زمان مطالعه: 5 دقیقه
معرفی جاذبه های گردشگری استان مرکزی

معرفی جاذبه های گردشگری استان مرکزی

آسمونی : استان مرکزی تقریباً در مرکز ایران قرار دارد. این استان از شمال به استانهای تهران و قزوین، از غرب به...

آسمونی : استان مرکزی تقریباً در مرکز ایران قرار دارد. این استان از شمال به استانهای تهران و قزوین، از غرب به استان همدان، از جنوب به استانهای لرستان و اصفهان و از شرق به استانهای تهران، قم و اصفهان محدود است. این استان با مساحتی معادل 29٬530 کیلومتر مربع حدود 1، 82 درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده است.

بر اساس آخرین تقسیمات کشوری درسال 1375، استان مرکزی دارای 8 شهرستان، 15 بخش، 19 شهر، 60 دهستان و 1٬394 آبادی دارای سکنه و 46 آبادی خالی از سکنهاست. مرکز این استان شهر اراک است. شهرهای مهم این استان عبارتاند از: خمین، ساوه، محلات، دلیجان، تفرش، شازند ، فراهان ، آشتیان و اراک.

استان مرکزی در عرصه گردشگری مورد توجه گردشگران بوده و منزل و زادگاه تاریخی امام خمینی(ره) و بیت پدری آن حضرت در محله قدیمی سرپل خمین قرار دارد که سالیانه مورد بازدید خیل عظیمی از ایرانگردان و جهانگردان قرار می گیرد. این خانه حدود 170 سال قدمت دارد.

 

مسجد جامع ساوه :

بنای مسجد جامع در جنوب شهر ساوه قرار دارد و یکی از آثار ارزشمند هنر معماری، نقاشی، کاشیکاری و گچبری با توجه به پژوهش های انجام شده معماری این بنا متعلق به قرن های اول اسلام پیش از سده پنجم هـ ـ ق است و با قدیمیترین مساجد ایران چون مسجد تاریخانه دامغان، مسجد اولیه شوش، مسجد جامع عتیق یزد و مسجد جامع فهرج قابل قیاس است.در گوشه شمال شرق و بیرون از چهار دیواری مسجد جامع ساوه، مناره رفیع و آجری متعلق به دوره سلجوقی قرار دارد.

مسجدسرخ :

با مسجدانقلاب هم در ضلع شمالی میدان قدیمی (انقلاب) شهر ساوه قرار دارد و به دلیل وجود تزئینات و کتیبه های قرمز رنگ آن به مسجد سرخ معروف است.

آتشکده آتشکوه :

بنای این آتشکده در هشت کیلومتری جنوب شرق نیمور محلات، بر سر راه قدیمی نیمور به رباط ترک و اصفهان قرار دارد.این بنا در دامنه یک رشته کوه و در حاشیه جنوبی روستای «آتشکده» ساخته شده و از دو بخش ایوان و چهار طاق تشکیل شده است.

آتشکده فردجان (فردقان) :

روستای کوچک «فردجان» در شمال غرب فراهان قرار دارد و این آتشکده بر روی تپه ای مجاور فراهان دیده می شود.

 

آتشکده بروز :

این آتشکده تاریخی در روستای «راهگرد» در 65 کیلومتری شمال شرق شهر اراک قرار دارد و مربوط به دوران ساسانی است.

محوطه باستانی آوه :

به مساحت حدود 5/1 کیلومتر مربع به صورت یک تپه بزرگ به ارتفاع 23 متر در وسط و تپه ماهورهایی در اطراف تپه اصلی است. این محوطه آثاری از دوره های پیش از تاریخ و دوران اسلامی را در خود جای داده است.

محوطه تاریخی ذلف آباد :

در 22 کیلومتری شمال اراک، در یکی از مناطق توابع فراهان آثاری دیده می شود که به آن شهر قدیمی «ذلف آباد» می گویند.

روستای تاریخی الویر :

روستای «الویر» در70کیلومتری شمال غرب ساوه و در بخش فرقان قرار دارد و یکی از روستاهای باستانی منطقه محسوب می شود.

 

بنای باستانی خورهه :

نیز در 48 کیلومتری شمال شرقی شهرستان محلات و در مجاورت روستای «خورهه»قرار دارد. این بنا متعلق به قرن چهارم هـ . ق است. از این مجموعه دو ستون سنگی یک پارچه (شش تله) برجا مانده است.

کمیاب بودن آثار عهد سلوکیان در ایران به این معبد ارزش و اهمیت ویژه ای بخشیده است.

