زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ و اعمال نیمه شعبان

تاریخ و اعمال نیمه شعبان

کی از مهم‌ترین روزهایی که در ماه شعبان قرار گرفته، روز میلاد حضرت بقیة الله الاعظم،‌ حضرت حجه‌ابن‌الحسن (عج) است. این روز مقارن با نیمه شعبان است.

شعبان هشتمین ماه در گاه‌شماری هجری قمری است. ماه‌های رجب، شعبان و رمضان در میان مسلمانان اهمیّت زیادی دارند. از پیامبر اسلام (ص) چنین نقل شده‌ است که شعبان ماه من است. یکی از مهم‌ترین روزهایی که در ماه شعبان قرار گرفته، روز میلاد حضرت بقیة الله الاعظم،‌ حضرت حجه‌ابن‌الحسن (عج) است. این روز مقارن با نیمه شعبان است. از این رو و همچنین به خاطر عدم تطابق تقویم قمری با تقویم شمسی، هر ساله این سوال برای بسیاری از مردم  مطرح می‌شود که نیمه شعبان چه روزی در تقویم است؟

در این مطلب از آسمونی، تاریخ نیمه شعبان سال 1402 و همچنین اعمال ویژه نیمه‌ شعبان را برای شما مخاطبین گرامی بیان کرده‌ایم.

تاریخ نیمه شعبان

تاریخ نیمه شعبان 1402

تاریخ نیمه شعبان سال 1402 در تقویم شمسی 6 اسفند 1402
تاریخ نیمه شعبان در تقویم میلادی feb 25, 2024
تاریخ نیمه شعبان در تقویم قمری 15 شعبان 1445
تعطیلات نیمه شعبان 1402 چند روز است؟ یک روز: یکشنبه 6 اسفند

روز تولد امام دوازدهم شیعیان

سال تولد امام دوازدهم شیعیان را سال 255 یا 256 هجری‌قمری نقل کرده‌اند. علت اختلاف شاید این بوده‌ است که در سابق، تاریخ را با حروف ابجد می‌نوشتند و درباره سال تولد حجت‌بن‌حسن (عج) بین واژه‌های «نور» و «نهر» اختلاف است که این اختلاف ناشی از رسم‌ الخط ناقلین است.

زیارت امام زمان (عج)

یکی از فضیلت‌های نیمه شعبان، خواندن زیارت امام زمان (عج) است که ثواب بسیار زیادی داشته و سبب تعالی روح و تقرب به خدای متعال می‌گردد. در مفاتیح‌الجنان آمده است که خواندن این زیارت ارزشمند مانند زیارت کردن امام زمان صلوات اللّه علیه است.

دعای شب نیمه شعبان

شب نيمه شعبان، شب بسيار مباركى است. خواندن این دعا را شیخ و سید نقل کرده‌اند و به منزله زیارت امام زمان (صلوات‌الله‌علیه) است.

شب‌زنده‌داری و خواندن دعای کمیل در شب نیمه شعبان

در روایات و احادیث امامان شیعه (ع) شب نیمه شعبان از جمله پر فضیلت‌ترین شب‌ها برای احیا و شب‌زنده‌داری، دعا و عبادت است. شیعیان معتقدند خدا در این شب به تعداد موها و پشم‌های چهارپایان بندگانش را از آتش جهنم آزاد می‌کند و زمان‌های مرگ را ثبت و روزی‌های یک سال را تقسیم می‌کند و همه آنچه را که در طول سال واقع می‌شود نازل می‌سازد.

در روایتی از امام علی (ع) درباره خواندن دعای کمیل در این شب آمده‌ است:

قسم به کسی که جان علی در دست اوست، همه امور نیک و بدی که بر بندگان جاری می‌شود، از شب نیمه شعبان تا پایان سال، در این شب تقسیم می‌شود. هیچ بنده‌ای نیست که این شب را احیاء دارد و در آن دعای خضر بخواند، مگر آن که دعای او اجابت شود... بنشین ای کمیل و هنگامی که این دعا را حفظ کردی خدا را در هر شب جمعه، یا در هر ماه یک شب، یا یک بار در سال یا حداقل یک بار در طول عمرت، با آن بخوان که خدا تو را یاری و کفایت می‌کند و تو را روزی می‌دهد و از آمرزش او برخوردار می‌شوی.

پیام تبریک نیمه شعبان

در شب نیمه شعبان، مردم به صورت پیامک یا در شبکه‌های اجتماعی این روز عزیز را به یکدیگر تبریک می‌گویند و آرزوی فرج امام زمان (عج) را دارند. انواع مختلف پیام‌های تبریک نیمه شعبان و ولادت مهدی موعود را می‌توانید در لینک زیر ببینید.

عکس نوشته نیمه شعبان

نیمه شعبان
عکس نوشته نیمه شعبان
عکس پروفایل نیمه شعبان
عکس پروفایل نیمه شعبان
استوری نیمه شعبان
استوری نیمه شعبان
اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم عجل لولیک الفرج
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «تاریخ و اعمال نیمه شعبان» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.