زمان مطالعه: 4 دقیقه
آشنایی با استان کرمان

آشنایی با استان کرمان

: استان کرمان درجنوب شرقی ایران واقع شده و ازشمال بااستانهای خراسان و یزد، از جنوب با هرمزگان، از شرق با سیستان وبلوچستان و ازغرب بافارس همسایه است.

مشخصات جغرافیایی

آشنایی با استان کرمان
آشنایی با استان کرمان

این استان از نظر جغرافیایی بین 55 درجه و 25 دقیقه تا 32 درجه ی پهنای شمالی و 26 درجه و 53 دقیقه تا 29 درجه و 59 دقیقه ی در ازای شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است.

استان کرمان یکی از پهناورترین استان های دریا مرتفع ترین شهرستان استان است.

میزان بارندگی به حدود 120 میلی متر در سال می رسد. در سرشماری سراسری سال 1375 جمعیت این استان 2008565 نفر برآورده شده است.

صنایع و معادن

kerman-province
kerman-province

صنایع استان کرمان به دو دسته صنایع دستی و ماشینی تقسیم می شوند. صنایع دستی شامل شال، پته و ترمه است که به غیر از پته دوزی باقی از رونق سابق برخوردار نیستند. صنایع دستی کارگاهی چون: قالی بافی، جاجیم بافی، گلیم بافی و خورجین بافی از صنایع رایج این استان به شمار می رود.

صنایع ماشینی استان به سه دسته کارگاهی کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم می شوند که از این صنایع می توان سیمان، خانه سازی، نوشابه سازی، قند، ذغال سنگ و مس که معروفیت جهانی دارد را نام برد. معادن استان در تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع کشور نقش ارزنده ای بر عهده دارند. معادن سرشار آهن، ذغال سنگ، مس و دیگر فلزات چرخ های صنعت استان و کشور را به گردش در می آورند.

معادن ذغال سنگ قسمتی از نیاز کارخانه ذوب آهن اصفهان را تامین می کنند. منابع مس سرچشمه کرمان که به گواهی کارشناسان از غنی ترین و خالص ترین معادن مس درجهان به شمار می رود، از مشخصه های ویژه اقتصادی استان کرمان محسوب می شود.

از نظر اقتصادی منطقه ویژه و آزاد تجاری سیرجان اهمیت استان کرمان را افزایش داده است. این منطقه ویژه صرف نظر از تاثیراتی که در توسعه اقتصادی کل استان داشته، ‌از دیدگاه توسعه جهانگردی نیز اهمیت زیادی دارد.

سیرجان گذرگاه اصلی انتقال کالا به کشورهای خاور ایران و هم چنین اروپا و خلیج فارس بوده و مسیر رفت و برگشت کلیه کالاهای تجاری از بندر شهید رجایی هرمزگان به کشورهای آسیای میانه، قفقاز و روسیه است. در واقع این شهر محل اتصال کلیه محورهای ترانزیتی و حمل و نقل کالا از جنوب به شمال، خاور و باختر ایران و سایر کشورهای شمالی، خاوری و باختری اروپا و خلیج فارس است. راه ترانزیت اصلی زمینی (جاده ای و ریلی) از طریق بندر شهید رجایی به استان های بزرگ و صنعتی کشور(کرمان ـ فارس‌ ـ یزد)، از مسیر این شهرستان و منطقه ویژه اقتصادی عبور می کند.

این منطقه به عنوان یک قطب اقتصادی ویژه بر بستر مزیت های باراندازی، در ساختار اقتصادی استان کرمان نقش و موقعیت قابل توجهی را احراز کرده است و در آینده نیز بر اهمیت این جایگاه اقتصادی افزوده خواهد شد.

پیشینه تاریخی

آشنایی با استان کرمان
آشنایی با استان کرمان

نام کرمان در دوره های قبل از اسلام،‌ «بوتیا» و «کارامانیا» بوده است. برخی عقیده دارند که کرمان دگرگون شده کلمه «کریمان» است و عده ای نیز آن را مشتق از «کارمانیا» قدیم به معنی «جایگاه دلاوری و نبرد» ذکر می کنند. در حالی که تواریخ عرب و یهود، «کرمان» را فرزند هیتال یا هپتال از نبیره های نوح می دانند، کتب فارسی از طهمورث به عنوان جد وی یاد می کنند.

هرودوت از شش نژاد فارسی نام می برد که یکی از آن ها «گرمانیان» است. مرکز کرمان را در قدیم «گواشیر» و «بردشیر» می خواندند. «گواشیر» در اصل «کوره اردشیر» یعنی شهر اردشیر بوده که به تدریج «گواشیر» شده است.