غار شاه کیخسرو :

این غار در غرب «شازند» در جنوب غرب اراک در بالای کوه شازند قرار دارد. این غار طبیعی و افسانه ای دارای مدخل ورودی به عرض 90/1 و ارتفاع 30/1 متر رو به غرب است. بعد از ورودی، غار به طول 18 متر و عرض متوسط 6 متر و ارتفاع 3 متر نمایان می شود.

روی دیوار غار، کلمات پولاد و تیرانداز، سیاوش و شهریار حک شده است.

غار شاه بلبل :

در نزدیکی غار شاه بلبل مجسمه ای وجود دارد که اهالی منطقه به آن نام «عمره» یا «عمرو» داده اند. اخیراً این نظریه مطرح شده است که احتمالاً این مجسمه به «آناهیتا» تعلق دارد و مسلماً مربوط به قبل از اسلام است.

غار آقداش :

این غار در کوه های شمال روستای «آقداش» از دهستان کوهپایه بخش نوبران شهرستان ساوه قرار دارد و دارای آثار نقوشی از سکونت انسان در عصر کشاورزی است.

 

موزه حمام چهار فصل :

بنای حمام چهار فصل در شرق خیابان دکتر بهشتی اراک قرار دارد و متعلق به دوران قاجاریه است. بخش گرمخانه آن در حال حاضر تبدیل به موزه مردم شناسی شده است.

نمایشگاه دائمی مردم شناسی آشتیان :

این بنای قدیمی در بافت قدیمی و در محله بازار آشتیان قرار دارد.

در این نمایشگاه نسخ خطی، سکه های عهد قاجار، سفالینه های دوره اسلامی و همچنین ابزار و وسایل مردم شناسی مانند ظروف مطبخ، وسایل مربوط به آشپزی و ابزار و ادوات کشاورزی به نمایش گذاشته شده است.

بقعه پیرمراد :

این بقعه در فاصله 14 کیلومتری شمال شرق اراک و در حاشیه جاده اراک به فرمهین قرار دارد و شامل، برج و گنبد آجری بسیار زیبا است. این بنا در دوره سلجوقیان ساخته شده است.

چشمه آب معدنی و آبگرم محلات نیز در شمال شرق محلات و در دامنه ارتفاعات 1635 متری کوه «خورزن» قرار دارد و شامل مجموعه ای از چشمه های طبیعی آبگرم معدنی با آبدهی بالا است که از اعماق زمین با درجه حرارت حداقل 50 درجه سانتیگراد در سطح زمین جاری می شود.

چشمه آبگرم محلات که بر سر راه کاروانسرای دودهک و مجموعـه تاریخـی «خـورهه» قـرار دارد، ازگذشته های دور به جهت خواص درمانی منحصربه فرد آن دارای اهمیت و شهرت فراوان بوده است.

سرچشمه اصلی آبگرم محلات در داخل محوطه میهمانسرای جهانگردی و در زیر صخره ای بزرگ سنگی قرار دارد.

آب این چشمه دارای ترکیبات سولفاته کلسیک و ازته است و معمولاً برای درمان بیماریهای نقرس، کبدی، کلیوی، صفراوی و دستگاه گوارش مورد استفاده قرار می گیرد. هم اکنون مجموعه آبگرم محلات از دو بخش آبگرم علیا که در اختیار شرکت سرمایه گذاری ایرانگردی و جهانگردی قرار دارد و آبگرم سفلی که به صورت حمام های کوچک در اختیار مردم روستا قرار دارد.

مجموعه آب درمانی ایرانگردی محلات دارای امکانات بهداشتی، استخر و حمام های خصوصی مجهز به وان های شستشو، رستوران، کافی شاپ و اقامتگاه مناسب برای گردشگران داخلی و خارجی است.

در کنار این مجموعه چند میهمانپذیر ارزان قیمت هم در روستای جنب چشمه برای مسافران ساخته شده است.

محلات، شهر گل و گلخانه :

شهرستان محلات به دلیل شرایط مناسب آب و خاک، علاقه و مهارت مردم ساکن در آن و همچنین اعتدال هوا توانسته است به عنوان یکی از مراکز مهم تولید گل و گیاه در منطقه و جهان مطرح شود.

محلات که به شهر گل و گلخانه ای ایران شهرت دارد 20 گونه گل آپارتمانی، 60 گونه گل باغچه ای و 19 گونه گل شاخه ای را تولید و به بازار مصرف عرضه می کند.

بزرگترین مرکز تحقیقات گل و گیاه کشور در شهر محلات تأسیس شده است که در آن انواع گل و گیاه پرورش داده می شود.

این مجموعه به کلکسیونی از گلها، گیاهان و درختچه های دارویی و زینتی تبدیل شده و مکان بسیار مجهز و مناسبی برای علاقمندان به گل و گیاه است.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «معرفی جاذبه های گردشگری استان مرکزی» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.