درج نظر
مطالعه: 1 دقیقه
15 رمضان؛ ولادت امام حسن مجتبی (ع)

15 رمضان؛ ولادت امام حسن مجتبی (ع)

روز پانزدهم ماه رمضان مصادف با سالروز میلاد حضرت امام حسن مجتبی است که به نام روز تکریم خیرین نامگذاری شده است.
در این مطلب می خوانید : [بستن]

میلاد حضرت امام حسن مجتبی 

روز پانزدهم رمضان سال سوم هجری قمری آسمان مدینه به برکت تولد کودکی در بیت نبوت و امامت نور باران گردید. نوزاد را جهت نامگذاری خدمت حضرت علی (ع ) آوردند اما آن حضرت فرمود در این کار بر پیامبر خدا سبقت نمی‌جویم. پیامبر (ص ) نیز وقتی نوزاد را دید فرمود در نامگذاری او بر خدا پیشی نمی‌گیرم. در این هنگام جبرئیل به دستور خدا نازل شد و پس از ابلاغ سلام و تبریک الهی عرض کرد خداوند نام حسن را برایش انتخاب فرموده است.

امام حسن مجتبی (ع) از اوایل کودکی در خدمت پیامبر رشد یافت و در پای منبر آن حضرت درس‌های زیادی از اسلام گرفت. بعد از رحلت پیامبر که مصادف با هفت سالگی امام حسن بود، ایشان مانند سربازی فداکار در رکاب مولی و پدرش حضرت علی (ع) حاضر شد.

بعد از شهادت حضرت علی (ع) امام حسن به عنوان دومین امام شیعیان زمامداری و خلافت مسلمین را بر عهده گرفت . اگر چه دوران خلافت آن حضرت مملو از فتنه‌های دشمنان و حیله‌های آنان بود اما درایت و ذکاوت امام حسن مانع بروز اختلاف در میان مسلمانان شد. امام دوم شیعیان در 47 سال عمر شریف خود جلوه‌ای از شجاعت،‌ تقوا و کرامت برای مردم بود.

روز تکریم خیرین

بر اساس مصوبات هشتصد و بیست و پنجمین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ 4 دی 1398؛  15 رمضان سالروز تولد امام حسن مجتبی (ع) به عنوان روز تکریم خیرین نامگذاری شده تا مسلمانان و پیروان واقعی آن حضرت با الهام از مقتدای خود که الگویی از کرامت و بخشندگی بود، دست نیاز ایتام و نیازمندان را گرفته و در حد توان خود به کمک فقرا بشتابند.

لازمه شیعه و پیرو بودن برای ائمه، تبعیت از دستورهای آنان و الگو گرفتن از رفتارهای آن‌ها است. امام حسن (ع) چندین بار اموال و ثروت خود را به فقرا بخشیده و هیچ وقت خود را اسیر مال دنیا نفرموده است.

این روزها که ایام معنوی رمضان و ضیافت الهی است بهترین فرصت برای افرادی است که داعیه تبعیت از امام کریم خود را دارند. فقرا چشم به راه اغنیا و توانگران هستند. نکند که شیطان و نفس عصیان‌گر ما را از دستگیری نیازمندان غافل کند. کمک به محرومین نه تنها باعث کاهش اموال نمی‌شود بلکه بر برکت و میزان آن نیز می‌افزاید.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «15 رمضان؛ ولادت امام حسن مجتبی (ع)» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
: برای دریافت مشاوره درباره 15 رمضان؛ ولادت امام حسن مجتبی (ع) فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.