زمان مطالعه: 5 دقیقه
اطلاعاتی در مورد وام مسکن و شرایط

اطلاعاتی در مورد وام مسکن و شرایط

وام مسکن برای خرید و یا ساخت مسکن به متقاضی تعلق می‌گیرد و در این زمینه بانک مسکن به هریک از کسانی که متقاضی...
اطلاعاتی در مورد وام مسکن و شرایط
اطلاعاتی در مورد وام مسکن و شرایط

وام مسکن برای خرید و یا ساخت مسکن به متقاضی تعلق می‌گیرد و در این زمینه بانک مسکن به هریک از کسانی که متقاضی دریافت این وام هستند تسهیلاتی را ارائه می‌کند. آسمونی در این بخش مطالب مفیدی در مورد وام مسکن و نحوه اخد آن و همچنین مدارک موردنیاز برای وام مسکن را به طور کامل برای شما عزیزان تشریح می کند. با ما همراه شوبد.

زمان بازپرداخت وام مسکن 6 تا 18 سال است که به دوره سرمایه‌گذاری فرد در بانک ارتباط دارد. حداکثر مبلغی که در این نوع وام برای دریافت‌کننده در نظر گرفته شده است 35 و 50 میلیون تومان است. مبلغ اقساط ماهانه وام‌های 35 میلیون تومانی طی 12 سال حدود 280 هزار تومان و وام‌های 50 میلیون تومانی حدود 400 هزار تومان می‌شود.

مدارک لازم برای دریافت این وام بدین شرح است:

 • اصل و تصویر کارت ملی تسهیلات گیرنده (خریدار) و فروشنده
 • اصل و تصویر تمامی صفحات شناسنامه تسهیلات گیرنده و فروشنده
 • درصورتی‌که وجود وکالت‌نامه، اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی وکیل وکالت‌نامه وی
 • ارائه صورتحساب متوسط موجودی و میزان تسهیلات متعلقه
 • مبایعه‌نامه (قولنامه) مبنی بر قرارداد خرید منزل توسط تسهیلات گیرنده
 • اصل و تصویر پروانه ساختمان (تخریب و نوسازی)

توضیح: جهت دریافت تسهیلات 200 میلیون ریالی حساب صندوق پس‌انداز مسکن از تاریخ صدور اولین پروانه ساختمان، نباید بیش از 20 سال سپری شده باشد.

 • اصل و تصویر تمامی صفحات سند مالکیت

توضیح: در واحدهای نوساز، در صورت آماده نبودن سند مالکیت ارائه صورت‌مجلس تفکیکی به همراه سند مالکیت مادر الزامی است.

 • رسید مبلغ حق‌الزحمه علی‌الحساب کارمزد ارزیابی
 • گواهی درآمد متقاضی و یا ضامنین وی
 • کارت و یا دفترچه حساب
 • کارت پایان خدمت و یا معافیت از خدمت خریدار
 • پرداخت 10 هزار ریال برای دریافت تمبر مالیاتی
house-loan
house-loan

19 نکته مورد توجه در مورد وام مسکن :

1- تسهیلات این سپرده کمترین نرخ (9%) و بالاترین مدت بازپرداخت (20 سال) را دارد که از این حیث یکی از بهترین شرایط برای برنامه ریزی جهت خانه دار شدن در سالهای آینده می باشد.

2- اخذ وام جوانان زودتر از 5 سال امکان ندارد حتی اگر موجودی حساب بالا باشد. البته میتوان با تبدیل  سپرده جوانان به صندوق مسکن، زودتر از 5 سال و حتی یکساله نیز از وام آن استفاده کرد.

3- حداکثر سن ساختمان از تاریخ صدور پروانه ساختمانی جهت استفاده از وام مسکن جوانان متعلقه 20سال میباشد.

همچنین اگر از تاریخ صدور پروانه ساخت  بـیش از 20سـال و حـداکثر تـا 25سـال سـپری شـده باشـد، سـقف تسهیلات قابل پرداخت در سراسر ایران  350 میلیون ریال خواهد بود

4- حداکثر مدت بازپرداخت وام مسکن جوانان جهت تقسیط به روش ساده 20 سال است البته اگر  پلکانی قسط بندی شود حداکثر 12ساله خواهد بود.

5- تسهیلات از محل وام مسکن جوانان سقف مشخصی دارد اما میتوان پس از اتمام مدت زمان مقرر در سپرده گذاری (15سال) بـه میـزان سـالیانه 4درصـد و حداکثر تا 20درصد از افزایش سقف تسهیلات اعطایی بهره مند شد البته این امر مشروط به حفظ حداقل متوسط موجودی سال پانزدهم می باشد.

6- مانند هر تسهیلات مسکن دیگری ارزش تعیین شده ملک توسط ارزیاب ملاک تخصیص وام خواهد بود به نحوی که تا سقف 80 درصد ارزش تعیین شده ی ملک ، وام مسکن جوانان پرداخت خواهد شد.

