زمان مطالعه: 2 دقیقه
8 آگوست، روز بین المللی گربه

8 آگوست، روز بین المللی گربه

گربه یکی از قدیمی ترین حیوانات خانگی محسوب می شود؛ با این حال اطلاعات زیادی در مورد روند اهلی شدن این حیوان وجود ندارد

تاریخ 8 اوت (17 مرداد) به نام روز بین المللی گربه (International Cat Day) نامگذاری شده است. در ادامه با آسمونی همراه باشید.

8 آگوست، روز بین المللی گربه

باستان شناسان در تحقیقات خود در جزیره قبرس (سال 1983)، استخوان فک گربه ای با قدمت 8 هزار سال را کشف کردند. با این حال محققان بر این باور بودند که اهلی کردن گربه ها با چندین هزار سال قبل باز می گردد. سال 2004، در ادامه اکتشافات در قبرس، باستان شناسان موفق به کشف استخوان های گربه ای شدند که در کنار انسان دفن شده بود.

این کشف ثابت کرد که گربه های باستانی این جزیره، اهلی شده بودند و سابقه اهلی شدن این حیوانات به 1500سال عقبتر بازمیگردد. سال 2007، قطعه دیگری از پازل روند اهلی شدن گربه ها کامل شد و محققان با آنالیزهای ژنتیکی دریافتند، جد گربه های اهلی امروزی، گربه وحشی آفریقایی (Felis silvestris lybica) است که هنوز هم وجود داشته و در شمال آفریقا و شبه جزیره عربستان زندگی می کند. نتایج بدست آمده نشان داد، گربه ها حدود 12 هزار سال قبل در این مناطق اهلی شدند.

این حیوانات با حفظ برخی خصوصیات وحشی مثل شکارگری و براساس نفع دوطرفه، به زندگی با انسان روی آوردند. همزمان با آغاز عصر کشاورزی و حضور جوندگان در انبارهای غلات، انسان با دادن غذا به گربه ها، از آنها برای شکار موش و سایرجوندگان موذی استفاده کرد. این نفع دو طرفه تاکنون ادامه یافته و اکنون، این پشمالوهای دوست داشتنی به محبوب ترین حیوان خانگی انسان تبدیل شده است. گفته میشودکه نگهداری از گربه، به بهبود سلامت روان، کاهش استرس، اضطراب و افسردگی کمک میکند.

سابقه نامگذاری روزی به نام دوست پشمالوی انسان

نخستین بار در سال 2002، صندوق بین المللی رفاه حیوانات (IFAW) با همراهی گروه های حامی حیوانات تاریخ 8 اوت را به عنوان روز بین المللی گربه ها نامگذاری کردند. پرشین (Persian)، سیامی (Siamese)، برمه ای (Burmese)، بنگال (Bengal) و مانچکین (Munchkin) از جمله معروف ترین نژادهای شناخته شده گربه در جهان محسوب می شوند.

آیا گربه‌ها محبوب‌تر از سگ‌ها هستند؟

گفته می شود که سگ، دوست باوفای انسان است. امابا جستجو در اینترنت و شبکه های اجتماعی، بامیلیونها عکس از گربه ها مواجه میشوید. حال این سوال مطرح می شود که سگ یا گربه؟ کدام محبوب تر هستند؟ آمارهانشان میدهد، 36.5 درصد از مردم آمریکا در منازل خود سگ دارند که این میزان برای گربه 30.4 درصداست. با این حال، جمعیت گربه های این کشور 5 میلیون بیشتر از تعداد سگ ها بوده و بالغ بر 76 قلاده تخمین زده می شود.

جمعیت گربه‌ها در جهان

تخمین زده می شود که بین 500 تا 600 میلیون گربه در سراسر جهان وجود داشته باشد. براساس آخرین گزارش ورلداطلس (worldatlas) مربوط به ماه مارس 2017،کشورهای ذیل دارای بیشترین تعدادجمعیت گربه درجهان هستند:

  • آمریکا: 76.5 میلیون
  • چین: 53 میلیون
  • روسیه: 12.75 میلیون
  • برزیل: 12.5 میلیون
  • فرانسه: 9.5 میلیون
  • ایتالیا: 9.5 میلیون
  • انگلیس: 7.75 میلیون
  • آلمان: 7.75 میلیون
  • اوکراین: 7.5 میلیون
  • ژاپن: 7.25 میلیون
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «8 آگوست، روز بین المللی گربه» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.