درج نظر
مطالعه: 1 دقیقه
15 تیر، جشن خام خواری

15 تیر، جشن خام خواری

در گاهشمار ایرانی پانزدهم تیر برابر با «جشن خام خواری» یا به روایت ابوریحان بیرونی در آثارالباقیه، «عمس» یا «غفس» یا «خواره» است.

امروز ۱۵ تیر جشن خام خواری است. این مناسبت جشنی از جشن­های سُغد باستان بوده و از مراسم این جشن، دوری گزیدن از خوراک حیوانی و پختنی­ها را می­توان نام برد. در تقویم سُغدی برابر با پانزدهمین روز ِماه «بساکنج» است.

رژیم خام گیاهخواری

انسانها برای حفظ یا بازگرداندن سلامت بدن خود از رژیم های مختلف غذایی استفاده میکنند. رژیم گیاهخواری و خام خواری دو نوع از این رژیم ها هستند. گیاهخواری به معنی حذف گوشت یا محصولاتی است که منشا حیوانی داشته باشد.

15 تیر ، جشن خام خواری
15 تیر ، جشن خام خواری

انواع متفاوتی از گیاهخواری وجود دارد که هریک فواید و مضرات خاصی دارد که بعضی از رژیمهای آن عبارتند از:

  1. رژیم ovo-lacto : رایج ترین روش است که در آن هیچ گونه گوشتی (گوشت قرمز، ماکیان، غذاهای دریایی) مصرف نمیشود اما استفاده از تخم مرغ و محصولات لبنی مجاز است.
  2. رژیم Lacto : گیاهخواران گروه لاکتو گوشت و تخم مرغ نمی خورند اما لبنیات را در برنامه غذائی خود دارند.
  3. رژیم Vegan: گیاهخواران وگان، گوشت، تخم مرغ، لبنیات، غذاهای حاوی محصولات جانبی حیوانی و حتی عسل نمی خورند. این گروه حتی از محصولات چرمی، پشمی، پوست خرگوش، ابریشمی، یا هرگونه محصول بدست آمده از حیوانات استفاده نمی کنند.
  4. در نوعی از این رژیم، افراد گوشت قرمز نمی خورند اما از گوشت ماکیان و غذاهای دریایی استفاده می کنند.
  5. در رژیم نیمه گیاهخواران semi-vevetarian محصولات لبنی ، تخم مرغ ، مرغ و ماهی مصرف میشود اما گوشتهای دیگر ممنوع است.
  6. در رژیم پسکو pesco-vegetarian از فرآورده های لبنی، تخم مرغ، و ماهی تغذیه می کنند اما از انواع دیگر گوشت پرهیز می کنند.

 

جشن خام خواری - Raw veganism celebration

جشن خام خواری - Raw veganism celebration

رژیم خام خواری نیز مانند گیاه خواری است با این تفاوت که از پختن مواد تا جای ممکن جلوگیری میشود. خام خواران عقیده دارند که :

  • غذاهای خام حاوی آنزیم هایی هستند که عمل هضم غذا را در بدن تنظیم می نمایند.
  • حرارت دادن یا فریز نمودن غذا این آنزیم ها را نابود می کند.
  • مصرف غذا بدون وجود این آنزیم ها در دراز مدت سبب مسمومیت بدن، زیاده روی در مصرف غذا و در نهایت منجر به چاقی می شود.
  • غذاهای خام نسبت به غذاهای پخته، مواد مغذی بیشتری دارند.

ارزش این نوع رژیم تا آنجا است که در ایران باستان «جشن خام خواری» برگزار میکرده اند و از مراسم این جشن، دوری کردن از خوراک حیوانی و پختنی¬ها بوده است .

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «15 تیر، جشن خام خواری» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.