زمان مطالعه: 1 دقیقه
27 ژانویه؛ روز جهانی یادبود هولوکاست

27 ژانویه؛ روز جهانی یادبود هولوکاست

هر ساله در 27 ژانویه به یاد تراژدی هولوکاست که در جنگ جهانی دوم رخ داد مراسمی برگزار می شود. این روز یادآور نسل‌کشی 6 میلیون یهودی به دستور هیتلر است.

روز جهانی یادبود هولوکاست روزی بین‌المللی است که هر سال در 27 ژانویه به یاد تراژدی هولوکاست که درجنگ جهانی دوم رخ داد برگزار می‌شود. این روز یادآور نسل‌کشی است که منجر به مرگ حدود 6 میلیون نفر یهودی، 5 میلیون نفر اسلاوها، 3 میلیون معلول شد.

کودکان یهودی در اردوگاه آشویتس
کودکان یهودی در اردوگاه آشویتس

 

در تاریخ 1 نوامبر 2005 در طی چهل و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای اعلام شد که این قطعنامه پس از یک جلسه ویژه در 24 ژانویه 2005 به تصویب رسید که به موجب آن مجمع عمومی سازمان ملل متحد شصتمین سالگرد آزادی اردوگاه‌های کار اجباری و پایان هولوکاست را اعلام کرد. در 27 ژانویه 1945، اردوگاه آشویتس بزرگ‌ترین اردوگاه مرگ آلمان نازی، توسط ارتش سرخ آزاد شد.

به‌موجب قطعنامه 60/7، روز ملی بزرگداشت یادبود قربانیان توسط رومان هرتسوگ رئیس‌جمهور فدرال آلمان ثبت شد و (روز یادبود قربانیان سوسیالیسم ملی) در 3 ژانویه 1996 و روز یادبود هولوکاست در 27 ژانویه هر سال از سال 2001 به بعد در بریتانیا برگزار می‌شود. روز یادبود هولوکاست نیز یک رویداد ملی در انگلستان است و در ایتالیا تعطیلات عمومی می‌باشد.

ورودی اردوگاه آشویتس
ورودی اردوگاه آشویتس

 

قطعنامه 60/7 مجمع عمومی

آسمونی: قطعنامه 60/7 که روز 27 ژانویه را به عنوان روز جهانی یادبود هولوکاست مطرح کرد، از همه کشورهای عضو سازمان ملل متحد می‌خواهد که به خاطر احترام به قربانیان هولوکاست به این روز احترام بگذارند و برنامه‌های آموزشی مربوط به تاریخ هولوکاست را برای جلوگیری از تکرار [نسل‌کشی] تشویق می‌کند.

هر گونه انکار هولوکاست را به عنوان یک رویداد رد می‌کند و هرگونه تحریک، آزار و اذیت یا خشونت علیه افراد یا جوامع بر اساس مبانی نژادی یا اعتقادات مذهبی را محکوم می‌کند. این سازمان همچنین خواستار حفظ و نگهداری مکانهای مربوط به هولوکاست شامل اردوگاه‌های مرگ نازی، اردوگاه‌های مراقبتی، اردوگاه‌های کار اجباری و زندان‌ها شده‌است و همچنین برای ایجاد یک برنامه تبلیغاتی و بسیج جامعه برای یادآوری و آموزش هولوکاست فراخوان داده‌است.

یادواره قربانیان هولوکاست
یادواره قربانیان هولوکاست

 

ماهیت متن قطعنامه روی دو موضوع تأکید دارد: اول بزرگداشت خاطره کسانی که در طول هولوکاست قتل‌عام شده‌اند، و دوم آموزش نسل‌های آینده برای وحشت از اینگونه اقدامات است.

بنابراین روز بین‌المللی به خاطر قربانیان هولوکاست، روزی است که ما باید تعهد خود را نسبت به حقوق بشر تکرار کنیم. [...]ما همچنین باید فراتر از یادآوری، اطمینان حاصل کنیم که نسل‌های جدید این تاریخ را می‌دانند. ما باید درس‌های هولوکاست را به جهان امروز یادآوری کنیم؛ و ما باید تمام تلاش خود را انجام دهیم تا همه مردم بتوانند از حمایت و حقوق سازمان ملل حمایت کنند.

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «27 ژانویه؛ روز جهانی یادبود هولوکاست» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.