زمان مطالعه: 6 دقیقه
بهبود طعم قهوه با رعایت 11 نکته کلیدی

بهبود طعم قهوه با رعایت 11 نکته کلیدی

قهوه نوشیدنی محبوبی است که باعث افزایش انرژی و بهبود خلق و خو می شود.

قهوه نوشیدنی محبوبی است که باعث افزایش انرژی و بهبود خلق و خو می شود. اما گاهی اوقات ممکن است طعم قهوه مورد پذیرش ما واقع نشود. در واقع چندین عامل کلیدی و مهم وجود دارند که می توانند طعم قهوه را به طرز چشمگیری بهبود دهند. در این مقاله به این نکات مهم خواهیم پرداخت تا بتوانید قهوه مورد علاقه خود را در خانه یا محل کار خود دم آوری کنید. با متخصصین کافه مال همراه باشید.

11 نکته کلیدی در بهبود طعم قهوه

دم آوری قهوه در خانه نه تنها آسان بلکه لذت بخش است. تنها کافیست دانش استفاده دم افزار خود را دانسته و سپس شروع به کسب تجربه کنید. با رعایت تکنیک های ساده شما قادر خواهید بود تا قهوه ای بی نظیر و کامل در خانه تهیه کنید. نکات کلیدی زیر را همواره در نظر داشته باشید.

1- استفاده از قهوه تازه و با کیفیت

اولین نکته قبل از تهیه قهوه، انتخاب قهوه مناسب طبق ذائقه و سلیقه شماست. در هنگام خرید قهوه به تاریخ برشتگی و رست آن توجه کنید. در صورت امکان از آسیاب قهوه تازه استفاده کنید. بخش بزرگی از چیزی که عطر و طعم قهوه را پیچیده و خاص می کند، ترکیبات معطر موجود در دانه های قهوه پس از برشتگی و آسیاب است. با گذشت زمان آسیاب، طعم قهوه به مراتب کمتر و کهنه می شود. توصیه می شود بلافاصله پس از آسیاب قهوه، عصاره گیری را انجام دهید.

2- دستگاه اسپرسو خود را تمیز کنید

توصیه ما این است که در نظافت دستگاه خود پس از هر بار استفاده غافل نشوید. بعد از تهیه یک شات اسپرسو، حتما پرتافیلتر خود را باز کرده و با آب گرم شستشو دهید. در صورتی که پرتافیلتر شما به همراه کیک قهوه به دستگاه نصب باشد، چربی های قهوه باعث انسداد و رسوب خروجی آب می شوند. بهتر است آب را به صورت تازه دورن مخزن خود بریزید و از کهنه شدن آب جلوگیری کنید.

در صورتی که دستگاه شما پس از استفاده مکرر، مثل سابق قدرت و توان ندارد نگران نباشید. شما می توانید از انواع محلول های رسوب زدا مخصوص مدل دستگاه خود استفاده کنید. اگر همچنان مشکل دستگاه شما برطرف نشد زمان آن رسیده است که دستگاه خود را به یک متخصص جهت سرویس کامل بسپارید.

در نهایت برای افزایش طول عمر دستگاه و حفظ کیفیت عصاره گیری قهوه، از نظافت منظم دستگاه خود غافل نشوید.

3- فیلتر قهوه مناسب

در صورتی که از دم افزار های نسل سوم و دمی استفاده می کنید، فیلتر مناسب با دم افزار خود را تهیه کنید. امروزه انواع فیلتر کاغذی، پارچه ای و فلزی در بازار عرضه می شوند. متخصصین قهوه براین باورند که بهترین فیلتر قهوه در روش های دمی، فیلتر کاغذی است. پس از قرارگیری فیلتر درون دم افزار، آن را با آب گرم خیس کنید. این امر سه پیامد خواهد داشت.

  • چسبیده شدن فیلتر کاغذی به بدنه دم افزار

  • گرم شدن مخزن دم افزار

  • از بین رفتن بوی کاغذی فیلتر در قهوه نهایی

4- استفاده از آب تصفیه

نکته کلیدی دیگر در تهیه یک فنجان قهوه بی نظیر، میزان سختی آب است. برخی افراد آب معدنی را بهترین آب جهت عصاره گیری قهوه می پندارند. این در حالی است که میزان جامدات محلول (TDS)، در آب معدنی برای قهوه ایده آل نیست. بهتر است از آب تصفیه شده برای دم آوری قهوه خود استفاده کنید. آب تصفیه شده کمترین میزان جامدات محلول را دارد و بر طعم نهایی قهوه تاثیر کمتری می گذارد.

5- بلومینگ (شکوفه زدن)

در قهوه ساز های دمی، مرحله بلومینگ یک مرحله مهم محسوب می شود. در این عمل آب در دو مرحله به فاصله 30 ثانیه به پودر قهوه آسیاب شده اضافه می گردد. با این عمل دی اکسید کربنی که در طول فرآیند رست داخل دانه قهوه محبوس می شود آزاد می گردد. این مرحله با آزادسازی حباب ها بر روی سطح قهوه همراه است که به شکوفته زدن نیز معروف است.

6- دما و نسبت های قهوه

امروزه انواع دم افزارها جهت تهیه قهوه در بازار عرضه می شوند. قهوه جوش ها، قهوه سازهای برقی و دم افزار های نسل سوم از محبوب ترین روش های تهیه قهوه هستند. برای اینکه بتوانید قهوه ای کامل و بی نظیر دم آوری کنید، دمای آب و نسبت آب به قهوه را در نظر بگیرید.

خبر خوب این است که با تجربه مراحل دم آوری، می توانید به نسبت های مورد علاقه خود جهت سنگین یا سبک کردن قهوه خود برسید. در صورتی که به دنبال نسبت های دم آوری قهوه با دم افزارهای مختلف هستید، می توانید آن را در مجلات تخصصی سایت کافه مال مشاهده کنید.

