در این مطلب می خوانید : [بستن]

يكشنبه ١٣ اسفند ١٤٠٢
محمد حسين صفرى

موج اول فمينيست از حق رأی زنان و بهره مندی آنها از حقوق قانونی و سیاسی برابر مردان دفاع می کرد ؛ ولی در موج دوم از سطح خواست های سیاسی فراتر رفت و به جنبه های شخصی ، روانی و جنسی ظلم به زنان پرداخت . به این معنا که ظلم در تمام شئون زندگی اجتماعی اعمال می شود و از بسیاری از جهات از خود خانواده شروع می شود . لذا هواداران جدید این نظریه علاقه مند به تحلیل آن چیزی هستند که سیاست زنـدگی روزمره نامیده می شود . این تحلیل شامل فرآیند تربیت کودکان برای ایفای نقش های مردانه و زنانه ، تقسیم کارهای خانه داری بین پسران و دختران و نیز اعمال سیاست های رفتار شخصی و جنسیتی . ( هی وود1379). یکی از مفاهیم کلیدی در نظریه پردازی در این زمینه پدر سالاری " مردسالاری " است . مفهوم کلیدی دیگر در این زمینه جنس و جنسیت است . فمینسیم رادیکال پدر سالاری را حاکمیت مطلق و جهانی مردان بر زنان و ساختاری محسوب می کند که مفاهیم مردانگی و زنانگی را به عنوان ویژگی های بیولوژیک ذاتی در زنان و مردان تفسیر می کند .

به باور فمینیست ها زنان زن متولد نمی شوند ؛ بلکه زن ساخته می شوند . تفاوت های جنسیتی را جامعه بوجود می آورد ؛ جامعه ای که تصمیم می گیرد زنان باید خود را با یک کلیشه رفتار زنانه که ساخته و پرداخته مردان است ، هماهنگ سازند .

فمینیست از دیدگاه لیبرال – سوسیالیست و رادیکال تفاوت دارد . به طور مثال فمینیست رادیکال ظلم جنسیتی را بنیادی ترین ویژگی جامعه می داند و سایر اشکال بی عدالتی ر ادر درجه دوم اهمیت قرار می دهند و یا در فمینیست سوسیالیست به ادعای تقسیم جنسیتی و محدود کردن زنان به قلمرو کار خانگی می پردازد .
هرزه نگاری عبارت از فرودستی آشکار زنان به لحاظ جنسیتی که به وضوح چه به شکل تصویر و چه به شکل کلمات نشان داده می شود . و همچنین یا به صورت اشیاء و یا کالای جنسی یا صورت فردی که دست و پای او بسته است و تکه تکه شده و مو و صورت زخمی ویا به صورت فرمانبری زبون و نمایش گری جنسی و یا در روایت های سرشار از خفت و خواری و ضرب و جرح تحقیر و شکنجه و یا این اشکال نشان داده می شوند .

تانیامودلسکی و جانیس رادوی دو نظریه پرداز فمینیست هستند و متأثر از آراء مالوی می باشند . این نظریه پردازان به اهمیت جنجال پردازی های زنان به ویژه هنگام تماشای سریال های آبکی و مطالعه داستان های عاشقانه به عنوان راه های گریز موقت از واقعیت های سخت و خشن روزمره تأکید می کنند .

پست فمینیست و موج سوم

پست فمینست مدعی است که صرفاً یک رویکرد در باره فمینیسم که بتواند همه زنانی را در میان نژادها و طبقات متفاوت نمایندگی کند ، وجود ندارد. و در مغایرت آشکار با اهدافی که برابری جنسیتی موج دوم فمینیسم ، پست فمینیسم می گوید : برابری جنسیتی کم و بیش تحقق یافته است و زنان مدتهاست که قربانی نظم پدر سالاری نیستند . ناتاشا والتر(1999) می نویسد : همه جا زنانی را می بینم که آزادتر و قدرتمندتر از گذشته هستند . این نظریه ریشه در درک و فهمی بسیار عامه پسند در باره زنانِ در قدرت که به وسیله رسانه ها در دهه 1980 دامن زده شده تا به حالا، دارد . آثاری که در این زمینه می باشد فیلم های سینمایی مثل « احمق » 1995 .

موج سوم فمینیسم بر جنبه های اصیل و واقعی لذت و میل زنانه و نیز خطرهای جدید برای استقلال و خودمختاری زنانه تأکید دارد . به نظر دَن لافی (2007) موج سوم فمینیسم تلاشی است برای پر کردن شکاف سیاست های موج دوم و شعار « انتخاب شخصی » پست فمینیسم ، با ارائه این استدلال که انتخاب شخصی زنان به لحاظ سیاسی مقید به بافت یا زمینه است ، دلالت دارد.

مردانگی در بحران

از دهه 1990 مورد بحث قرار گرفته است و میان مردان وزنان آشفتگی ایجاد کرده است . طبق این دیدگاه در آغاز قرن 21 مردان به طور جدی دچار مسئله و معضل شده اند . بسیاری از ناظران دگرگونیهای اقتصادی اجتماعی را موجب بحران مردانگی می دانند . مسائلی مثل تغییر در بازار کار و یا نرخ های طلاق افکار و تصورات سنتی در مورد مردان را رو به اضمحلال می داند . به عقیده آنتونی گیونز در حیطه های بی کاری – جرم و جنایت هویت های مردانه در حال تغییراست . از نظر فارل (1993) مردان جنسیتی یک بار مصرف هستند . آنها بیش از زنان در جنگ و خودکشی می میرند -و بیش از زنان قربانی خشونت و اضافه کاری و بیماری های روانی اند و بیش از 90% زندانی ها نیز مردان هستند (بارکر 1387). – درگزارش از یک روزنامه استرالیایی 1999- آمده است : مردان بیش از زنان چاق می شوند – دارای اختلالات زمان کودکی هستند – مردان بیش از ده برابر زنان دچار ایدز می شوند – در رفتارهای پرخطر درگیر می شوند و قربانی خودکشی می شوند .

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «ماهيت نظريه هاى تازه در جهان رسانه (قسمت هشتم)» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
: برای دریافت مشاوره درباره ماهيت نظريه هاى تازه در جهان رسانه (قسمت هشتم) فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.