زمان مطالعه: 3 دقیقه
شش شخصيت حقيقى در شش فيلم

شش شخصيت حقيقى در شش فيلم

موضوعاتی متعددی که برای ساخت فیلم های سینمایی استفاده می شود.

دوشنبه ١٦ بهمن ١٤٠٢
مرجان دلپسند

موضوعاتی متعددی که برای ساخت فیلم های سینمایی استفاده می شود؛ می توان به داستان زندگی شخصیت های واقعی که به سبب یک عملکرد و یا جانفشانی هایشان دریادها و خاطره ها مانده اند؛ اشاره نمود.عزیزانی که در عرصه های مختلف سیاسی و ایثار و شهادت،ورزشی،فرهنگی،هنری توانستند نقش موثری درجامعه و کشور خود داشته باشند. در این دوره از جشنواره هم با فیلم نامه هایی که برگرفته از خاطرات و صحبت‌های خانواده ها و دوستان و همسایگان این عزیزان از جان گذشته است؛همراه خواهیم بود.

یکی از سخت ترین نوع نگارش فیلم نامه هایی که قطع به یقین به دست کارگردانان حرفه ای نوشته می شود.در این دوره از جشنواره فیلم فجر نیز با شش فیلم و ۶ چهره و شخصیت برجسته همراه خواهیم بود. شهدای شاخصی (شهید مهدی زین الدین،شهید احمد کاظمی ،شهید علی اکبر شیرودی )، دو شخصیت برجسته سیاسی و انقلابی(حاج طیب رضایی و اسماعیل رضایی) و یک شخصیت فرهنگی و هنری و یک شاعر برجسته (پروین اعتصامی)و یک شخصیت ورزشی (پرویز دهداری) در فیلم های این دوره از جشنواره از آنها نام برده شد .شخصیت برجسته این دوره از جشنواره فیلم فجر" رخشان اعتصامی " ملقب به پروین اعتصامی (۲۵ اسفند ۱۳۸۵ _۱۵ فروردین ۱۳۲۰)می باشد. او بیشتر به دلیل به کار بردن سبک شعری مناظره درشعرهایش معروف است.

مضامین و معانی شعرهای او توصیف کننده دلبستگی عمیقی به پدر،استعداد و شوق فراوانش به آموختن دانش،روحیه ظلم ستیزی و مخالفت با ستمگر و ستمگران،حمایت از حقوق زنان و ابراز همدلی با محرومان و ستمدیدگان است.او را مشهورترین شاعر زن ایرانی می دانند.در این دوره از جشنواره فیلم فجر فیلمی با عنوان "پروین"با هنرنمایی "مارال بنی آدم" در نقش این شاعر برجسته که محصول مشترک بنیاد سینمایی فارابی و وزارت میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی است ؛اکران می شود. کارگردان این فیلم" محمد رضا ورزی"و تهیه کننده اش" محمدرضا شریفی نیا "می باشند.

شخصیت ورزشی این دوره ازجشنواره فیلم فجر "پرویز دهداریان" ملقب به "پرویز دهداری" و نیز بازیکنان تیم های شاهین و پرسپولیس بوده است.وی در مقام مربیگری شاگردانی هم چون( احمدرضا عابدزاده،جواد زرینچه،صمد مرفاوی و سیروس قایقران) داشته است.در سی و هشت سالگی توانست با عنوان سرمربی تیم ملی ایران انتخاب شود و درسال ۱۳۵۰ توانست تبم ملی ایران را با بازی های المپیک مونیخ برساند.در این دوره ازجشنواره در فیلمی باعنوان "پرویز خان" به کارگردانی " علی ثقتی" و تهیه کنندگی"عطا پناهی" نیز اکران می گردد.بازیگر نقش وی در این فیلم"سعید پور صمیمی" خواهد بود.یکی دیگر از شهدای برجسته این دوره از جشنواره فیلم فجر شهید"مهدی زین الدین"می باشد که بازیگر نقش وی در فیلم"مجنون" نیز "سجاد بابایی" است.

کارگردان این فیلم "مهدی شاه محمدی" و تهیه کننده اش نیز"عباس نادران"می باشد. این شهید برجسته فرمانده لشکر ۱۷ علی ابن ابیطالب(ع) درجزیره مجنون بودند.ایشان به خاطر خنثی نمودن حرکت های انحرافی مهاجمین و گروهک های ضد انقلابی تروریستی در آن دوره از جنگ شناخته شده بودند. درفیلمی با عنوان "آسمان غرب" به کارگردانی"محمد عسگری" و تهیه کنندگی"حبیب اله والی نژاد" و توسط سازمان سینمایی سوره با همکاری فارابی تولید شده است ؛به بخشی از زندگی این شهید پرداخته شده است.این فیلم نگاهی متفاوت به رشادت،غيرت و میهن پرستی خلبان شهید"علی اکبر شیرودی" و دیگر همرزمانش در ابتدای جنگ را به تصویر می کشد.وی تعداد بالایی ماموریت هوایی و پرواز جنگی را داشته است.

این شخصیت برجسته درچند عملیات پروازی تلفات سنگینی به نیروها و تجهیزات دشمن وارد نمود. وی در آخرین عملیات پروازی خود درسال ۱۳۶۰ پس از انهدام چند تانک مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به شهادت رسید.درفیلمی دیگر با عنوان "احمد"به کارگردانی"امیر عباس ربیعی"و تهیه کنندگی"حبیب اله والی نژاد" و محصول موسسه تصویر شهر و سازمان سینمایی سوره است؛به بخشی از زندگی این شهید پرداخته شده است.این فیلم داستان ۱۸ ساعت ابتدایی حادثه زلزله بم و اقدامات قهرمانانه شهید احمد کاظمی را درشهر بم پس از وقوع نشان می دهد.

شهید احمد کاظمی دردوران دفاع مقدس فرمانده لشکر ۸ نجف درسپاه بود و درعملیات های زیادی حضور داشت.وی در زمان وقوع زلزله درسال ۱۳۸۲ با آماده سازی فرودگاه بم و ناوگان نیروی هوایی سپاه را برای نجات زلزله زدگان بم بسیج کرد.به طوری که هر۱۳ دقیقه یک هلیکوپتر پرواز می کرد و بسیاری ازمجروحان را با این ناوگان جابجا و به بیمارستان های خارج از شهر بم فرستاد.در فیلم"صبح اعدام" به کارگردانی "بهروز افخمی" نیز به زندگی دو شخصیت" طیب حاج رضایی" و "اسماعیل رضایی " که در پی قیام خونین ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ که محکوم به اعدام شده اند؛پرداخته شده است.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «شش شخصيت حقيقى در شش فيلم» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.