زمان مطالعه: 6 دقیقه
بیوگرافی علی کریمی

بیوگرافی علی کریمی

محمدعلی کریمی پاشاکی، معروف به علی کریمی، در 17 آبان 1357 در کرج متولد شد.
ali-karimi
ali-karimi

درباره علی کریمی 

محمدعلی کریمی پاشاکی، معروف به علی کریمی، در 17 آبان 1357 در کرج متولد شد. علی یکی از سرشناس‌ترین و بهترین بازیکنان تیم ملی و حتی در آسیا است. کریمی با تکنیک زیبا و متحیرکنندۀ خود توانست پله‌های ترقی را به‌سرعت طی کند و بتواند در لیگ معتبر آلمان نامی از خود به‌جا بگذارد. او دو پسر به نام های هیرسا و هاوش و دختری به نام هیما دارد .

ali-karimi
ali-karimi

دنیای فوتبال علی کریمی 

علی کریمی در اوایل بازی خود در تیم فتح به درخشش رسید و دیری نگذشت که توانست توجه مدیران تیم پرسپولیس را به خود جلب کند و سرانجام در خردادماه سال 1377، علی کریمی نیز به تیم پرسپولیس پیوست. کریمی اولین بازی خود را در 22 شهریور 1377 در مقابل تیم پلی‌اکریل همراه تیم پرسپولیس در جناح راست به نمایش گذاشت و در اولین بازی پرسپولیس، با حضور سلطان قلب‌ها و پیشکسوت فوتبال ایران علی پروین، بعد از 5 سال توانست روی ضربۀ کرنر گل زنی کند.

بازی زیبا و منحصر به فرد علی کریمی توانست نظر منصور پورحیدری، مربی وقت تیم ملی را به خود جلب کند و بتواند مهارت خود را در تیم ملی نیز بیازماید. در دیدار دوستانه مقابل کویت، علی اولین بازی ملی خود را تجربه کرد و در فینال بازی‌های بانکوک، در برابر تیم ملی کویت موفق به گل‌زنی شد. کریمی در همان سال قهرمانی بازی‌های آسیایی 1998 بانکوک را به همراه تیم ملی جشن گرفت.

او در مقدماتی جام جهانی 2002 نیز از کلیدی‌ترین بازیکنان تیم ملی ایران بود.

ali-karimi
ali-karimi

علی کریمی در جام ملت‌های آسیا 2004 با زدن 5 گل، آقای گل مشترک مسابقات شد. ایران در این مسابقات پس از کره جنوبی در یک‌چهارم‌نهایی نقش مهمی در این موفقیت ایران داشت. او در همان سال بهترین بازیکن سال فوتبال آسیا شناخته شد و قهرمانی بازی‌های غرب آسیا را نیز به‌همراه تیم ملی کسب کرد.

کریمی در جام جهانی 2006 نمایش ضعیفی داشت که به مصدومیت طولانی‌مدت او مربوط می‌شد. در سال 2008 در پی انتقاداتی شدید از فدراسیون فوتبال ایران از تیم ملی محروم شد. چندی بعد با مداخله محمود احمدی‌نژاد و سید حسن خمینی دوباره به تیم ملی بازگشت. در اکتبر 2008 در حالی که علی دایی او را به تیم ملی دعوت کرده بود، کناره‌گیری خود را از فوتبال ملی اعلام کرد. علی دایی اعلام کرد که کریمی را دیگر به تیم ملی دعوت نخواهد کرد و اینچنین هم شد. کریمی با برکناری دایی مجدداً برای حضور در تیم ملی افشین قطبی اعلام آمادگی کرد و به تیم دعوت شد. او تک گل ایران در مقابل امارات در بازی برگشت مقدماتی جام جهانی 2010 را به ثمر رساند و امیدهای ایران را برای صعود زنده نگاه داشت. کریمی در اسفند 88 بار دیگر از سوی افشین قطبی به تیم ملی دعوت شد و در بازی مقابل تایلند حاضر شد. او هم‌اکنون عضو باشگاه تراکترو سازی تبریز است.

ali-karimi
ali-karimi

خداحافظی‌ علی کریمی از فوتبال ملی

علی کریمی 2 بار از تیم ملی فوتبال ایران خداحافظی کرد، اما پس از هر دوی این موارد باز هم در تیم بازی کرد.

