درج نظر
مطالعه: 4 دقیقه
6 دلیل نشت فلاش تانک توالت فرنگی و راه های جلوگیری از آن

6 دلیل نشت فلاش تانک توالت فرنگی و راه های جلوگیری از آن

یکی از رایج ترین مشکلات در سرویس بهداشتی، نشت آب از توالت فرنگی است که باعث بر هم زدن آرامش می شود.

یکی از رایج ترین مشکلات در سرویس بهداشتی، نشت آب از توالت فرنگی است که باعث بر هم زدن آرامش می شود. توجه نکردن به نشت آب از توالت فرنگی نه تنها هزینه های مصرف آب را تا حد زیادی افزایش می دهد، بلکه به دلیل مرطوب بودن مداوم اطراف کاسه توالت، منجر به رشد قارچ و کپک خواهد شد. برای حل این قبیل مشکلات ابتدا باید دلیل آن را شناسایی و سپس نسبت به رفع آن اقدام کرد. در ادامه مهم ترین دلایل نشت فلاش تانک توالت فرنگی و راه های جلوگیری و رفع آن را بررسی خواهیم کرد.

1- نصب غیراستاندارد توالت فرنگی

توالت فرنگی ها با توجه به نوع و مدل دارای تنوع زیادی هستند و در یک دسته بندی کلی به روکار و توکار تقسیم می شوند. در هر یک از این مدل ها باید استانداردها را در زمان نصب رعایت کرد. متاسفانه یکی از اصلی ترین دلایل نشت آب از فلاش تانک، اشتباه در نصب توالت فرنگی است. این اشتباهات در مدل های توکار دردسرهای زیادی را به همراه دارد و رفع آنها به سختی امکان پذیر است. از رایج ترین مشکلات در نصب فلاش تانک توالت فرنگی که باعث نشت آب می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم آب‌بندی صحیح اتصالات: اگر اتصالات بین فلاش تانک، مخزن و لوله‌های آب به درستی آب‌بندی نشده باشند، آب می‌تواند از آنها نشت کند.
 • نصب نادرست شیر پرکن: شیر پرکن وظیفه‌ی پر کردن مخزن فلاش تانک بعد از هر بار تخلیه را بر عهده دارد. اگر این قطعه به درستی نصب نشده باشد، ممکن است آب به طور مداوم از آن نشت کند.
 • تنظیم غلط فلوتر: فلوتر شناوری است که سطح آب در مخزن را تنظیم می‌کند. اگر فلوتر به درستی تنظیم نشده باشد، ممکن است آب از مخزن سرریز شده و به زمین نشت کند.
 • نصب نادرست واشر تخلیه: واشر تخلیه در زیر دریچه تخلیه قرار دارد و مانع از نشت آب از مخزن به کاسه توالت می‌شود. اگر این واشر به درستی نصب نشده یا آسیب دیده باشد، می‌تواند منجر به نشتی شود.
 • نصب ناقص دکمه فشاری: دکمه فشاری برای فعال کردن سیفون توالت استفاده می‌شود. اگر این دکمه به درستی نصب نشده باشد، ممکن است آب از اطراف آن نشت کند.

به همین دلیل پیشنهاد می کنیم نصب توالت فرنگی را به افراد باتجربه بسپارید! البته دقت داشته باشید که ممکن است لوله های آب ساختمان دچار ترکیدگی شده باشند. در نتیجه لازم است با تشخیص ترکیدگی لوله آب ابتدا محل نشت را شناسایی و رفع کنید. در صورت ترکیدگی لوله ها آب در اطراف کاسه توالت جمع می شود.

 نشت فلاش تانک توالت فرنگی
نشت فلاش تانک توالت فرنگی

2- اشکال در شیر پرکن فلاش تانک توالت فرنگی

یکی دیگر از دلایل نشت فلاش تانک توالت فرنگی، خرابی شیر پر کن است. این قطعه مهم وظیفه پر کردن فلاش تانک را برعهده دارد. بعد از فشردن دکمه تخلیه، این قطعه مجدد شرایط را برای ورود آب به داخل فلاش تانک فراهم می کند. با خراب شدن این قطعه به طور مداوم آب وارد فلاش تانک شده و در نهایت منجر به سرریز آب یا نشت آن می شود. بررسی کنید که آیا دیفراگم یا واشر شیر پرکن سالم است یا نیاز به تعویض دارد؟ علاوه براین، می توانید با پیچاندن شیر ارتفاع شناور را تنظیم کنید تا از سرریز آب جلوگیری شود.

