درج نظر
مطالعه: 1 دقیقه
دومین یکشنبه ماه مه، روز جهانی مادر

دومین یکشنبه ماه مه، روز جهانی مادر

دومین یکشنبه ماه می، روز جهانی مادر است.
در این مطلب می خوانید : [بستن]

روز مادر روزی است که به یادبود و افتخار مادران در کشورهای مختلف گرامی داشته می‌شود. اگر می‌خواهید در مورد روز جهانی مادر بیشتر بدانید، با آسمونی همراه باشید.

دومین یکشنبه ماه مه ، روز مادر
دومین یکشنبه ماه مه ، روز جهانی مادر

روز جهانی مادر

روز جهانی مادر، در ماه می قرار دارد. اما این روز، تاریخ دقیقی ندارد زیرا دومین یکشنبه ماه می هر سال را روز مادر در نظر می‌گیرند. بنابراین، تاریخ تقویمی آن هر ساله در تغییر است. روز جهانی مادر در همه کشورها جشن گرفته نمی‌شود زیرا در کشورهای مختلف، از جمله در ایران، تاریخ دیگری برای قدردانی از مادران و روز مادر در نظر گرفته شده است.

تاریخچه روز جهانی مادر

تاریخچه روز جهانی مادر به سال های نخست 1850 میلادی باز می‌گردد که یکی از فعالان امور زنان به نام ان ریوس جارویس، انجمن‌هایی را برای کمک به سربازان جنگ تشکیل داد. مادرها در این انجمن‌ها حضور پیدا می‌کردند و هدف اصلی آن‌ها ایجاد صلح با دشمنان بود. مدتی پس از جنگ، روز دوستی مادران نیز ایجاد شد.

چند سال بعد، یعنی در سال 1870 یکی از فعالان این انجمن‌ها با نام جولیا واردهاو، بیانیه روز مادر را ارائه داد که مورد پسند مردم قرار گرفت. او در این بیانیه ذکر کرده بود که زنان نقش سیاسی فعال‌تری برای گسترش صلح به عهده بگیرند. سرانجام در سال 1924 دومین یکشنبه ماه می را به عنوان روز مادر تعیین کردند. این روز در کشورهایی مانند کانادا، بیشترِ کشورهای اروپایی، استرالیا، نیوزیلند، هند، چین، ژاپن، فیلیپین و آفریقای جنوبی جشن گرفته می‌شود.

  • در سال 1924 کنگره آمریکا دومین روز ماه مه را به عنوان روز مادر تعیین کرد.
  • کشورهایی مانند ایرلند و بریتانیا مستثنی از این قضیه هستند و روز مادر را در یکشنبه چهارم مه جشن می گیرند.
  • اکثر کشورهای عرب روز مادر را در بیست و یکم مارس جشن می‌گیرند.
  •  بیشتر کشورهای اروپای شرقی روز مادر را در تاریخ هشتم مارس یعنی در روز جهانی زن جشن می‌گیرند.
  • در کشور ژاپن، زادروز همسر وقت امپراتور را به عنوان روز مادر جشن می‌گیرند.
  • در کشور ایران هم پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 شمسی، روز 25 آذر به نام روز مادر نام گذاری شده بود. بعد از انقلاب این روز به سالروز ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) یعنی تاریخ 20 جمادی الثانی تغییر یافت و از آن روز به بعد هر ساله مردم کشورمان سال‌روز تولد دختر گرامی پیامبر اسلام را به عنوان روز مادر و روز زن گرامی می‌دارند.
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «دومین یکشنبه ماه مه، روز جهانی مادر» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.