بار اول در 18 مهر 1387، با نوشتن نامه‌ای به رئیس فدراسیون فوتبال ایران از بازی‌های ملی خداحافظی کرد.این در حالی بود که رابطه کریمی با سرمربی وقت تیم علی دایی دچار تنش بود.

پس از برکناری دایی و انتصاب افشین قطبی، وی دوباره به تیم دعوت شد و بازی کرد. بار دوم، کریمی در 2 تیر 1388، پس از تساوی مقابل کره جنوبی و عدم راهیابی تیم به جام جهانی 2010 همراه با مهدی مهدوی‌کیا و وحید هاشمیان از بازی‌های ملی خداحافظی کرد.

کریمی در خرداد 1390 برای بازگشت به تیم اعلام آمادگی کرد و کارلوس کیروش وی را دوباره به تیم دعوت کرد.

خداحافظی در سال 1392 و بازگشت

کریمی پس از بازی پرسپولیس با سپاهان در فینال جام حذفی در 15 اردیبهشت 1392 از دنیای فوتبال خدا حافظی کرد. کریمی پس از خداحافظی از فوتبال اعلام کرد، فوتبال جای امثال او نیست و «دایه‌های مهربانتر از مادر» باید فوتبال را بچرخانند.

خداحافظی کریمی از فوتبال، بازتاب گسترده‌ای داشت و سایت رسمی فیفا با اشاره به خداحافظی علی کریمی از دنیای فوتبال، از او به عنوان اسطوره فوتبال ایران یاد کرد و خداحافظی او از میادین فوتبال را غیر منتظره خواند.

سرانجام علی کریمی در 29 تیر 1393 برای همیشه از فوتبال خداحافظی کرد و درحالی که او اعلام کرده بود امیدوار است بتواند با پیراهن پرسپولیس از فوتبال خداحافظی کند اما اینطور نشد. بدین ترتیب تراکتورسازی تبریز آخرین باشگاهی بود که کریمی پیراهن آن را بر تن کرد.

ali-karimi
ali-karimi

سبک بازی و رویکرد حرفه ای علی کریمی

شناخته‌شده‌ترین خصیصه فوتبال علی کریمی، مهارت او در دریبل‌زنی است. ورلد ساکر در سال 2003، او را بازیکنی با «حرکات و کار با توپِ هیپنوتیزم‌کننده» توصیف کرده‌است.
مجله کیکر در سال 2004 با یاد کردن از کریمی با عنوان «مارادونا آسیا» در گزارشی می‌نویسد: «او با هر دو پا خوب شوت می‌زند، خیلی سریع تغییر جهت می‌دهد و بازیکنی است که تیم حریف را وادار به سرگیجه می‌کند».
بنا بر نوشته فیفا در سال 2009، «دریبل‌های خیره‌کننده» از ویژگی‌های بازی کریمی است و به خاطر همین به «جادوگر» مشهور شده‌است.
در نظرسنجی که از سوی برنامه نود در تاریخ 19 دی 1390 انجام شد، کریمی با کسب بیش از 65 درصد آراء (65٫5 درصد) مخاطبین این برنامه، به عنوان «تکنیکی‌ترین» بازیکن سه دهه اخیر (بعد از انقلاب) فوتبال ایران انتخاب شد. (سه بازیکن دیگر علاوه بر کریمی، در میان گزینه‌های این نظرسنجی قرار داشتند)
با وجود اینکه کریمی سابقه بازی در خط دفاعی، خط میانی و خط حمله را دارد، اما بازی‌سازی با خصوصیات تهاجمی است. کریمی در پرسپولیس و تیم ملی، نخستین بازی‌های خود را به ترتیب در پست‌های هافبک راست و هافبک چپ انجام داد. در سال‌های آخر دهه 70 که کریمی در پرسپولیس تحت مربیگری علی پروین بازی می‌کرد، پروین به او اختیار کامل می‌داد. پروین اعتقاد داشت که حرکات کریمی در محوطه جریمه برای ایجاد موقعیت یا گرفتن ضربه پنالتی مناسب است. در زمان مربیگری برانکو ایوانکویچ که تیم ملی ایران معمولاً با آرایش 1-3-2-4 بازی می‌کرد، کریمی بیشتر در پست هافبک تهاجمی یا نفوذی پشت سر علی دایی و بین مهدی مهدوی‌کیا و وحید هاشمیان بازی می‌کرد و با مهدوی‌کیا و حسین کعبی هماهنگی خوبی داشت. او بهترین پست برای خود را هافبک آزاد پشت مهاجمان می‌داند. مجله فیفا در شماره آوریل 2006، کریمی را یک بازی‌ساز حرفه‌ای توصیف کرده است.

