زمان مطالعه: 4 دقیقه
امامزاده بی‌ بی حکیمه (س) در گچساران

امامزاده بی‌ بی حکیمه (س) در گچساران

امامزاده بی بی حکیمه خاتون (س) دختر امام هفتم موسی بن کاظم (ع) و خواهر امام رضا (ع) از معروف‌ترین...
امامزاده بی‌ بی حکیمه (س) در گچساران
امامزاده بی‌ بی حکیمه (س) در گچساران


امامزاده بی بی حکیمه خاتون (س) دختر امام هفتم موسی بن کاظم (ع) و خواهر امام رضا (ع) از معروف‌ترین امامزاده‌های جنوب کشور و در محدوده شهرستان گچساران است. آسمونی در این بخش به معرفی امامزاده بی‌ بی حکیمه (س) در گچساران می پردازد.

امامزاده بی‌ بی حکیمه (س) در گچساران

مرقد و زیارتگاه امامزاده بی‌بی حکیمه خاتون(س) در 81 کیلومتری و جنوب گچساران در ضلع شرقی روستای بی‌بی حکیمه از توابع و روستاهای این شهرستان، حد فاصل بندر گناوه به مرکز گچساران (دوگنبدان) در میان تنگه‌ای بزرگ و طولانی قرار گرفته است.

مرقد مطهر بی بی حکیمه (س) در اصل یک فضای باز طبیعی بوده که در ریشه و عمق کوهستان بسیار عظیمی فرو رفته است . دیواره‌های سنگی آن از سه طرف طبیعی بوده ، به طوری که به شکل ناهمواری تا سقف ، سنگ تراشی شده و دور تا دور دیوارها با ملاط سیمان ، زبره کاری شده است . در قاعده کلی هرم ،قبر دقیقاً در وسط منحنی قرار نگرفته و بیشتر مایل به سمت شمال است .

همچنین قبر دیگری که مربوط به گل گل خاتون به قولی کنیز با نجابت بی بی حکیمه است، متصل به مزار منور حضرت قرارگرفته و بشتر به شمال متمایل است بر روی مزار آن حضرت ضریح بزرگی قرار گرفته و ضریح کوچکتری از قبر دومی محافظت می‌کند.

ارتفاع این فضا از کف تا سقف بیش از 10 متر و مساحت تمام فضای حرم حدود 419 متر مربع است . از کف حرم تا کف ساختمان اصلی که به در ورودی حرم منتهی می‌شود دارای 12 پله منتهی به ورودی راهرو   و بین دو مسجد مردانه و زنانه است .

تعداد دو صحن هر کدام به مساحت 1600 متر مربع در حیاط  طبقه اول و پشت بام طبقه آخر که گنبد حرم در گوشه ای از آن قرار گرفته ،وجود دارد, به نامهای صحن امام خمینی ، صحن جبل النور ، در باب المراد در  داخل صحن حرم با فاصله 6 متری ضریح مطهر به سمت غرب ، در کوچکی به شکل مشبک قرار گرفته که قسمتی از دهانه انتهای غار را مسدود کرده است ، که به در « باب المراد» معروف است که به روایات متعدد ورودی غاری بوده که بی‌بی حکیمه (س) به همراه کنیز خود در آن پناه گرفته و از دست دشمنان پنهان شده بودند.

پشت این درب در فاصله 10 متری عمق غار ، چشمه آبی بوده است که تا قبل از سال 1232(ه ق) یعنی زمان بازسازی عمارت قدیم ، مورد استفاده کاروانها و زائرین حرم قرار می‌گرفت .

bi-bi-hakimeh-imamzadeh
bi-bi-hakimeh-imamzadeh


آب این چشمه با آبی که از شکاف بالای کوه به صورت قطره چکان در سنگاب پایین می‌ریخت ،به طور مشترک به کانالهای انتهای غار سرازیر و در نقطه تاریک و شکاف نا پیدایی منتهی و محو می‌شد.

