درج نظر
مطالعه: 6 دقیقه
روش پرداخت عوارض خروج از کشور

روش پرداخت عوارض خروج از کشور

روش پرداخت عوارض خروج از کشور، باید برای مسافر کاملاً روشن باشد؛ زیرا حق مسلم هر مسافری است که باید برای سفر هوایی خود این مبلغ را پرداخت نماید.

عوارض در بلیت های پروازهای داخلی و خارجی به عواملی همچون مسیر، نوع ایرلاین و مانند اینها بستگی دارد؛ به همین دلیل عوارض و مالیات در هر بلیت متفاوت می باشد. باید بگوییم که در برخی از کشورها، در بلیت های خارجی خود، علاوه بر عوارض و مالیات، مبلغ دیگری ازجمله عوارض سوخت (IR) هم وجود دارد! در ادامه مطلب آسمونی درباره مالیات و عوارض فرودگاهی بیشتر صحبت می کنیم.

عوارض خروج از کشور چیست؟

عوارض خروج از کشور چیست؟

 عوارض خروج از کشور (Departure Tax) مبلغی است که هر شخصی که قصد سفر خارجی دارد، باید به دولت پرداخت کند. این مبلغ، به عنوان مالیات خروج از کشور به حساب دولت واریز می‌شود و نحوه مصرف آن بر عهده دولت است. به همین منظور هر ساله، میزان عوارض خروج از کشور توسط مجلس تعیین و اعلام می‌گردد. در گذشته، کودکان زیر ۷ سال از پرداخت این عوارض معاف بودند؛ اما با تغییرات جدید، همه افراد به جز موارد استثنایی موظف به پرداخت آن هستند؛ بنابراین، قبل از سفر باید مبلغ خروج سال جاری را بررسی کنید.

سفرهای هوایی طی همین 20 سال گذشته آنقدر رونق داشته که موجب شده دولت ها برای تامین مخارج آن، از خود مردم مالیات بگیرند. بسیاری از کشورهای جهان، عوارض ورود و خروج مخصوصاً در مالیات مربوط به سفرهای هوایی را ایجاد کرده اند. اما در هر حال اخذ این هزینه ها باعث رونق و رسیدگی دولت ها به خدمات و امنیت مسافرت ها شده است.

 • در برخی از کشورها فقط یک مالیات وجود دارد که به سفرهای هوایی در سطوح ملی اختصاص دارد. بیشتر این مالیت ها به صورت عوارض فرودگاهی هستند (شامل هزینه های فرود، انتظار هواپیما، عوارض قراردادن هواپیما در فرودگاه، عوارض پایانه های هوایی) که صرف پوشش هزینه های فرودگاهی می شود.
 • مالیات دیگری هم وجود دارد که شامل هزینه ها و عوارض مربوط به امنیت و خروج از فرودگاه است (مانند مالیات حمل و نقل هوایی، مالیات بلیط هواپیما، عوارض گمرکی مسافران هوایی).

عوارض خروج از کشور در سفرهای هوایی 

مالیات یا عوارض خروج هزینه ای است که یک کشور در هنگام خروج از کشور دریافت می کند. در ایران نیز این قانون از سال 64 وضع شد. براساس این قانون مسافرین موظف می‌باشند که با پاسپورت ایرانی که قصد خروج از کشور را دارند مبلغی را تحت عنوان عوارض خروج از کشور بپردازد.

این مبلغ در ابتدا 50.000 ریال و برای بار دوم 100.000 ریال در نظر گرفته شده بود. تا قبل از سال 97 نیز عوارض خروج از کشور مبلغ 750.000 ریال بود، اما در سال 97 با افزایش قابل توجهی مواجه شد و این مبلغ از مقدار 2.2000.000 ریال برای بار اول و تا مبلغ 4.400.000 ریال برای دفعات سوم به بالا متغیر بود. مسافرین حج تمتع نیز مبلغ 1.100.000 ریال تا 2.200.000 ریال را بابت سفر می‌پرداختند. از آن سال به بعد هر ساله با توجه به نرخ تورم در سال، این مبلغ افزایش یافته است.

سفر هوایی

بار اول

بار دوم

بار سوم به بعد

مسافران عادی

4.000.000 ریال

6.000.000 ریال

8.000.000 ریال

زائران تمتع

1.320.000 ریال

1.980.000 ریال

2.640.000 ریال

عتبات عالیات

375.000 ریال

450.000 ریال

450.000 ریال

عوارض و مالیات بلیط هواپیما

نرخ پایه بلیت هواپیما (Fare) بدون احتساب هر گونه مالیات یا ارزش افزوده است. هزینه دیگری با عنوان Tax مالیات و عوارضی است که دولت با توجه به حمل و نقل هوایی تعیین کرده و آن را از مسافر اخذ می کند. در بلیت های پروازهای داخلی، این مالیات و عوارض به شکل زیر باید پرداخت شود:

 • KU: عوارض شهرداری، که هزینه آن معادل 6 درصد قیمت پایه بلیط هواپیما است.
 • LP: عوارض فرودگاهی، که مبلغ آن حدود 70.000 ریال است.
 • I6: عوارض نظارت بر ایمنی مسافر، که مبلغ آن معادل 30.000 ریال است.

بنابراین اگر به بلیت پرواز خود توجه کنید، متوجه خواهید شد به غیر از نرخ اصلی بلیت، هزینه هایی مانند: عوارض شهرداری، عوارض فرودگاهی و عوارض نظارت بر ایمنی مسافر را هم پرداخت کرده اید.

