زمان مطالعه: 2 دقیقه
19 فروردین؛ شمس الشموس است

19 فروردین؛ شمس الشموس است

روز 19 فروردین از 11 صبح تا 11 شب شمس الشموس است و خورشید به گونه ای در آسمان قرار دارد.

روز 19 فروردین روز شرف الشمس

روز 19 فروردین، روز شرف الشمس است و در هر سال یک بار اتفاق می‌افتد. در این روز دعاها استجابت می‌شود و حاجت‌ها برآورده می‌شود. گویند در این روز برای برآورده‌شدن حاجت‌ها باید سوره شمس را بخوانی و در آخر هر آیه بگویی: یا شمس الشموس و یا انیس النفوس ادرکنی.

این روز آداب خاص دیگری نیز دارد که در ادامه مطلب به شرح آن می‌پردازیم. با آسمونی همراه باشید. 

چرا 19 فروردین؟ چرا شرف الشمس؟

نوزدهمین روز از ماه فروردین برای منجمان مسلمان اهمیت ویژه‌ای داشته است. این رور روزی است که خورشید 19 درجه در برج حمل (فروردین) باشد. آن‌ها می‌گویند این روز خاص بنا به محاسبات نجومی، روزی خوش‌یمن و بابرکت است و البته ساعت‌های خاصی در این روز، بهترین موقعیت خورشید در کهکشان در سال است. ابوریحان بیرونی در کتاب التفهیم در باب «در احکام نجوم» فصل «بهره‌های ستارگان اندر بروج» زیر عنوان «شرف و هبوط ستارگان کدامند ‌» مطالبی را در خصوص شرف سیارات نوشته است.

بر اساس جدول کتاب التفهیم، شرف شمس هنگامی است که خورشید 19 درجه در برج حمل (فروردین) باشد. در میان عامه مردم هم این روز، روزی است که موکلان خورشید به زمین می‌آیند و چند ساعتی را در زمین می‌گذرانند. ساعت‌هایی که برای اهل زمین، از جمله خوش‌یمن‌ترین ساعت‌های سال است.

19 فروردین ، شمس الشموس است
19 فروردین ، شمس الشموس است

وقایع نجومی روز شرف الشمش

هر سال روز خاصی که خورشید به نقطه خاصی در آسمان می‌رسد حالتی معادل شب قدر ایجاد می‌کند که در قران خداوند دستور داده که آن را جدی بگیرند و خدا را بسیار یاد کنند تا مسیر زندگیشان تغییر کند. در آن لحظه با وضو و خواندن نماز و دعا، سوزنی برداشته و با آن از روی نوشته شرف شمس بنویسید. در این حالت، شرف شمس انرژی شرف شمس را به خود گرفته و تا یک سال فرشته نگهبان شرف شمس به امر خدا به شما در همه امور زندگی کمک خواهد کرد. از بین تمامی کلمات نوشتن اسم اعظم خداوند تاثیر بیشتری نسبت به سایر اسماء الهی دارد.

شرف الشمس سنگ نیست

در باور عامیانه، «شرف الشمس» نگین انگشتری زردرنگی است که بعضی‌ افراد به نیت گشایش در کارها به دست می‌کنند. اما در واقع شرف الشمس سنگ نیست. بلکه دعایی منسوب به امام علی (ع) است که در روز نوزدهم فروردین با آدابی خاص می‌نویسند و نقشی رمزگونه را پشت انگشتر عقیق زردرنگ حک می‌کنند.

در روز شرف الشمس شکل شرف الشمس را از ساعت 11 ظهر تا ساعت 23 روی طلا، عقیق زرد یا پارچه زرد کشیده و یا حک نموده و یا با خط زرد روی کاعذ و یا پارچه می‌نویسید و دعای آورده شده را خوانده و نوشته و بعد هر حاجتی که از خدا دارند را زیر دعا می‌نویسند و لای قرآن می‌گذارند.

نقش‌های رمز گونه‌ای که شرف ‏الشمس نامیده می‌‏شود در کتاب «جنة‏الوافیه» مشهور به «مصباح کفعمی» آمده است. کفعمی در حاشیه کتاب می‌‏نویسد: «در بعضی از کتاب‌‏های علمای شیعه دیدم که این شکل از امیرالمؤمنین (ع) نقل شده است که وقتی عازم جهاد بود در بین راه که استراحت می‌کردند این شکل‌ها را بر روی سنگی حک کرد و فرمود: این رمز پیروزی ما است. به نظر می‌‏رسد بیان چنین نقلی محکم نیست؛ چون سند این روایت تا امیرالمؤمنین (ع) ذکر نشده است».  

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «19 فروردین؛ شمس الشموس است» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.