زمان مطالعه: 1 دقیقه
خود نظم بخشی رفتار

خود نظم بخشی رفتار

به نام یگانه عالمبرای اینکه بتوانید زندگی با نظم و اصولی داشته باشید باید رفتارهایتان نظم داشته باشد و...
خود نظم بخشی رفتار
خود نظم بخشی رفتار

به نام یگانه عالم

برای اینکه بتوانید زندگی با نظم و اصولی داشته باشید باید رفتارهایتان نظم داشته باشد و این نظم در رفتار توسط خود شما صورت می پذیرد که به آن خود نظم بخشی رفتاری می گویند و شامل سه فرآیند خودنگری، خودسنجی و خودشوقی است.

خودنگری : یعنی قبل از اینکه رفتاری را تغییر دهیم باید نسبت به آن آگاهی کامل داشته باشیم.

هرچه بتوان رفتار خود را منظم تر بازنگری کرد سریع تر می توان از کار خود آگاهی به دست آورد.

خودباوری : وقتی تصمیم می گیریم بین آنچه هستیم و آنچه می خواهیم باشیم و بین ملاکهای شخصی ما همخوانی وجود دارد یا نه و منشأ ملاک های شخصی را می توان در اطلاعاتی یافت که در مورد افراد دیگر کسب می کنیم.

خود شوقی : خود داوری اصولأ با واکنش های عاطفی همراه است.

وقتی کاری خوب پیش می رود یا هدفی در دسترس قرار می گیرد معمولأ انسان احساس شادمانی و رضامندی می کند و وقتی شکست می خورد دچار خلق منفی می گردد.

کسانی که موفق به خود نظم بخشی انگیزش های خود می شوند با سلسله اعمالی از پیش تعیین شده مانند آنچه برای رسیدن به اهدافشان مورد نیاز است به صورت موثری از خود شوقی استفاده می کنند.

اختصاصی سایت آسمونی

نوشته از خانم سارا فلاحی (کارشناس ارشد روانشناسی)

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «خود نظم بخشی رفتار» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.