7- استفاده از اسکیل (ترازو)

اغلب افرادی که در خانه خود به دنبال تهیه قهوه هستند از قانون ساده 2 قاشق غذاخوری قهوه برای 6 اونس آب استفاده می کنند. اگر متعجب هستید که چگونه قهوه ای که در کافی شاپ سفارش می دهید طعمی متفاوت دارد به دنبال نکات کلیدی اما ساده باشید. نکته دیگر استفاده از اکسسوری مناسب مانند اسکیل است. اسکیل این امکان را به شما می دهد تا وزن دقیق قهوه و آب (حجم نهایی) را اندازه گیری کنید. با در نظر گرفتن اعداد و یافتن رسپی های مختلف پس از تجربه قهوه ها، می توانید طعم منحصربه فرد خود را به آسانی تکرار کنید.

8- دستگاه آسیاب قهوه مناسب

استفاده از آسیاب قهوه تازه بر کسی پوشیده نیست. اهمیت آسیاب قهوه تازه را با نان تازه مقایسه می کنند. نکته کلیدی، استفاده از آسیاب قهوه مناسب برای پاسخ به نیاز افراد خواهد بود. امروزه انواع آسیاب قهوه دستی و برقی در بازار عرضه می شوند که هر کدام مزایا و معایبی دارند. یکی از نکات مهم در خرید آسیاب قهوه برقی، تیغه آن است که در فرآیند آسیاب دانه ها نقش بسزایی دارند. در این باره مقاله کاملی با عنوان راهنمای خرید دستگاه آسیاب قهوه بر اساس تیغه در سایت کافه مال در دسترس است.

9- درجه درشتی و ریزی آسیاب قهوه

در صورتی که قهوه های خود را به صورت تازه آسیاب می کنید، مهم است که با توجه به نوع دم افزار خود درشتی و ریزی دانه ها را مشخص کنید. درجه آسیاب قهوه نقش بسزایی در آزاد سازی نت های طعمی در دم آوری خواهد داشت.

10- انتخاب مکان مناسب برای نگهداری از قهوه ها

از دیگر نکات مهم در تهیه یک فنجان قهوه با کیفیت، نگهداری از دانه یا پودر آسیاب شده قهوه تا قبل از دم آوری است. در ابتدا به میزان مصرف قهوه خود توجه کنید و با توجه به میزان مصرف اقدام به خرید کنید. خرید حجم کم و زودهنگام را سرلوحه خود قرار دهید. پس از خرید قهوه، آن را در محیطی تاریک و به دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید. از ظروف کدر درب دار جهت جلوگیری نور و هوا به قهوه استفاده کنید. برخی افراد تصور می کنند یخچال می تواند گزینه مناسبی برای نگهداری قهوه باشد اما به دلیل وجود مواد غذایی مختلف در یخچال و تاثیر بر طعم قهوه، پیشنهاد می شود قهوه خود را درون کمد تاریک خود نگهداری کنید. با نگهداری قهوه در محیطی بی رایحه می توانید از طعم اصلی آن بهره مند شوید.

11- خرید قهوه از فروشگاه معتبر

با محبوبیت روزافزون قهوه، اکثر فروشگاه های مواد غذایی و زنجیره ای نیز اقدام به فروش قهوه کرده اند. با این وجود بهتر است برای تهیه قهوه به فروشگاه های تخصصی قهوه مراجعه کنید. فروشگاه های تخصصی قهوه با توجه به میزان فروش خود اقدام به تهیه قهوه می کنند تا بهترین کیفیت را به مشتریان خود ارائه دهند. این در حالی است که در برخی از سوپرمارکت ها، چندین ماه از تاریخ رست قهوه گذشته و قهوه کهنه شده است. بهترین زمان مصرف قهوه پس از رست و برشتگی تا سه ماه خواهد بود. همچنین متخصصین توصیه می کنند دانه های قهوه خود را کمی قبل از دم آوری آسیاب کنید تا بهترین طعم ممکن را تجربه کنید.

آیا قهوه خراب می شود؟

خیر. دانه های قهوه خراب نمی شوند. نکته مهم این است که بعد از رست و برشتگی کامل و آسیاب، کیفیت قهوه کم کم از بین می رود و از ماهیت جذاب خود فاصله می گیرد. پیشنهاد ما برای ایده آل ترین حالت، استفاده از قهوه تازه در هفته 4م بعد از رست و پختگی دانه است. از این رو، حتما به تاریخ رست قهوه خود بر روی بسته قهوه توجه کنید.

سخن پایانی

یکی از لذت بخش ترین کارها تهیه قهوه در خانه است. با کمی آزمون و خطا و رعایت 11 نکته ساده اما کلیدی مطلب فوق می توانید قهوه ای بی نظیر در منزل برای خود و خانوادتان تهیه کنید. استفاده از قهوه تازه و با کیفیت بنا بر ذائقه و سلیقه، تمیز نگه داشتن دم افزار پس از هربار استفاده، استفاده از فیلتر قهوه مناسب دم افزار، استفاده از آب مناسب جهت دم آوری، رعایت دما و نسبت های قهوه، در نظر گرفتن بلومینگ و شکوفه زدن قهوه، استفاده از ابزار های مناسب مانند اسکیل (ترازو)، انتخاب آسیاب قهوه مناسب و دقت به درجه درشتی و ریزی پودر آسیاب شده نسبت به نوع دم افزار، دقت در خرید از فروشگاه های معتبر قهوه و مکان مناسب برای نگهداری قهوه از نکات کلیدی جهت تهیه قهوه با کیفیت است.ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «بهبود طعم قهوه با رعایت 11 نکته کلیدی» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.