زمان مطالعه: 2 دقیقه
شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور

شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور

دبیرخانه شورای عالی امور ایرانیان با ساختار جدید سه اداره، با عناوین امور جذب نخبگان، امور کارگروه های تخصصی و بانک اطلاعات ایرانیان خارج از کشور فعالیت دارد.

شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور در اواخر سال 1383 شکل گرفت. این شورا از همان ابتدا طبق آئین نامه مصوب شورای عالی، زیرمجموعه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت. با آغاز کار دولت نهم، سطح این دبیرخانه ارتقا پیدا کرد و به معاونت اجرایی ریاست جمهوری منتقل شد. این شورا در سال 1394 با مصوبه هیئت وزیران مجدداً به وزارت امور خارجه منتقل پیدا کرد. در ادامه مطلب آسمونی، درباره وظایف، رئیس و اعضای این دبیرخانه بیشتر آشنا می شویم.

موقعیت مکانی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور

شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور (اداره و سازمان دولتی) در محله جردن واقع در پارک ملت تهران و خیابان دریابندری واقع شده است. این اداره یکی از چهل و چهار اداره و سازمان دولتی در محله جردن و پارک ملت تهران می‌باشد و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مراکز مهمی مانند ترکیه قرار گرفته است.

وظایف دبیرخانه شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور

 1. تهیه، ابلاغ و پیگیری دستور جلسات شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور
 2. ابلاغ مصوبات و سیاست‌های شورای عالی امور ایرانیان به دستگاه های ذیربط و پی گیری اجرای آنها
 3. تهیه برنامه و بودجه سالانه شورای عالی، دبیرخانه و کمیسیون های تخصصی
 4. تلفیق مطالعات بین بخشی انجام شده در کمیسیون ها و ارائه گزارش به شورای عالی امور ایرانیان
 5. ارائه و پیگیری مراحل قانونی مصوبات نیازمند قانون گذاری در مجلس شورای اسلامی
 6. پیگیری تشکیل جلسات کمیسیون های تخصصی، نظارت و هماهنگی بین آنان و دریافت گزارشات مربوطه
 7. نظارت بر حسن اجرای مصوبات شورای عالی توسط وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای مسئول و ارائه گزارش به شورای عالی و کمیسیون های ذیربط
 8. تهیه و ارائه گزارش نحوه اجرای مصوبات شورای عالی توسط وزارتخانه ها ، سازمان ها و نهادهای مسئول به دبیرکل شورای عالی امور ایرانیان
 9. ارائه طرح‌های مناسب برای حمایت از حقوق ایرانیان در کشورهای میزبان
 10. پیشنهاد سیاست ها و همچنین برنامه سالانه به شورای عالی امور ایرانیان
 11. ایجاد و تقویت روابط مستقیم با ایرانیان خارج از کشور به منظور استفاده از توان فکری ایشان در جهت پیشبرد اهداف و وظایف شورای عالی امور ایرانیان
 12. انجام سایر امور ارجاعی از سوی رئیس و دبیر کل شورای عالی امور ایرانیان

رئیس و اعضای شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور

ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که رئیس شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور کیست! قطعاً بر عهده رئیس جمهور است. دیگر اعضای این شورا نیز عبارتند از:

 • وزیر امور خارجه
 • وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
 • وزیر اطلاعات
 • وزیر امور اقتصادی و دارایی
 • وزیر آموزش و پرورش
 • وزیر علوم، تحقیقات و فناوری
 • وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی
 • وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
 • وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
 • رئیس سازمان صدا و سیما
 • رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
 • رئیس مرکز مشارکت امور زنان نهاد ریاست جمهوری
 • اعضای فراکسیون امور ایرانیان خارج از کشور مجلس شورای اسلامی

انحلال شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور

در سال جاری براساس تصمیمات کلان نهاد ریاست جمهوری در خصوص واگذاری امور تخصصی مربوط به وزارتخانه‌ها به دستگاه‌های ذی‌ربط مقرر شد شورای مذکور مجدداً به منظور انجام بهتر امور، پرهیز از ساختارها و هزینه‌های موازی و همچنین استفاده از ظرفیت‌های وزارت امور خارجه برای انجام امور مرتبط با ایرانیان خارج از کشور، به آن وزارت منتقل شود. براساس ابلاغیه شماره 1879/م18؛ 31 تیر 94 سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، قرار است نسبت به عملیاتی کردن موضوع اقدام لازم انجام شود؛ لذا وظایف مربوط به آن دبیرخانه در حوزه معاونت امور کنسولی مجلس و ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه انجام خواهد شد و این وزارت خانه نیز از ظرفیت نیروی انسانی موجود و متخصص برای انجام امور مربوط برخوردار است.در همین راستا مرکز خدمات و مشاوره ایرانیان خارج از کشور به ریاست سید مجید حلاج زاده بعنوان نهاد کاملا خصوصی اقدام به خدمات حقوقی و سرمایه گذاری و ورزشی ایرانیان خارج از کشور را نیز انجام می‌دهد.

راه های ارتباطی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور

 • آدرس: تهران، نلسون ماندلا (جردن)، دریابندری
 • وب سایت رسمی: mfg.gov.ir
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.