طبق نقل برخی علما فاطمه وسطی ، همان بی بی حکیمه می‌باشد که با توجه به این قرائن چنین احتمال می‌رود که تولد ایشان قبل از سال 175بوده ، یعنی بعد از تولد فاطمه کبری و قبل از تولد فاطمه صغری در مورد نحوه عزیمت ایشان به ایران و مکان وفاتشان ، روایات متعددی نقل شده از آن جمله اینکه ، جمعی بر این عقیده اند که حدود یک سال بعد از سفر حضرت معصومه (س) به ایران ، گروهی از خانواده ایشان به سرپرستی شیراز ) از جمله افرادی که در این سفر حضور داشتند می‌توان به « حسین موسی » و « محمد بن موسی » و « حکیمه » که هر سه از فرزندان امام هفتم بودند اشاره کرد این جمعیت جنتی با عبور از شهر باستین وارد شهر متروکه میشان که تنگه ای عظیم و امن داشته اند می‌شوند که در این هنگام حضرت بی بی حکیمه که سخت بیمار بود ،بی تاب لقای پروردگار شده و چشم از جهان فرو می‌بندند. و در همین مکان فعلی کفن و دفن می‌شوند کنیز و غلام با وفای ایشان ( کاکا مبارک ) نیز بعد از مرگ در نزدیکی بقعه مبارک آن حضرت به خاک سپرده می‌شوند

طبق برخی روایات ایشان دارای 19 برادر به نام‌های : حضرت علی بن موسی الرضا (ع) ، ابراهیم ، عباس ، قاسم ، اسماعیل ، جعفر ، هارون ، حسن ، احمد ، محمد ، حمزه ، عبدالله ، اسحاق ، عبید الله ، زید ، فضل ، حسین ، سلیمان و حسن می‌باشد و 17 خواهر به نام‌های : فاطمه کبری (حضرت معصومه "س")، فاطمه صغری ، ام ابیها ، رقیه صغری ، ام جعفر ، لبابه ، رقیه ، زینب ، خدیجه ، علیه ، آمنه ، حسنیه ، بریهه ، عایشه ، ام سلمه ، ام کلثوم می‌باشد .

مرقد مطهر بی‌بی حکیمه (س) همه ساله پذیرای زائران بسیار زیادی از جنوب کشور و کشورهای حوزه خلیج فارس و شیعه‌نشین از جمله کویت، بحرین، امارات، قطر و دیگر کشورهای عربی از جمله لبنان، عراق، عربستان و سوریه است.

 

راههای دسترسی به امامزاده بی‌ بی حکیمه (س) در گچساران

جاده ای کوهستانی و ناهموار ، یعنی قبل از اینکه واحدی ذیربط راهسازی و ترابری با مشارکت شرکت نفت گچساران نسبت به جاده سازی آن اقدام مردم دوگنبدان و سایر بلاد از زمانهای گذشته برای رسیدن به این مکان مقدس راهی سخت و صعب العبور و کوهستانی را از طریق روستاهای آبشیرین ، کمبل ، بابا کلان و ... با پای پیاده و یا با استفاده از چهارپایان طی می‌نمودند.

امروزه وجود جاده آسفالته، وسایل حمل و نقل عمومی و امکانات رفاهی موجب شده تا زوار بیشتری توفیق زیارت آن حضرت را پیدا کنند به طوری که در روزهای تعطیل حدود 10 هزار نفر به این بقعه متبرکه وارد می‌شوند و حدود 30 درصد آنان شب را در این مکان به سرمی کنند . فضای معنوی ، کوهستانی بودن  منطقه ، مناظر زیبای طبیعی و آب و هوای مطلوب ، موقعیت زیارتی، سیاحتی و تفریحی ویژه ای را به این مکان بخشیده است تا زائران مشتاق با بهرمندی از فضای آکنده از روحانیت و صفا روح خسته خود زرا نیز در محیطی آرام و ملکوتی تلطیف نمایند.

در وضعیت کلی مسیر جاده گچساران به بی بی حکیمه حداقل 6 منزلگاه است ابتدا از جاده آبشیرین تا منزلگاه دوم یعنی روستای کمبل ،7 کیلومتر و از آنجا به دو راهی پالایشگاه  شرکت نفت ، 6 کیلومتر ، که در نزدیکی این منزلگاه قدمگاه امیر المومنین (ع) معروف و مشهور و دو اصله نخل بلند در سمت راست جاده است که البته این محل مورد احترام اهالی است.

 
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «امامزاده بی‌ بی حکیمه (س) در گچساران» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.