زمان مطالعه: 2 دقیقه
علائم تنفسی مشکوک ؛ سل یا کرونا ؟

علائم تنفسی مشکوک ؛ سل یا کرونا ؟

تشخیص زود هنگام بیماری سل یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای نظام بهداشتی درمانی کشور است که این امر به دلیل وجود روش‌های تشخیصی مناسب و تکنولوژی‌های جدید ممکن شده است.

پس از شیوع ویروس کرونا، علائم زیادی از این بیماری دیده شده است که شباهت زیادی با بیماری های دیگر دارد. در ادامه این پست آسمونی به نقل از ایسنا، به این موضوع می پردازیم.

یک کارشناس بیماری سل معتقد است معطوف شدن حداکثر توجه سیستم بهداشتی به کووید 19، اعمال فاصله‌گذاری فیزیکی، خستگی نیروی انسانی، تشابه علائم تنفسی سل و کرونا، از مهم‌ ترین دلایلی است که سبب تشدید تأثیر منفی پاندمی کووید بر شناسایی و درمان به ‌موقع سل در مقایسه با سایر بیماری‌های واگیر شده است.

کارشناس بیماری سل معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر عنوان کرد: تشخیص زود هنگام بیماری سل یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای نظام بهداشتی درمانی کشور است که این امر به دلیل وجود روش‌های تشخیصی مناسب و تکنولوژی‌های جدید ممکن شده است.

فرزانه آئین افزود:‌ خوشبختانه درمان به ‌موقع و وجود داروهای مؤثر که تحت نظارت مستقیم پرسنل بهداشتی مورد استفاده بیمار قرار می‌گیرد باعث شده بیماری سل از یکی از کشنده‌ترین بیماری‌های عفونی به یک بیماری قابل ‌پیشگیری و کنترل تبدیل شود.

وی با بیان اینکه هم‌زمان با پاندمی کووید 19 از ابتدای اسفندماه 98 تاکنون در کشور شاهد افت شناسایی موارد سل و افزایش طول مدت تأخیر در تشخیص و دوره انتقال بیماری به اطرافیان می‌باشیم گفت: معطوف شدن حداکثر توجه سیستم بهداشتی به کووید 19، اعمال فاصله‌گذاری فیزیکی، خستگی نیروی انسانی، تشابه علائم تنفسی سل و کرونا، از مهم‌ترین دلایلی است که سبب تشدید تأثیر منفی پاندمی کووید بر شناسایی و درمان به‌موقع سل در مقایسه با سایر بیماری‌های واگیر شده است که می‌بایست موردتوجه عموم مردم و پرسنل بهداشتی قرار گیرد.

این کارشناس بهداشتی با بیان اینکه آلودگی هم‌ زمان به ویروس ایدز خطر ابتلا به بیماری سل را به ‌طور معناداری افزایش می‌دهد گفت: کشورهای با شیوع بالای HIV، شاهد افزایش چشمگیر تعداد بیماران مبتلا به سل بوده‌اند.

سل مقاوم به درمان از معضلات سیستم بهداشت و درمان

آئین با هشدار بر اینکه مراجعه دیرهنگام بیماران و یا تأخیر در تشخیص بیماری به همراه مصرف نادرست دارو می‌تواند منجر به سل مقاوم به درمان شود افزود: این نوع بیماری از معضلات سیستم بهداشت و درمان محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه این بیماری عفونی ناشی از میکروب سل است که اکثراً ریه‌ها را مبتلا می‌سازد که به آن سل ریوی می‌گویند گفت: بیماری سل می‌تواند به جز ریه‌ها، ستون مهره‌ها، غدد لنفاوی، دستگاه گوارش، کلیه‌ها و سایر قسمت‌های بدن را نیز گرفتار نماید که در این صورت به آن سل خارج ریوی می‌گویند.

به گزارش گروه دریافت ایسنا، این کارشناس بهداشتی بابیان اینکه مهم‌ترین علامت از علائم بیمار مشکوک به سل ریوی سرفه مداوم بیش از 2 هفته است که می‌تواند همراه با علائمی نظیر خلط، تب، تعریق شبانه، کاهش وزن، ضعف و گاهی اوقات خلط خونی باشد افزود: علائم سل خارج ریوی به عضو مبتلا بستگی دارد و بسته به عضو درگیر علائم آن متفاوت است به‌عنوان‌مثال علائم در مننژیت سلی عبارتند از سردرد، تب و سفتی گردن و در سل دستگاه ادراری به صورت اختلال ادراری و پیدایش خون در ادرار است.

فرزانه آئین سل خارج ریوی را قابل‌انتقال ندانست و اضافه کرد: راه انتشار سل ریوی، انسان به انسان است به این ترتیب که میکروب سل مانند سرماخوردگی هنگام عطسه و سرفه و بیرون ریختن آب دهان یا خلط فرد مبتلا، از ریه‌ها خارج‌شده و در فضای اطراف پخش می‌شود که در مکان‌هایی با تراکم بالا مانند آسایشگاه‌ها، خوابگاه‌ها، سربازخانه‌ها انتشار این بیماری آسان‌تر است.

کارشناس بیماری سل معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تأکید کرد: امروزه می‌توان با واکسیناسیون بدو تولد، رعایت اصول بهداشتی مثل استفاده از دستمال هنگام عطسه و سرفه، نریختن آب دهان و خلط روی زمین و درمان به‌موقع بیماران از بیماری سل پیشگیری کرد.

وی خاطرنشان کرد: در صورت داشتن سرفه بیش از دو هفته جهت انجام بررسی‌های لازم به نزدیک‌ترین مرکز خدمات جامع سلامت یا پزشک مراجعه نمایید و از مصرف خودسرانه دارو خودداری شود.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «علائم تنفسی مشکوک ؛ سل یا کرونا ؟» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.