7- انتقال این حساب به بستگان نزدیک (پدر، مادر، فرزند، همسر، خواهر، برادر، نوه، مادربزرگ و پدر بزرگ) بلامانع است.

8- حساب پس انداز مسکن جوانان قابل انتقال به شهرهای دیگر بوده اما باید در نظر داشت که با انتقال این حساب به شهرهای  دیگر مبلغ وام تابع  سقف تسهیلاتی شهر مقصد خواهد بود.

9- امکان تجمیع امتیاز تسهیلاتی مکتسبه این حساب با حساب پس اندازمسکن یکم جهت بهره مندی از سـقف تسـهیلات حساب پس انداز مسکن یکم برای زوجین نیز وجود دارد.

10- سقف تسهیلات در شهرهای مختلف و با توجه به سال افتتاح حساب، متغیر خواهد بود. در این تسهیلات، مناطق به سه دسته تهران، شهرهای بزرگ ( اصفهان، اهواز، قم و شیراز) و سایر شهرها تقسیم می شوند که سقف وام هر دسته با دیگری متفاوت است.

اطلاعاتی در مورد وام مسکن و شرایط
اطلاعاتی در مورد وام مسکن و شرایط

11- امکان تجمیع امتیاز تسهیلاتی صندوق مسکن جوانان با اوراق گواهی حق تقدم  وجود دارد. البته در این حالت تا سقف وام اوراق (تهران 60 میلیون، شهرهای بزرگ 50 میلیون و سایز شهرها 40 میلیون) میتوان این دو وام را با هم تجمیع کرد.

12- اگر فردی قبلا از وام صندوق پس انداز مسکن (عادی یا یکم) و یا وام جوانان دیگری استفاده کرده به شرط گذشت 5 سال یا تسویه وام قبلی میتواند مجددا از وام مسکن جوانان جهت خرید یا ساخت منزل استفاده کند.

13- اگر سپرده گذار پس از سالها سپرده گذاری از دریافت وام منصرف شد میتواند با فسخ حساب خود، سود مدت سپرده گذاری را که معادل با سود روزشمار است دریافت کند.

14- با توجه به شرایط متقاضی، امکان واریز علاوه بر مبلغ متغیر، به صورت ثابت وجود دارد. واریزی های ثابت برای دریافت سقف وام در شهرهای مختلف به شرح زیر است:

 • در شهر تهران: با واریزی ماهیانه 41٫000 تومان به مدت 15 سال میتوان 110٫000٫000 میلیون تومان وام دریافت کرد. همچنین با واریزی ثابت ماهیانه 197٫000 تومان پس از 5 سال امتیاز وام 60٫000٫000 تومان خواهد بود.

 • در شهرهای بزرگ: با واریزی ماهیانه 37٫000 تومان به مدت 15 سال میتوان 100٫000٫000 میلیون تومان وام دریافت کرد. همچنین با واریزی ثابت ماهیانه 187٫000 تومان پس از 5 سال امتیاز وام 57٫000٫000 تومان خواهد بود.

 • در سایر شهرها: با واریزی ماهیانه 34٫000 تومان به مدت 15 سال میتوان 90٫000٫000 میلیون تومان وام دریافت کرد. همچنین با واریزی ثابت ماهیانه 177٫000 تومان پس از 5 سال امتیاز وام 54٫000٫000 تومان خواهد بود.

15- جهت راحتی سپرده گذاران واریز یکجا نیز جهت این سپرده در نظر گرفته شده است:

 • واریز یکجای مبلغ جهت دریافت سقف وام در 15 سال: در تهران 3٫667٫000 تومان، در شهرهای بزرگ 3٫334٫000 تومان و در سایر شهرها 3٫000٫000 تومان است.

 • واریز یکجای مبلغ جهت دریافت سقف وام در 5 سال: در تهران 6٫000٫000 تومان، در شهرهای بزرگ 5٫700٫000 تومان و در سایر شهرها 5٫400٫000 تومان است.

16- برداشت از حساب در هر مقطعی بلامانع است لیکن برداشت از حساب باید به صورتی انجام پـذیرد کـه متوسـط موجودی حساب از حداقل مبلغ تعیین شده توسط بانک در هر سال کمتر نشود.

17- پدر یا مادر میتوانند برای فرزند خود حساب مسکن جوانان را افتتاح نمایند تا بعد از رسیدن طفل به سن قانونی بتواند از مزایای این حساب استفاده کند. البته قبل از آن نیز افتتاح کننده میتواند وام را بنام خود دریافت کند.

18- با توجه به نیمه متمرکز بودن این حساب، واریز های ماهیانه از طریق سامانه های الکترونیکی همچون اینترنت بانک، موبال بانک و خودپردازهای بانکی  امکانپذیر است. حتی میتوان با فعال سازی گزینه حواله منظم در اینترنت بانک مسکن به صورت اتوماتیک نسبت به واریز ثابت مبلغ اقدام کرد.

19- قابلیت تجمیع دو یا چند فقره حساب پس انداز مسکن جوانان طبق ضوابط حساب وجود دارد.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «اطلاعاتی در مورد وام مسکن و شرایط» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.