ali-karimi
ali-karimi

مربیگری علی کریمی 

کریمی در سال 2006 در مصاحبه‌ای با مجله فیفا نسبت به این که پس از خداحافظی روزی مربی شود ابراز علاقه کرده‌ بود ، در مرداد 1393، رسانه‌ها گزارش دادند کارلوس کیروش در مذاکراتش با فدراسیون فوتبال ایران کریمی را به عنوان گزینه دستیاری خود مطرح کرده‌ است.

در روزهای ابتدایی مهرماه 1393 پس از جلسه علی کفاشیان با کارلوس کی‌روش و توافق این دو، علی کریمی به عنوان دستیار سرمربی تیم ملی انتخاب شد که پس از مدت کوتاهی از این سمت کناره گیری نمود.

ali-karimi
ali-karimi

علی کریمی سرمربی تیم نفت تهران شد و سریع کناره گیری کرد :

تیر ماه 96 بود که علی کریمی گفت مربیگری نفت تهران را با شروطی به عهده می گیرد .
علی کریمی تأکید کرد تا زمانی که مشکلات مالی نفت حل نشود و مطالبات بازیکنان پرداخت نگردد پای عقد قرارداد رسمی نخواهد نشست.
اما او با باشگاه نفت به توافق نرسید و خیلی زود کناره گیری کرد و حمید درخشان جانشین علی کریمی شد .

ali-karimi
ali-karimi

افتخارات باشگاهی علی کریمی

پرسپولیس تهران

 • قهرمانی جام آزادگان 78-1377
 • قهرمانی جام آزادگان 79-1378
 • قهرمانی جام حذفی 79-1378
 • نایب‌قهرمانی جام آزادگان 80-1379

بایرن مونیخ

 • قهرمانی جام حذفی آلمان 06-2005
 • قهرمانی بوندسلیگا 06-2005

الاهلی

 • قهرمانی جام حذفی امارات 02-2001
 • قهرمانی جام حذفی امارات 04-2003
 • نایب‌قهرمانی لیگ امارات 04-2003

نفت تهران

 • نایب‌قهرمانی نوجوانان تهران

فتح تهران

 • قهرمانی امیدهای تهران با امیدهای فتح
ali-karimi
ali-karimi

افتخارات علی کریمی در تیم ملی

 • 1998 - قهرمانی بازی‌های آسیایی
 • 2004 - مقام سوم جام ملت‌های آسیا
 • 2007 - یک‌چهارم‌نهایی جام ملت‌های آسیا
 • 2006 - راهیابی و بازی در جام جهانی 2006 آلمان
 • 2004 - قهرمانی فوتبال غرب آسیا
 • 2003 - قهرمانی جام بین‌قاره‌ای آسیا – اقیانوسیه با تیم ملی ایران
ali-karimi
ali-karimi

افتخارات فردی علی کریمی 

 • بهترین بازیکن سال 2004 آسیا
 • آقای گل مشترک جام ملت‌های آسیا 2004

باشگاه های حرفه ای :

1377–1375 - فتح تهران

1380–1377 - پرسپولیس (11) گل

1384–1380 - الاهلی امارات (45) گل

1386–1384 - ایرن مونیخ (3) گل

1387–1386 - القطر (5) گل

1388–1387- السیلیه (0) گل

1388–1387 - پرسپولیس (قرضی) (5) گل

1389–1388 - استیل‌آذین (14) گل

1390–1389 - شالکه 04 (0) گل

1392–1390- پرسپولیس (13) گل

1393–1392-تراکتورسازی (5) گل

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «بیوگرافی علی کریمی» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.