زمان مطالعه: 4 دقیقه
معرفی سوره النبأ

معرفی سوره النبأ

سوره نبأ هفتادوهشتمين سوره در چينش كنونى قرآن به شمار می آید...

نبأ

 

خبری كه داراى فائده بزرگ و مفيد علم يا ظنّ است، و به خبر نبأ نگويند مگر آنكه اين سه امر را داشته باشد و خبري كه آنرا نبأ گويند حقش آن است كه از كذب عارى باشد مثل خبر متواتر و خبر خدا و رسول.

 

مفهوم کلی سوره

 

رستاخيز و نشانه هاى آن ؛

نامۀ اعمال و تجسّم آنها.

 

اسامی سوره

 

نبأ، عمّ، عمّ یتسائلون، تساؤل، معصرات.

 

علت نام‌گذاری

 

«سوره نبأ»؛ این نام برگرفته از آیه دوم این سوره می‌باشد که از خبری عظیم می‌پرسد.

«سوره عم» و «سوره عم یتسائلون»؛ این دو نام برگرفته از عبارت آغازین سوره می‌باشد که معمولا در روایات هم به این اسم آمده است.

«سوره تساؤل»؛  معنی سؤال از همدیگر است که از آیۀ اول این سوره گرفته شده است.

«سوره معصرات»؛ به معنای متراکم و فشارآورنده است که از آیۀ چهاردهم این سوره گرفته شده است.

 

تعداد آیات

 

سوره نبأ چهل آیه دارد.

 

تعداد کلمات

 

سوره نبأ صدوهفتادوسه کلمه دارد. (لازم به ذکر است اقوال در تعداد کلمات سوره های قرآن مختلف است)

 

تعداد حروف

 

سوره نبأ هفتصدوهفتاد حرف دارد. (لازم به ذکر است اقوال در تعداد حروف سوره های قرآن مختلف است)

 

اهداف و آموزه ها

 

محورى ترين هدف سوره نبأ تبيين مسئلۀ معاد است.

 

محتوا و موضوعات

 

محتواى سوره نبأ را مى توان در چند بخش خلاصه كرد.

سؤالى كه در آغاز سوره از حادثه بزرگ (نبا عظيم) يعنى روز قيامت مطرح شده است؛

سپس به بيان نمونه هايى از مظاهر قدرت خداوند در آسمان و زمين و زندگى انسانها و مواهب آن- به عنوان دليلى بر امكان معاد و رستاخيز- مى پردازد؛

در بخش ديگرى قسمتى از نشانه هاى آغاز رستاخيز را بيان مى کند؛

در بخش ديگرى گوشه اى از عذاب‌هاى دردناك طغيانگران را و به دنبال آن قسمتى از نعمتها و مواهب شوق انگيز بهشتى را شرح مى دهد؛

سرانجام با انذار شديدى از عذاب قريب، و سپس ذكر سرنوشت غم انگيز كافران سوره پايان مى گيرد.

 

فضائل، خواص و ثواب قرائت

 

ابى‌بن‌كعب از پيامبر صلى‌الله‌عليه‌و‌آله روايت كرده كه: «هر كس سوره عَمَّ يَتَساءَلُونَ را قرائت كند خداوند در روز قيامت او را از شراب‌هاى خنك بهشتى سيراب نمايد».

از امام صادق عليه‌السلام روايت شده كه فرمودند: «هر كس سوره نبأ را قرائت كند و تا يك سال مداومت نمايد از آن سال نمي‌گذرد، مگر اينكه موفّق به زيارت بيت‌اللَّه‌الحرام مي‌شود».

 

محل نزول

 

سوره نبأ در مكه بر پيامبر صلى‌الله‌عليه‌و‌آله نازل شده است.

 

زمان نزول

 

تاريخ نزول سوره نبأ بعد از اسراء و قبل از هجرت پيامبر به مدينه است و بعد از سوره معارج نازل شده است.

 

فضای نزول

 

دقت در سوره نبأ نشان مى دهد كه علت نزول آن، اين بود كه رسول خدا صلى‌الله‌عليه‌و‌آله، مكرر از روز قيامت خبر مى داد و آن سبب گفتگو ميان مشركان مى شد و آن را انكار مى كردند.

در اين سوره بعد از نقل اختلاف و انكار معاد، ابتدا نظام فعلى جهان و نظام زندگى تذكر داده شده و سپس ماجراى قيامت درباره مؤمنان و كافران بيان گرديده است.

سوره در صدد اثبات قيامت از طريق قدرت خدا و قياس آخرت به دنيا است، يعنى خدايى كه نظام متقن فعلى را به وجود آورده، مى تواند آن را در شكل ديگر و شرائط ديگرى كه همان قيامت است به وجود بياورد.

 

ترتیب در مصحف

 

سوره نبأ هفتادوهشتمين سوره در چينش كنونى قرآن به شمار می آید.

 

ترتیب بر اساس نزول

 

سوره نبأ هشتادمین سوره در ترتيب نزول می باشد و بعد از سوره معارج نازل شده است. (لازم به ذکر است اقوال در ترتیب نزول سوره های قرآن مختلف است)

 

ارتباط با سوره قبلی

 

هنگامى كه خداوند سبحان سوره مرسلات را به ذكر قيامت پايان داد، و تكذيب‌كننده گان را بيم داد سوره نبأ را به ذكر قيامت و ذكر دلايل قدرت بر بعث و انگيزش و بر گشت به عالم قيامت افتتاح نمود.

 

ویژگی

 

سوره نبأ از سور مفصلات می باشد ابن قتیبه می گوید: ... مفصلات سوره های کوچکی هستند که بعد از سور مثانی آمده اند اینکه چرا این سوره ها را مفصل نامیده اند به خاطر کوتاه بودن آنها و اینکه بسيار به واسطه بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ از يكديگر جدا شده‌اند. 

روايتى است كه از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل شده كه فرمود: خداوند هفت سوره طوال را به جاى تورات و سوره هاى مئين را به جاى انجيل و سوره هاى مثانى را به جاى زبور به من داد، و پروردگارم مرا با دادن سوره هاى مفصّل فزونى بخشيد.

در روایتی ابوبکر به پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم عرض می کند یا رسول الله پیری چه زود به سراغ شما آمد. حضرت در جواب فرمودند: «شيّبتنى سورة هود و الواقعة و المرسلات و عمّ يتسائلون و اذا الشّمس كوّرت»: اين پنج سوره مرا پير گردانيد.

سوره‌های کوچک جزء آخر قرآن که در مکه نازل شده‌اند غالبا لحنى كوبنده و تكان دهنده و بيداركننده دارند، آيات همگى جز در موارد معدودى كوتاه، و مملو از اشارات است، و به همين دليل تاثير بسيار عميقى روى هر فرد آگاه مى گذارد، ناآگاهان را نيز بيدار مى كند، و به كالبدهاى بى روح جان مى دهد، به افراد بى تفاوت احساس و تعهد و مسئوليت مى بخشد.

سوره نبأ نيز از اين اصل كلى مستثنی نيست، با سؤالى بيدارگر شروع مى شود، و با جمله اى پر از عبرت پايان مى يابد.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «معرفی سوره النبأ» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
: برای دریافت مشاوره درباره معرفی سوره النبأ فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.