زمان مطالعه: 2 دقیقه
1 اکتبر ، روز جهانی گیاهخواری

1 اکتبر ، روز جهانی گیاهخواری

روز جهانی گیاه خواری در اول اکتبر در سراسر جهان گرامی داشته می شود. این روز توسط جامعه گیاه خواران آمریکای شمالی شکل گرفت.

 

روز جهانی گیاهخواری جهانی

تاریخ: 2023/10/01

 ترویج شیوه زندگی گیاهخواری و آموزش افراد در مورد مزایای بهداشتی و اجتماعی آن

 

سالانه تعداد زیادی از مردم جهان به‌دنبال اتخاذ شیوه زندگی سالم‌تر و پذیرش مسئولیت‌هایی با بار اجتماعی بیشتر، عادات رژیم غذایی خود را به سمت گیاه‌خواری سوق می‌دهند.

تخمین زده می‌شود که در حال حاضر از هر 10 نفر انسان روی کره زمین، یک نفر گیاهخوار باشد که این رقم بسیار دور از انتظار به نظر می‌رسد. هندوستان یکی از کشورهایی است که با وجود جمعیت بسیار زیاد خود، کمترین میزان مصرف سرانه گوشت را در جهان دارد. گیاه‌خواران افرادی هستند که به زندگی حیوانات اهمیت می‌دهند و ذبح آن‌ها برای مصارف غذایی را از نمادهای ظلم و ستم می‌دانند.

این افراد تمایل دارند زندگی سالم‌تری داشته باشند و با حذف مصرف گوشت و محصولات حیوانی از مبتلا شدن به بیماری‌های قلبی و عروقی پیشگیری کنند. همچنین گیاهخواران به سرزندگی و داشتن اندامی زیبا و متناسب علاقمند هستند. در ادامه شما را با روز جهانی گیاهخواری و مزایای این نوع رژیم غذایی برای سلامت افراد آشنا می‌کنیم:

در روز جهانی گیاهخواری تمامی مزایای پیروی از رژیم غذایی گیاهی گرامی داشته می‌شود و پیروان این نوع رژیم به سایرین نشان می‌دهند که با حذف گوشت هم می‌توان از غذا خوردن لذت برد. این روز برای نخستین بار در سال 1977 و توسط انجمن گیاهخواران آمریکای شمالی (NAVS)، با هدف کمک به ترویج شیوه زندگی گیاهخواری و آموزش افراد در مورد مزایای بهداشتی و اجتماعی آن برگزار شد. هر سال برای این روز مضمون تازه‌ای در نظر گرفته می‌شود که هدف آن ایجاد انگیزه در انسان‌ها برای پیروی ازرژیم غذایی گیاهی گیاهخواری است.

مزایای رژیم‌های گیاهی چیست؟

رژیم‌های غذایی بدون گوشت باعث می‌شود تمامی مواد و عناصری که در این فرآورده‌ها یافت نمی‌شود شامل میزان بالایی از مواد شیمیایی گیاهی، چربی‌های اشباع‌نشده، منیزیم، ویتامین‌های E و C، اسید فولیک و فیبر، به بدن انسان وارد شود. این امر این به‌معنای داشتن وزن سالم، کاهش فشار خون، پایین آمدن خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی عروقی و همچنین کاهش کلسترول است. همچنین اتخاذ رژیم‌های غذایی گیاهی مزایای مختلف زیست‌محیطی به‌دنبال دارد که نه تنها به حفظ حیوانات کمک می‌کند بلکه باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی نیز می‌شود. برای مثال برای طبخ هر کالری گوشت گاو به 78 کالری سوخت فسیلی نیاز است، حال آن‌که برای دانه‌های سویا این میزان تنها یک کالری است.

علاوه بر این در کشوری هم‌چون آمریکا که بیماری‌های قلبی عروقی اصلی‌ترین علت مرگ‌ومیر مردم به شمار می‌رود، پیروی از رژیم‌های گیاهی که به‌طور قابل توجهی سالم‌تر از رژیم‌های غذایی حاوی فرآورده‌های حیوانی است، نقش بسزایی در کاهش مرگ‌های ناشی از این بیماری خواهد داشت. از سوی دیگر با توجه به اینکه رژیم گیاهخواری علاوه بر حذف چربی و کلسترول حیوانی از رژیم غذایی، باعث مصرف بیشتر فیبر و آنتی‌اکسیدان نیز می‌شود، گیاهخواران توانایی بالایی در مبارزه با سرطان دارند.

گیاهخواری در سال 2021

آمار مربوط به گیاهخواری به‌طور مداوم در حال رشد است، اما در سال 2020 با افزایشی چشمگیر مواجه بوده است. برای مثال آلمان در سه ماهه اول سال 2020 با رشد 37 درصدی فروش مواد غذایی وگان مواجه بوده و انگلستان از افزایش 80 درصدی این محصولات در بزرگ‌ترین سوپرمارکت‌های خود خبر داده است. در ایالات‌متحده‌آمریکا نیز فروش مواد غذایی وگان در اوج همه‌گیری کووید -19 شاهد افزایش 90 درصدی بوده و همچنان در حال رشد است.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «1 اکتبر ، روز جهانی گیاهخواری» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.