست ندادن او با ژائوهاوه‌لانر برزیل رئیس فیفا گذشته که خبر دوپینگ مارادونا جهان فوتبال را تکان داد. طرفداران دیه‌گو می‌گفتند این برای انتقام‌گیری از دیه‌گو است ! مارادونا 15 ماه محروم شد و به همکاری با مافیا متهم شد . او به بوئنوس آیرس بازگشت و در آن جا به دلیل فروش کوکائین زندانی شد اما کمی بعد 20 هزارگرو گذاشت و دوران بازسازی را آغاز کرد .

دوپینگ مجدد

دیگو جام‌جهانی 1994 را به شکل باشکوهی آغاز کرد . اما باز هم خبر دوپینگ او فوتبال را تکان داد ! بسیاری معتقد بودند که این بار داوری ضدچاقی که مصرف می‌کرده ، سبب ثبت شدن دوپینگ او شده است ... باز هم 15 ماه محرومیت . پس از پایان این دوران ، او از « بن‌جانسون » به عنوان مربی بدنسازی استفاده کرد . طنز قضیه در این جاست که « بن‌جانسون » ( دونده 100 متر کانادا ) نیز در المپیک 1988 دوپینگ کرده بود !

به مناسبت 30 اکتبر؛ سالروز خالق دست خدا، مارادونا!
به مناسبت 30 اکتبر؛ سالروز خالق دست خدا، مارادونا!

دیه‌گو و بیمارستان

پس از کنار ماندن از فوتبال ، دیگو مارادونا چندین بار و چندبار در بیمارستان بستری شد و از جمله در 4 ژانویه 2000 که به بخش مراقبت‌های ویژه کلینیک « کانته‌گریل » اروگوئه انتقال یافت . دلیل این اتفاق نیز چیزی نبود جز مصرف بیش از حد کوکائین در تعطیلات ! البته وکیل او معتقد بود که بیماری او ربطی به کوکائین ندارد . اما نظر مردم سراسر نقاط دنیا چیز دیگری بود .

diego-armando-maradona
diego-armando-maradona

دیه‌گو و مربیگری

وقتی آرژانتین در یکی دو بازی از جام 2010 نتیجه گرفت ، دیگو مارادونا گفت که امثال پله و بکن‌باوئر باید به موزه بروند ! ضمناً ادعا کرد که ( 10 - 1 ) اسپانیا را شکست خواهد داد . برای آلمانی‌ها کری خواند و ادعا کرد که آنها ترسو هستند . اما ناگهان همان آلمانی‌ها دمار از روزگار تیم دیه‌گو درآوردند . به هر شکل مارادونا این روزها در مکزیک مربیگری می کند و پرحاشیه تر از تمامی بازیکنان تیم خود است . دیگو مارادونا پیش از این در فوتبال امارات هم مربیگری کرده است اما بدون شک ، دوران اوج او همان روزهایی بود که در تیم ملی آرژانتین حضور داشت . چه به عنوان بازیکن و چه به عنوان مربی . در اولی به همه چیز دست یافت اما در دومی چیزی جز یک ناکام بزرگ نبود.

اختصاصی آسمونی - مهدی زارعی

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «زندگینامه دیگو مارادونا» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.