سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲
محمد حسین صفری

درباره نسبت بحران مردانگی و رسانه ها جان بینون به نمایش هایی چون فایل های X(2002-1993) دوستان (1994-2002) – دو تا و نصفی مرد (2003)- در TV های آمریکا اشاره می کند که بیانگر انواع متکثر و متنوع مردانگی نرم و ظریف در رسانه است . ( بینون ، 2002- به نقل از لافی 2007) مردانگی نرم و ظریف با تصویر مرد جدید ظاهر شده در دهه 1980 مرتبط است که فراخوانی است به اُبژه سازی بدن مرد و احساس راحت بودن او با مردان به هنگام نگاه و نظاره به یکدیگر مرد جدید سوژه نگاه خیره زنانه است . همچنان که زنان سوژه نگاه خیره مردانه هستند . طبق نظر نایر (2002) مرد جدید (New Man) نه یک موجود زنانه شده ؛ بلکه تصویر ( پنداره ) است که شامل جریان رایج همجنس گرایی ( مردانه ) در جوامع معاصر غربی است .

نظریه اقتصاد سیاسی

این نظریه با تأکید بر وابستگی جهان بینی به زیر ساخت اقتصادی ، چارچوب تحلیل رسانه ها را از تـجزیه و تحـلیل مصرف بـه تجزیه و تـحلیل تـولید معطوف می سازد . اقتصاد سیاسی بیانگر ایـن واقعیت است که تولید و توزیع فرهنگ ، متناسب با ویژگی های نظام سیاسی و اقتصادی و مبتنی بر روابط و مناسبات بین دولت و اقتصاد ، رویه ها و نهادهای اجتماعی ، فرهنگ و رسانه هاست .( 2001-کلنر و دورهام ).

اقتصاد سیاسی تأکید می کند که مناسبات قدرت به عنوان نیروها و فرآیند های بنیادین و تعیین کننده در بازار، باید در تحلیل ها مورد توجه قرار گیرد و برجسته شود . چشم پوشی از روابط قدرت در تحلیلهای اجتماعی ، سیاسی یا هر نوع تحلیل دیگری ، به هیچ وجه توجیه پذیر نیست . ( مسکو و لوین 2007) .
( وینسنت مسکو و دیوید لوین ).

نظریه مصرف: ( مصرف گرایی و زندگی روزمره )

نظریه مصرف رسانه ای و فرهنگی ، مؤید دور شدن از نظریه دریافت و نزدیک شدن به نظریه مصرف است. از دهه 1980 تا حدودی تحت تأثیر نظریه فمینیسم و به موازات چرخش فرهنگی در نظریه پست مدرن مطالعات مصرف رسانه ای به عنوان سنت نظری مجزا ظاهر شد . از این منظر، رسانه ها مواد لازم برای ایجاد هویت لذت و قدرت را می سازند . در نتیجه مصرف کنندگان ، تسخیر شدگان فرهنگ نیستند  بلکه کاربران فعال و منتقد فرهنگ عامه اند . کردارهای مصرف کنندگان ، سویه ای صرفاً اقتصادی ندارد بلکه با رؤیاها ، تسلی ها ، ارتباط و رویارویی ، ایماژ و هویت مربوط می شود .( موریس 1386).

فیسک ودوسرتو مصرف کنندگان را در موقعیت مقاومت در برابر صنایع فرهنگی و رسانه ای تعریف می کنند در مقابل جنکینز ، آبرکرامبی ، ولانگهرست مصرف کنندگان را اینگونه تعریف می کنند که به هنگام مصرف ، خودشان را تولید می کنند .( لافی 2007).

نظریه پُست مدرنیسم و ارتباطات ( رسانه ، تصویر و وانمایی )

مفهوم پست مدرنیسم علی رغم رواج گسترده ، مفهومی پیچیده و نامعنی است که طیف گسترده ای از رویکردهای مربوطه به رسانه ها را در بر می گیرد . لارنس کهون در اثر "از مدرنیسم تا پست مدرنیسم"
با تأکید دشوار و غامض بودن تلخیص معنای پست مدرنیسم را اذعان می کند .
پست مدرنیسم نوعاً مضامین زیر را مورد نقادی قرار می دهد :
1) حضور یا حاضر بودن ( در مقابل بازنمایی و ساختن 2) منشأ ( در مقابل پدیده ها ) 3) وحدت ( در مقابل کثر ت) 4) تعالی هنجارها ( در قابل درونی بودن آنها )
پست مـدرنیسم تلاش می کند در همه انواع فعالیت های فکری نشان دهد که آن چه دیگران آن را یک

" واحد " ، یک موجود، یا مفهوم منفرد و تام پنداشته اند یک کثرت است. دومینیک پنج ویژگی پست مدرنیسم را چنین بر می شمارد :

  1. از میان رفتن تمایز بین فرهنگ و جامعه
  2. تأکید بر سبک بیش از محتوا
  3. از میان رفتن تمایز بین هنر و فرهنگ والا وعامه
  4. به هم ریختگی کامل زمان و مکان
  5. افول فرار روایت ها

پست مدرنیسم می گوید: ایمان در برابر علم و عقل زایل شده است و هیچ اشتراک نظر و باور یا اعتقاد پایدار و ثابتی در عصر حاضر وجود ندارد . ( هیچ روایت اعظم وجود ندارد) ." لیوتار ".
جیمسون پست مدرنیسم را منطق فرهنگی سرمایه داری متأخر می داند و گراسبرگ با اشاره به فرایند تجاری شدن ، پست مدرن را در تلازم و تناسب با تجارت می داند ؛ زیرا تجارت پاسخ به نیازهای مصرف کننده و تبلیغ فعالانه مد ، سبک و تنوع طلبی و لذت جویی است .

عصر مدرنِ عقلانی - خطی در حال گذر است و هیچ ارزش فرهنگی پایدار و ثابتی وجود ندارد .- تجربه و واقعیت غیر واقعی ( خیالی ) و ناپایدار است.- ویژگی های فرهنگ جدید نوظهور ، التقاطی ، شوخ و شوک آور است . فرهنگ پست مدرن، فرهنگ تجاری است و هیچ ایده سامان بخش گسترده و معتبری در باره فرهنگ و جامعه وجود ندارد . اینها تماماً از ویژگی های فرهنگ پست مدرن است .

نظریه رسانه های جدید

New Media ، مجموعه ای متمایز از فناوری ارتباطات و دارای ویژگی های مشترک دیجیتالی بودن و دسترسی گسترده شهروندان به آن برای استفاده شخصی بوده و مفهوم آن واجد معانی ذیل است.

نظر خود را درباره «ماهيت نظريه هاى تازه در جهان رسانه (قسمت نهم)» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره ماهيت نظريه هاى تازه در جهان رسانه (قسمت نهم) فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.