عوارض خروج از کشور را چطور پرداخت کنیم؟

 دولت و نهادهای مرتبط، چندین روش پرداخت عوارض خروج از کشور را ارائه کرده‌اند. شما می‌توانید این عوارض را به صورت آنلاین یا حضوری، پرداخت کرده و به راحتی به سفر خود ادامه دهید. در ادامه متن، به بررسی روش‌های پرداخت عوارض خروج از کشور برای سفرهای زمینی، هوایی و دریایی می‌پردازیم.

 ۱. پرداخت حضوری عوارض خروج

 بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند عوارض خروج از کشور را به صورت حضوری، پرداخت کنند. این روش، مناسب افرادی است که به دلیل نبود اینترنت یا سایر مشکلات نمی‌توانند به صورت آنلاین پرداخت خود را انجام دهند. روش‌های حضوری شامل موارد زیر است:

 • مراجعه به شعب بانک ملی: می‌توانید با مراجعه به یکی از شعب بانک ملی، عوارض خروج خود را پرداخت کنید.
 • پرداخت از طریق دستگاه‌های کارت‌خوان یا پوز: این دستگاه‌ها که به سامانه پلیس گذرنامه متصل هستند، در دسترس مسافران قرار دارند.
 • دستگاه‌های ATM یا خودپردازهای غیرنقدی در فرودگاه امام خمینی: پرداخت عوارض خروج از کشور از طریق عابربانک، به شما این امکان را می‌دهند که به سرعت و آسانی عوارض خروج خود را تسویه کنید.

 ۲. پرداخت آنلاین عوارض خروج

 اگر زمان کافی برای مراجعه حضوری ندارید، می‌توانید پرداخت عوارض خروج از کشور انلاین را انتخاب نمایید. این روش‌ها موارد ذیل را شامل می‌شوند:

 • سامانه پرداخت عوارض خروج از کشور یا سامانه سداد: با مراجعه به این سامانه‌ها، می‌توانید پرداخت عوارض خروج از کشور به صورت آنلاین را انجام دهید.
 • سایت پرداخت عوارض خروج از کشور یا درگاه سامانه امور مالیاتی کشور: این سایت‌ها نیز گزینه مناسبی برای پرداخت اینترنتی عوارض خروج هستند.
 • اپلیکیشن‌های پرداخت عوارض خروج کشور: پرداخت عوارض خروج از کشور ایوا، یکی دیگر از روش‌های پرداخت آنلاین محسوب می‌شود.

در نهایت، شما همراهان عزیز که به یکی از استان های ایران یا به خارج از ایران سفر کردید از قیمت عوارض شهرداری (KU)، عوارض فرودگاهی (LP) و عوارض نظارت بر ایمنی مسافر (I6) در بلیت خود بگویید که چه هزینه‌ای را  پرداخت نموده‌اید؟

بهترین زمان برای پرداخت عوارض خروج

 عوارض خروج از کشور، یکی از مدارک ضروری برای سفرهای خارجی است. توصیه می‌شود این عوارض را به روزها و ساعت‌های پایانی قبل از سفر موکول نکنید؛ زیرا ممکن است مشکلات غیرمترقبه‌ای ایجاد شود که مانع از شروع به موقع سفر شما گردد. علاوه بر این، برای دریافت ارز مسافرتی، باید عوارض خروج را قبلاً پرداخت کرده باشید؛ اما در صورتی که نتوانستید این کار را تا روز سفر انجام دهید، حداکثر تا ۳۰ دقیقه قبل از خروج از کشور فرصت دارید که عوارض خروج از کشور را پرداخت نمایید.

عوارض خروج

 مدت اعتبار عوارض خروج

 یکی از سؤالاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید، مدت زمان اعتبار عوارض خروج از کشور است. فرض کنید همه کارهای سفر خود را انجام داده و عوارض را پرداخت کرده‌اید؛ اما به هر دلیلی سفر شما لغو می‌شود. آیا اعتبار عوارض خروج شما از بین می‌رود؟ پاسخ این است که خیر، این‌گونه نیست. مهلت اعتبار عوارض خروج از کشور یک سال است؛ بنابراین، در طول این مدت هر زمان که بخواهید می‌توانید از آن استفاده کنید.

  اگر به هر دلیلی موفق به خروج از کشور نشوید، می‌توانید تا انتهای همان سال از رسید پرداختی استفاده کنید. در غیر این صورت، رسید پرداختی باطل شده و برای سفرهای بعدی باید مجدداً عوارض خروج را پرداخت نمایید. برای اطمینان از پرداخت عوارض خروج، می‌توانید به سامانه سداد مراجعه کرده و با وارد کردن کد ملی، شماره مرجع پرداخت و شماره کارت، وضعیت پرداخت خود را استعلام بگیرید.

نحوه استرداد مبلغ عوارض خروج

 در صورتی که از خروج از کشور منصرف شده‌اید، می‌توانید مبلغ پرداختی عوارض خروج را مسترد کنید. برای این کار، به پورتال سازمان امور مالیاتی مراجعه کرده و درخواست استرداد هزینه برای عوارضی که آنلاین پرداخت کرده‌اید را ثبت نمایید. در صورتی که بخواهید بلیط هواپیمای خود را استرداد نمایید و اگر شامل جریمه باشد، به یاد داشته باشید که این مبلغ از نرخ پایه بلیط کسر می‌گردد و مالیات و عوارض شامل جریمه نیست.

 سخن پایانی

 همان‌گونه که در این مقاله بیان کردیم، برای یک سفر خارجی موفق، تنها رزرو هتل و خرید بلیط هواپیما یا کشتی کافی نیست. باید مدارک لازم را آماده کرده و عوارض خروج از کشور را نیز پرداخت کنید. عوارض خروج فقط برای ترک کشور در نظر گرفته شده و برای ورود به ایران نیازی به پرداخت عوارض ندارید.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «روش پرداخت عوارض خروج از کشور» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.