زمان مطالعه: 2 دقیقه
مروری بر نامزدهای اسکار 2023/ قسمت دوم

مروری بر نامزدهای اسکار 2023/ قسمت دوم

بیچارگان (یا موجودات بیچاره ) آخرین فیلم فیلمساز تحسین شده یونانی با 11 نامزدی پس از اوپنهایمر در ردیف دوم قرار می گیرد. اما استون، مارک رافلو و ویلم دفو در این فیلم بازی می کنند.

دوشنبه ٢١ اسفند ١٤٠٢
حسام فروزان

در ابتدا باید اشاره کنیم که نامزدهای بهترین فیلم اسکار 2023 بسیار به هم نزدیک هستند و رقابت تنگاتنگی شکل گرفته است. شاید دیگر مثل دوره های قبل کسی نتواند با اطمینان بگوید که فلان فیلم بر اساس معیارهای تکنیکی یا فنی از بقیه فیلمها برتر است. همه چیز به نگاه و رویکرد اعضای آکادمی بستگی خواهد داشت.

فيلم بيچارگان
فيلم بيچارگان

 

بیچارگان به کارگردانی یورگوس لانتیموس

بیچارگان (یا موجودات بیچاره ) آخرین فیلم فیلمساز تحسین شده یونانی با 11 نامزدی پس از اوپنهایمر در ردیف دوم قرار می گیرد. اما استون، مارک رافلو و ویلم دفو در این فیلم بازی می کنند و داستان آن در فضایی تمثیلی و نمادین به مسائل اساسی بشر امروزی و امید به آینده او می پردازد. اینکه آیا انسان می تواند در آینده نسخه بهتری از خود را در جامعه بشری به ظهور برساند؟ شخصیت اصلی فیلم یک کودک-زن بنام بلا باکستر است (با بازی حیرت انگیز اما استون) که فیلمساز از طریق او بیشتر مفاهیم جاافتاده فرهنگ بشری را به چالش می کشد. فیلم به نوعی روایتی فمینیستی است که تمامی باورهایی که در طول تاریخ زنان را به انقیاد درآورده – از جمله عشق و ازدواج سنتی - را نقد می کند.
فیلم آخر لانتیموس بحث های بسیاری برانگیخته و احتمال دارد مورد توجه اعضای آکادمی قرار بگیرد. اما بسیاری از منتقدان فیلم را ضعیفترین فیلم لانتیموس دانسته اند.

قاتلان ماه گل ساخته مارتین اسکورسیزی

آخرین فیلم استاد مارتین اسکورسیزی که با نام «قاتلان ماه کامل» یا «قاتلان ماه گل» ترجمه شده است، از مناقشه برانگیزترین فیلم های سال است که موافقان و مخالفان سرسختی پیدا کرده است.

فيلم قاتلان ماه گل
فيلم قاتلان ماه گل

فیلم به دلیل شهرت اسکورسیزی و بودجه 200 میلیون دلاری که صرف ساخت آن شده، تبلیغات فراوانی داشته و از بخت های اصلی اسکار 2023 در رشته های مختلف به حساب می آید. فیلم اسکورسیزی در 10 رشته اسکار نامزد شده است . ایده اصلی فیلم از تاریخ معاصر آمریکا و سرنوشت مظلومانه سرخ پوستان اوسیج در ایالت اوکلاهاما نشأت گرفته است، جایی که مردم فقیر این منطقه ناگهان با کشف نفت نه تنها از فقر درمی آیند بلکه تبدیل به ثروتمندترین مردم جهان می شوند. بنابراین سفیدپوستان برای نزدیک شدن به آنها نقشه هایی را طراحی می کنند و همه تلاششان را می کنند تا به این ثروت هنگفت دست اندازی کنند.

فيلم قاتلان ماه گل
فيلم قاتلان ماه گل

سوژه اصلی فیلم «قاتلان ماه گل»، بیان نابرابری میان سفیدها و سرخ پوست ها و پایمال شدن حق و حقوقی است که به واسطه طمع و شرارت عده ای سفیدپوست در یکی از ایالت های آمریکا، صورت گرفته است؛ مضمونی که از محبوبترین مقولات مورد علاقه اعضای آکادمی اسکار است و بی راه نیست اگر این فیلم را از همین حالا یکی از شانس های اصلی کسب اسکار در زمینه های مختلف بازیگری، کارگردانی، طراحی صحنه و لباس، بهترین فیلم و... بدانیم؛ چراکه رفتار و سیاست های اسکار در سال های اخیر به شدت در حمایت از رنگین پوست ها و در تضاد با هرگونه نژادپرستی بوده و اسکورسیزی با تیزهوشی از این مقطع تاریخ در دهه 1920 استفاده کرده و ضمن روایت یک داستان انسان دوستانه، تمایل خود را برای تصاحب رای آکادمی و جوایز اسکار بروز داده است.

فيلم قاتلان ماه گل
فيلم قاتلان ماه گل
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «مروری بر نامزدهای اسکار 2023/ قسمت دوم» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
: برای دریافت مشاوره درباره مروری بر نامزدهای اسکار 2023/ قسمت دوم فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.