3- خرابی فلوتر؛ اصلی ترین دلیل نشت فلاش تانک

در تمام فلاش تانک ها قطعه ای به نام فلوتر یا شناور وجود دارد که برای تنظیم سطح آب استفاده می شود. بعد از ورود آب به داخل فلاش تانک، اگر سطح آن به اندازه استاندارد برسد شناور جریان آب را قطع می کند. در نتیجه می توان گفت، با خراب شدن شناور آب زیادی وارد فلاش تانک شده و در نهایت سرریز و نشت می کند. در حالت استاندارد ارتفاع شناور باید یک تا 2 سانتی متر زیر لبه مخزن باشد.

4- اشکال در واشر تخلیه

از دیگر دلایل نشت آب از فلاش تانک توالت فرنگی می توان به اشکال در واشر تخلیه اشاره کرد. در زیر دریچه تخلیه قطعه پلاستیکی قرار گرفته است که مانع از نشت آب می شود. با گذشت زمان ممکن است این قطعه دچار پارگی و فرسودگی شود و به همین دلیل نمی تواند مانع از عبور آب شود. ابتدا بررسی کنید که آیا واشر جرم و رسوب گرفته است یا خیر؟ رسوب روی واشر را می توانید با جوش شیرین و سرکه تمیز کنید. در غیر این صورت بهترین کار تعویض واشر است.

5- خرابی دکمه تخلیه فلاش تانک

روی بدنه فلاش تانک دکمه هایی برای تخلیه آب در کاشه توالت فرنگی وجود دارد. این دکمه ها اغلب فلزی هستند، اما برخورد ضربه های شدید باعث ترک و شکستگی آنها می شود. با شکستن دکمه ها آب از فلاش نشت می کند و باید این قطعه تعویض شود. علاوه براین، احتمال پارگی واشر دکمه تخلیه نیز وجود دارد و باید تعویض شود.

6- اشکال در زنجیر فلاش تانک

زنجیر به دکمه فشاری متصل است و با کشیدن آن، دریچه تخلیه باز می‌شود. شل شدن یا زنگ زدگی زنجیر می‌تواند باعث نشت آب از دریچه تخلیه شود. برای حل مشکل لازم است دو کار مهم انجام شود:

 • زنجیر را به گونه‌ای تنظیم کنید که دریچه تخلیه به طور کامل بسته شود.
 • اگر زنجیر زنگ زده یا فرسوده شده است، باید آن را با یک زنجیر جدید تعویض کنید.
 نشت آب از تانک توالت فرنگی
نشت آب از تانک توالت فرنگی

نکات مهم در رفع مشکل نشتی فلاش تانک توالت فرنگی

 • قبل از شروع هرگونه تعمیر، شیر آب ورودی به فلاش تانک را ببندید.
 • برای دسترسی به اجزای داخلی فلاش تانک، ممکن است نیاز به باز کردن درب یا کاور آن داشته باشید. از آچار و ابزار مناسب برای این کار استفاده کنید.
 • در هنگام تعویض قطعات، از قطعات یدکی با کیفیت و اورجینال استفاده کنید.
 • اگر در انجام تعمیرات مشکل دارید، از یک لوله کش آب و فاضلاب ساختمان یا تعمیرکار مجرب کمک بگیرید.

سخن آخر

همیشه پیشگری بهتر از درمان است، در نتیجه پیشنهاد می کنیم با رعایت نکات زیر از نشت فلاش تانک توالت فرنگی جلوگیری کنید:

 • به طور مرتب فلاش تانک و اجزای داخلی آن را بررسی کنید تا از سالم بودن آنها مطمئن شوید.
 • از شوینده‌های قوی و اسیدی برای تمیز کردن فلاش تانک استفاده نکنید.
 • رسوبات و جرم داخل فلاش تانک را به طور مرتب تمیز کنید.
 • در صورت مشاهده هرگونه نشتی، حتی نشتی جزئی، سریعا برای رفع آن اقدام کنید.
: برای دریافت مشاوره درباره 6 دلیل نشت فلاش تانک توالت فرنگی و راه های جلوگیری از آن فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۶۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «6 دلیل نشت فلاش تانک توالت فرنگی و راه های جلوگیری از آن» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.