زمان مطالعه: 2 دقیقه
نکات بهداشتی در هنگام سفرهای نوروزی

نکات بهداشتی در هنگام سفرهای نوروزی

تعطیلات عید نوروز فرصت خوبی برای مسافرت و دید و بازدید است که در دو سال اخیر این رسم و رسومات به دلیل شیوع ویروس کرونا اجرا نمی شود.

عید نوروز همیشه فرصت مناسبی برای مسافرت بود، سال گذشته و همینطور در سال جدید به دلیل شیوع ویروس کرونا، سفر ها کاهش یافته و محدودیت هایی نیز تعیین شده است. اگر تصمیم دارید تا حتما در این تعطیلات سفر کنید، پروتکل های بهداشتی را در حین سفر رعایت کنید و از آب و مواد غذایی منابع گوناگون و بعضا نا ایمن موجود در طول مسیر استفاده نکنید، چرا که احتمال ابتلا به بیماری ها و مسمومیت های غذایی را در افراد بالا می رود. امید است با رعایت نکات بهداشتی که در این بخش پورتال آسمونی برای شما قرارداده ایم، تعطیلات نوروز خوشی را همراه با خانواده سپری نمایید.

1- در هنگام مسافرت ، از آب لوله کشی تصفیه شده استفاده نمایید ودر صورتی که از سالم بودن آب مصرفی خود اطمینان ندارید، باید آن را جوشانده و سپس مصرف کنید.

2- در پارک ها و تفریحگاه ها به تابلوهای راهنمای آب شرب و غیر شرب (مورد استفاده جهت آبیاری فضای سبز) توجه کنید .

3- برای آشامیدن آب از لیوان شخصی و یا لیوان یکبار مصرف استفاده نمایید.

4- یخ را از مراکز مطمئن تهیه نموده و از مصرف یخ ‌هایی که در شرایط غیر بهداشتی و روی زمین نگهداری یا خرد می‌شوند خودداری کنید.

5- از مصرف آب‌های سطحی، چشمه‌ها و دریاچه ‌ها خودداری کنید.

6- شستن دست ها با آب و صابون قبل از خوردن غذا نقش مهمی در پیشگیری از ابتلا به بیماریهای روده ای (اسهال و ...) دارد .

7- سالم سازی سبزیجات، قبل از مصرف، در پیشگیری از ابتلا به بیماریهای عفونی و انگلی روده‌ای موثراست.

8- سالم سازی سبزیجات در چهار مرحله پاکسازی انگل‌زدایی(بوسیله مایع ظرفشوئی و آب)،گندزدایی(محلول ضد عفونی کننده سبزیجات قابل تهیه از داروخانه ها و آبکشی با آب فراوان ) و شستشو انجام می‌شود .

9- از خرید موادغذایی به ویژه نوشیدنی ها که توسط فروشندگان دوره گرد عرضه می شوند جدا خودداری نمایید.

10- مواد غذایی را در طول مسیر دور از نور و حرارت مستقیم خورشید نگهداری گردد.

11- مواد غذایی باید دارای تاریخ تولید و انقضاء ، پروانه ساخت از وزارت بهداشت وعلامت استاندارد باشد .

12- از خرید موادغذایی که فاقد مشخصات بهداشتی (موادغذایی فله) هستند و یا بسته بندی آنها دچار آسیب دیدگی و یا پارگی است خودداری نمایید .

13- در طی مسافرت از مصرف شیر و فرآورده های لبنی غیرپاستوریزه و ازخرید موادغذایی محلی نظیر ماست، پنیر ،خامه،و... که احتمال آلودگی آنها زیاد است و مصرف آنها می تواند موجب ایجاد بیماریهای عفونی گردد خودداری نمایید .

14- آجیل و خشکبار مورد نیاز را حتی‌الامکان به صورت بسته‌بندی تهیه کنید.

15- از خرید خشکبار و آجیل فله که ممکن است به علت آفت‌زدگی و کهنگی غیرقابل استفاده باشند پرهیز کنید .

16- تا حد ممکن در طول مسافرت غذا را برای مصرف یک وعده غذایی تهیه کنید.

17- غذاهای باقیمانده باید در یخچال نگهداری شوند. در صورت عدم دسترسی به یخچال و یایخدان از مصرف مجدد غذایی که بیش از 2ساعت از طبخ آن می‌گذرد خودداری کنید.

18- همچنین قبل از مصرف غذای باقی مانده آن را به مدت کافی ، حدود 20 دقیقه حرارت دهید اگرجهت صرف غذا به اغذیه فروشی ها و رستوران های بین راهی مراجعه می کنید ، از تهیه بهداشتی غذاها مطمئن شوید.

19- در غیر این صورت از مصرف غذا در اماکن غیر بهداشتی دوری کنید، بهتر است از غذاهای بسته بندی شده دارای مشخصات بهداشتی استفاده کنید.

20- همچنین کنسروها را قبل از مصرف حتماً بجوشانید .

21- از ریختن زباله دراماکن و معابر عمومی جدا خودداری نمایید.

22- زباله‌های خود را در طول سفر، در کیسه‌های نایلون نگهداری و در اولین سطل زباله بریزید.

23- سیگارکشیدن در مراکز زیارتی، اماکن عمومی و وسایل نقلیه همگانی ، تجاوز به حقوق عمومی جامعه محسوب می‌شود و از نظر قانونی نیزممنوع است. از انجام این عمل غیر اخلاقی جدا خودداری کنید.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «نکات بهداشتی در هنگام سفرهای نوروزی» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.