زمان مطالعه: 1 دقیقه
بیوگرافی ماقی ژوز پوقك

بیوگرافی ماقی ژوز پوقك

ماری ژوز پورک- با تلفظ فرانسوی ماقی ژوز پوقک- با سه طلای المپیک خود، دو شاهکار بزرگ ثبت کرد.

بزرگ‌ترین چهره دوومیدانی فرانسه در دو دهه اخیر در روز پنجشنبه 9 می 1968 در باسه‌ته‌ره واقع در گوآدلوپ متولد شد. پوقك 16 ساله بود كه به پاریس نقل مكان كرد و در همین شهر بود كه توانایی‌های وی مورد توجه مربیان دوومیدانی قرار گرفت.

در حقیقت همین مربیان بودند كه استعداد پوقك را برای دوهای سرعت مناسب تشخیص دادند و آینده ورزشی ماقی را تعیین نمودند. امّا وقتی پوقك در دوی 200 متر المپیك 1988 سئول از كسب مدال بازماند، عمده‌ تمرینات او به دوی 400 متر اختصاص یافت. 400 متر سرعت، 400 متر با مانع و حضور در تیم‌های 4000×4 متر.

اولین قهرمانی ماقی در مسابقات جهانی 1991 رقم خورد. جایی كه با اقتدار قهرمان مسابقه 400 متر شد. یك سال قبل او در همین ماده در مسابقات قهرمانی اروپا برنده مدال برنز شده بود. پیشرفتی كه او طی یك سال كرده بود، تا زمان برگزاری المپیك بارسلونا نیز ادامه یافت و چنین شد كه همگان پاقك را بخت اول قهرمانی در این مسابقات دانستند. حتی با حضور مدافع عنوان قهرمانی اولها بریژینا . بریژینا از ابتدای مسابقه فینال صدرنشین شد و این رتبه را تا صدمتر پایانی حفظ كرد. امّا پوقك با استفاده از گام‌های بلند خود، لحظه به لحظه به رقیب نزدیك و نزدیك‌تر شد و سرانجام پیشتاز مسابقه شد و با دو متر برتری نسبت به رقیب، طلای المپیك را كسب كرد.

پس از المپیك اقتدار ماقی ادامه یافت. او در مسابقات قهرمانی اروپا (1994) هم فاتح دوی 400 متر شد. هم آن كه با تیم فرانسه قهرمان مسابقه 400×4 متر شد. یك سال بعد زمان برگزاری مسابقات جهانی فرا رسید. جایی كه پوقك باز هم عنوان خود در ماده تخصصی خود دفاع كرد.

المپیك 1996 اوج زندگی ورزشی قهرمان فرانسه بود. ماقی یك قهرمانی مقتدرانه در دوی 400 متر كسب كرد. با این نتیجه او به اولین انسانی بدل گشت كه در دو المپیك فاتح دوی 400  متر شده است. تا قبل از وی هیچ مرد و زن دونده‌ای این افتخار را به دست نیاورده بودند...

سه شب بعد پوقك باز هم تاریخ‌ساز شد. او این بار در دوی 200 متر رقابتی شورانگیز با مرلنه اوتی از جامائیكا برگزار كرد و با یك متر برتری نسبت به او قهرمان شد. با چنین عنوانی، پوقك دومین دونده‌ای لقب گرفت كه در یك المپیك فاتح دوی 200متر و 400 متر شده است.

 

 

 

 

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «بیوگرافی ماقی ژوز پوقك» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.