درج نظر
مطالعه: 3 دقیقه
کشتی آزاد قهرمانی آسیا( 2024)

کشتی آزاد قهرمانی آسیا( 2024)

قهرمانی آزادکاران ایرانی در کشتی قهرمانی آسیا ساده تر از هر زمان دیگری رقم خورد.

هر چهار سال یک بار، اهمیت رقابتهای کشتی آزاد برای کشتی گیران کشورمان بیشتر از هر زمانی می شود؛ دلیل این امر نزدیکی بازیهای المپیک است؛ مسابقاتی که همیشه کشتی آزاد برای کشورمان بیشترین افتخارات را کسب کرده است.

امسال هم، سال برگزاری بازیهای المپیک 2024 در پاریس( فرانسه) است و یک بار دیگر تنها امید کسب مدال طلا برای کشورمان، کشتی گیران هستند. به این ترتیب در فاصله سه ماه مانده تا بازیهای المپیک، کشتی گیران آزادکار کشورمان در حالی در مسابقات قهرمانی آسیا در بیشکِک( قرقیزستان) شرکت کردند که این رقابتها می توانست فرصتی مناسب برای کشتی گیرانی باشد که باید تا چند هفته دیگر برای حضور در المپیک آماده شوند.

مسابقات قهرمانی آسیا در ده وزن برگزار شد و کشتی گیران باید در روز اول در وزنهای  57، 65، 70، 79  و 97 کیلوگرم و در روز دوم در وزنهای   61، 74، 86، 92  و 125 کیلوگرم با یکدیگر رقابت می کردند.

اولین طلای کشورمان را رحمان عموزاد کسب کرد. عموزاد در وزن سوم رقابتها با پیروزی مقابل رقبای قرقیزستان(4-2)، کره جنوبی(7-0)، ازبکستان(10-0) و مغولستان(2-1) موفق شد قهرمان وزن سوم رقابتها شود.

در وزن چهارم نوبت به امیرمحمد یزدانی رسید که سه مسابقه جذاب برگزار کند. در مسابقاتی که امتیازات یکی بعد از دیگری رد و بدل می شدند یزدانی توانست در برابر رقبای قرقیزستان(9-4)، تاجیکستان(8-3) و سرانجام ژاپن(13-9) پیروز شده و دومین مدال طلا را نصیب ایران سازد.

در وزن ششم محمد نخودی هم سه مسابقه تا مدال طلا فاصله داشت. هرچند او در اولین مسابقه به سختی و با نتیجه(5-4) رقیب بحرینی را از پیش رو برداشت، اما در ادامه درخشان ظاهر شدو ابتدا رقیب تاجیکستانی را (11-0) و سپس در فینال کشتی گیر مغولستانی را (12-2) شکست داد تا قهرمان رقابتها لقب گیرد.

ایران در این روز یک مدال دیگر هم گرفت که توسط محمدحسین محمدیان به دست آمد. محمدیان ابتدا در برابر کشتی گیر مغول(10-0) پیروز شد، آن گاه (8-2) از رقیب بحرینی شکست خورد تا با برد(7-0) مقابل رقیب ژاپنی عنوان سوم و مدال برنز را به صورت مشترک با کشتی گیر هندی از آن خود سازد.

به این ترتیب در روز نخست، رحمان عموزاد در 65 کیلو، امیرمحمد یزدانی در 70 کیلو و محمد نخودی در 79 کیلو طلایی شدند و محمدحسین محمدیان در 97 کیلو به مدال برنز رسید. همچنین ابراهیم خواری در 57 کیلوگرم پنجم شد.

****

در رقابتهای روز دوم هم مسابقات 5 وزن بعدی پیگیری شد که دو مدال طلا در انتظار ایران بود. اميرحسين زارع در وزن دهم در سه مسابقه خود 26 امتیاز کسب کرد و حتی یک امتیاز هم به رقبا نداد! زارع ابتدا در برابر کشتی گیر هندی(10-0) پیروز شد، در نیمه نهایی (5-0) کشتی گیر بحرینی را شکست داد و سرانجام با برتری قاطع (11-0) مقابل نماینده قرقیزستان دیگر طلای تیم ایران را به دست آورد.

آخرین طلای تیم ایران هم توسط اميرحسين فيروزپور در وزن هشتم به دست آمد. فیروزپور چهار مسابقه برگزار کرد و 40 امتیاز از رقبا گرفت! او ابتدا (11-0) رقیب ژاپنی را شکست داد و آن گاه با همین نتیجه کشتی گیر چینی را از پیش رو برداشت. رقیب بحرینی هم (10-0) از نماینده کشورمان شکست خورد تا سرانجام یک برد(8-3) در فینال مقابل رقیب ازبک، پنجمین مدال طلا را نصیب تیم ملی ایران کند.

حسین ابوذری هم دیگر مدال آور ایران بود. ابوذری ابتدا در برابر کشتی گیران ازبک(10-0) و کره شمالی(12-1) به برتری دست یافت. اما از کشتی گیر ژاپنی(4-2) باخت تا سرانجام با برد(5-2) مقابل کشتی گیر قزاقستانی عنوان سوم را به صورت مشترک با کشتی گیر کره ای به خود اختصاص دهد.

هادی وفایی پور هم مدال بعدی را نصیب ایران ساخت. وفایی پور ابتدا(10-0) رقیب کامبوجی را شکست داد، سپس (3-1) از کشتی گیر قزاق باخت تا در آخرین دیدار برای کسب مدال برنز مقابل رقیب چینی قرار گیرد. برد(1-0) در این مسابقه وفایی پور را به صورت مشترک با کشتی گیر ژاپنی به مقام سوم مسابقات رساند.

به این ترتیب در روز دوم ايران توسط اميرحسين زارع در 125 كيلوگرم و اميرحسين فيروزپور در 92 كيلوگرم به مدال طلا دست یافت. همچنین حسين ابوذرى در 74 كيلوگرم و هادى وفايى پور در 86 كيلوگرم به مدال برنز رسيدند.

در پایان این مسابقات تیم کشورمان با 8 مدال- از جمله 5 طلا- و کسب 190 امتیاز با اقتدار قهرمان آسیا شد. ژاپن با 130 امتیاز مقام دوم را از آن خود ساخت و قرقیزستان(121 امتیاز)، قزاقستان(118 امتیاز) و مغولستان (98 امتیاز) سوم تا پنجم شدند.

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «کشتی آزاد قهرمانی آسیا( 2024)» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.