زمان مطالعه: 1 دقیقه
گنبد آهنین

گنبد آهنین

گنبد آهنین توسط کمپانی اسرائیلی رافائل در سال ۲۰۱۱ ساخته شده که یک سامانه دفاع هوایی کوتاه‌برد است و می‌تواند راکت‌ها و گلوله‌های توپ را در فاصله ۴ تا ۷۰ کیلومتر هدف قرار دهد.

گنبد آهنین (Iron Dome) سیستم دفاع موشکی اسرائیل است که راکت‌ها و گلوله‌های توپ را هدف قرار می‌دهد. گنبد آهنین یکی از مهم‌ترین ابزارهای تسلیحاتی اسرائیل می‌باشد که در کاهش خسارات ناشی از حملات موشکی نقش زیادی داشته است. اگر می‌خواهید درباره سیستم گنبد آهنین بیشتر بدانید پس در ادامه با آسمونی باشید تا به معرفی گنبد آهنین بپردازیم.

نام گنبد آهنین
سال ساخت ۲۰۱۱
وزن ۲۰۰ پوند
طول ۹ فوت و ۱۰ اینچ
طراح کمپانی اسرائیلی رافائل

 

گنبد آهنین

راه‌اندازی گنبد آهنین

اسرائیل سال‌ها است که بر سر مرزهای مرتبط با فلسطین با این کشور و همینطور حزب‌الله لبنان در حال نبرد است. امیر پرتس وزیر جنگ وقت اسرائیل پس از جنگ ۳۳ روزه اعلام کرد که کمپانی اسرائیلی رافائل که یک شرکت فناوری و تولید جنگ‌افزار اسرائیلی است، برای مقابله با تهدیدهای آینده یک سپر دفاع موشکی بسیار قوی خواهد ساخت که جلوی حملات راکتی به اسرائیل را بگیرد تا اینکه سال ۲۰۱۱ گنبد آهنین ساخته شد. پروژه گنبد آهنین فقط در طول پنج سال اول حدود ۵۵ میلیون دلار هزینه داشته است.

سامانه دفاع هوایی اسرائیل

مشخصات گنبد آهنین

گنبد آهنین برای مقابله با راکت‌های کوتاه‌برد، گلوله‌های توپ و خمپاره طراحی شد و همینطور از قابلیت رهگیری و انهدام هواپیماهایی که در ارتفاع حداکثر ۱۰ هزار متری از سطح زمین پرواز می‌کنند برخوردار است و می‌تواند به عنوان یکی از لایه‌های دفاع هوایی ضدهواپیمای اسرائیل که از سیستم‌های موشکی بهینه شده پاتریوت در خط اول و هاوک در خط دوم تشکیل می‌شود از آسمان مناطق مختلف اسرائیل محافظت کند.

چگونگی هدف قرار دادن گنبد آهنین

نحوه کار گنبد آهنین

نحوه کار گنبد آهنین به این صورت است که در ابتدا رادار راکت ورودی را در فاصله ۴ تا ۷۰ کیلومتری از باتری شناسایی می‌کند و اطلاعات مسیر پرواز راکت را به مرکز فرماندهی و کنترل ارسال می‌کند. مرکز کنترل محل برخورد را محاسبه و پیش‌بینی می‌کند که آیا راکت قرار است به مناطق مسکونی و زیرساخت‌ها برخورد کند یا خیر و سپس سیستم، راکت‌هایی را هدف قرار می‌دهد که بیشترین تهدید را برای زیرساخت‌ها ایجاد می‌کنند در صورت روبرو شدن با تهدیدات چندگانه همزمان، راکت‌هایی که احتمالا به مناطق غیرمسکونی یا دریا برخورد کنند را نادیده می‌گیرد. در این لحظه سیستم کنترل به یک پرتابگر متصل می‌شود که در صورت تشخیص توجیه‌پذیر بودن عملیات مهار، موشکی را برای نابود کردن راکت شلیک می‌کند.

Iron Dome

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «گنبد آهنین» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.