از لحاظ تاریخی سابقه سکونت و استقرار انسان در دیار کرمان به هزاره چهارم قبل از میلاد می رسد. این منطقه یکی از قدیمی ترین نواحی ایران به شمار می رود و در گذر زمان، گنجینه های فرهنگی، تاریخی گرانبهایی در آن پدید آمده است که نمایان گر روند تاریخی و حیات اقتصادی ـ اجتماعی آن است.

وجود هر فضای تاریخی در کرمان بیان گر بخشی از زوایا و ابعاد زندگی مردم و حکومت های این مرز و بوم می باشد. تاسیس و تخریب، مرمت و انهدام، همه نشان گر حیات پر جنب و جوش این دیار ناشناخته است. کمی آثار تاریخی کرمان در مقایسه با شهرهایی چون اصفهان و شیراز به دلیل آسیبی است که حوادث ناگوار تاریخ در این منطقه پدید آورده است. همین معدود آثار نیز نشانه توانایی، پایداری و کوشش های مردم این خطه از کشور است.

کشاورزی و دامداری

kerman-province
kerman-province

با توجه به شرایط اقلیمی و میزان منابع آب و موقعیت اجتماعی و روش کشت زمین ها،

استان کرمان را به سه منطقه کشاورزی تقسیم می کنند:

 1. مناطق کشاورزی خشک و کویری (رفسنجان، زرند، سیرجان و …)
 2. مناطق کشاورزی معتدل کوهستانی(بافت، بردسیر و …)
 3. مناطق کشاورزی گرمسیری (بم، جیرفت، کهنوج و …)

ازمهم ترین محصولات کشاورزی این استان می توان گندم، جو، هلو، آلبالو، آلو، لیمو شیرین، لیمو ترش، نارنگی، نارنج و گریپ فروت) و خرما تولید می شود.

این گونه محصولات در مناطق بم، جیرفت، شهداد و در جنوب خاوری شهرستان بافت کشت می شوند. مرکبات شهداد مرغوبیت خاص وشهرت خوبی در ایران دارند.از استان کرمان بیش از 95 درصد محصول پسته ایران به دست می آید و این استان بیش از 5/87 درصد از باغات پسته کشور را به خود اختصاص داده است.

در میان شهرستان های استان کرمان که باغ پسته دارند، رفسنجان با بیش از 70 درصد کل تولید پسته و تعداد باغ پسته، رتبه اول را دارا ست. دام پروری به سه روش روستایی، عشایری و صنعتی صورت می گیرد. با این همه به علت خاک نه چندان حاصل خیز منطقه و محدودیت مراتع سرسبز، دام پروری از رونق بالایی برخوردار نیست.

راه های دسترسی به استان کرمان عبارتنداز : 

 1. راه آسفالته اصلی تهران ـ بندرعباس از رفسنجان و سیرجان عبور می کند.
 2. راه آسفالته اصلی تهران ـ چابهار، نیز از شهر کرمان می گذرد.
 3. راه آسفالته اصلی کرمان ـ فردوس ـ گناباد‌ ـ تربت حیدریه ـ مشهد به درازای 910 کیلومتر، به سمت شمال خاور
 4. راه آسفالته اصلی کرمان ـ جیرفت ـ کهنوج ـ بندر عباس به درازای 546 کیلومتر، به سمت جنوب
 5. راه آسفالته اصلی کرمان ـ رفسنجان ـ شهر بابک ـ مهریز‌ ـ یزد به درازای 585 کیلومتر، به سمت شمال باختر
 6. راه فرعی راور ـ شیطور به درازای 112 کیلومتر، به سمت شمال باختر
 7. راه آسفاته اصلی کرمان ـ بافت به درازای 156 کیلومتر، به سمت جنوب
 8. راه اسفالته اصلی کرمان ـ زرند به درازای 83 کیلومتر، به سمت شمال باختر
 9. راه آسفالته اصلی سیرجان ـ بافت به درازای 129 کیلومتر، به سمت خاور
 10. راه آهن سراسری تهران ـ بندرعباس از استان کرمان، شهرستان سیرجان می گذرد.
 11. راه آهن بافق ـ زرند ـ کرمان
 12. فرودگاه کرمان
 13. فرودگاه رفسنجان
 14. فرودگاه بم
 15. فرودگاه جیرفت
 16. فرودگاه سیرجان
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «آشنایی با استان کرمان» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.